The Official Google Blog'da yayınlanmış olan yazımızda, yeni DoubleClick "Reklam Alım Satım sistemi" Google İçerik Ağı'na dahil olduğu duyurulmuştur. Bu sistem, gerçek zamanlı görüntülü reklam alanı satın alma ve satma işlemlerinin yapıldığı bir platformdur.

Bu sisteminde, reklam alanı satanlar genellikle kendi reklam ağları ve kendi reklam sunumu olan reklam ajansları veya reklam platformlarıdır. Diğer taraftan reklam alanı satın alanlar ise büyük veya küçük reklam yayıncılardır.
Yeni geliştirilmiş 'Reklam Alım Satım' sisteminin hizmete girmesini reklamverenlerimize duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

AdWords hesabınız ile, Google İçerik Ağı'nin bir parçası olarak, yeni reklam alım satım sitelerinde de reklam verebilirsiniz. Reklam Alım Satıma izin veren site yayıncıları AdWords reklamlarının sitelerinde yayınlanması için onay vermişlerse, bu sitelerde AdSense politikalarına uyacak şekilde
reklamlarınız yayınlanır. Eğer Google İçerik Ağı'nda içerik hedeflemesi yapıyorsanız, reklamlarınız hem Google İçerik Ağı'ndaki binlerce alakalı yerleşimlerin yanı sıra, hem de binlerce kaliteli Reklam Alım Satım sisteminde bulunan alakalı sitelerde yavyınlanır.

Bu yerleşimler AdWords raporlarında herhangi bir içerik ağı yerleşimi gibi görünür. İçerik Ağı'ndaki yerleşimlerinde olduğu gibi, Yerleşim Performansı Raporu'nu kullanarak reklamlarınızın hangi sitelerde daha iyi performans gösterdiğini görebilir, yüksek performans gösteren siteleri tespit edebilir ve teklifleriniz her site için arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Bazı durumlarda, yerleşim site sahibi sistemde 'anonim' olarak kalmak isteyebilir, bu durumda yerleşim performans raporunuzda bazı siteler anonim olarak görünür. Örnek:
"123456.anonymous.google." İstediğiniz zaman, bu anonim siteleri yerleşim listenizden çıkarabilirsiniz. Bu işlem performans hedeflerinize uymayan bazı Google İçerik Ağı yerleşimleri listenizden çıkarmak ile aynıdır.

Google İçerik Ağı'nda kullanmakta olduğunuz, AdWords yerleşim hedefleme, teklif verme, farklı reklam biçimleri deneme, raporlama ve performans kontrol etme işlemlerinin hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Yeni DoubleClick 'Reklam Alım Satım Sistemi' sonucu reklamlarınızın yayınlanması için daha kaliteli yerleşim sitelerini kullanabileceksiniz.

Her zaman olduğu gibi, bu sisteme dahil olmak isteyen yerleşim siteleri sistemdeki tüm yerleşim sitelerine uygulanan Google İçerik Ağı kalite kriterlerine uyması gerekmektedir. Ayrıca, bu değişiklik sadece İçerik Ağı'nda yayınlanan reklam kampanyalarınızı etkilemekte, Google aramalarında yayınlanan reklam kampanyalarınızı etkilememektedir.

Yeni DoubleClick "Reklam Alım Satım sistemi" hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

İçerik Ağı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmeniz için önceden hazırlanmış olan kısa videolarımızı izleyebilirsiniz.

Eğer Google İçerik Ağı'nı kullanmıyorsanız, Google İçerik Ağı'na dahil olmak ve İçerik Ağı reklam kampanyası oluşturmak için burayı tıklayın. İçerik Ağı'nda görüntülü resim reklam (banner) hazırlamak için 'Görüntülü Reklam Oluşturma' aracını kullanmak için burayı tıklayın. Bu aracı kullanarak sadece bir kaç dakikada resim reklam oluşturabilirsiniz!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.