Arama Trendleri, dünyanın Google'da ne aradığına ilişkin bilgiler sağlayan ücretsiz bir araçtır. Yapmak istediğiniz şey uzun vadeli bir pazarlama stratejisi planlamak veya yalnızca AdWords'te anahtar kelime listenizi genişletmek de olsa, Arama Trendleri size yardımcı olabilir. Arama Trendleri ile pazarınız hakkında daha fazla bilgi edinerek, işletmenize daha fazla kazanç getirebilirsiniz.

Arama Trendleri'ni kullanarak, o anki müşteri eğilimlerini anında yansıtan reklam mesajları belirleyebilirsiniz. Örneğin araba satıyorsanız, en fazla dikkati çekmek için reklam kampanyalarınızda yakıt tasarrufu, emniyet veya motor performansı gibi noktalardan hangisini vurgulayacağınızı belirlemek üzere bu aracı kullanabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Yıllar içindeki eğilimi göstermesinin yanı sıra, Arama Trendleri size, ürün veya hizmetlerinize olan ilginin mevsimlik değişimleri hakkında da bilgi verir. Örneğin, potansiyel müşterilerinizin ne zaman kayak tatili, yılbaşı hediyeleri veya araba almak için Google'da arama yapmaya başladığını anında görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Ürünlerinizle yeni pazarlara mı girmeyi düşünüyorsunuz? Arama Trendleri, ürününüzün ülkelere göre sağladığı ilgi düzeyini belirlemenize yardımcı olan çok kullanışlı bir araçtır. Örneğin, araba dağıtımcısıysanız, arabalarınızın Almanya'da en fazla hangi şehirlerde talep ettiğini görebilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Bir marka sahibi olarak, markanızın zaman içinde rakiplerinize göre nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızın markanızın bilinirliğine nasıl bir etkisi olduğu konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, markanızı araca yazmak ve Google üzerindeki arama trendlerini incelemektir.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Arama Trendleri ayrıca işinize ilişkin tehditleri ve fırsatları görmenize de yardımcı olur. Örneğin, seyahat acenteniz varsa, zaman içinde tatillere ve tatil paketlerine olan ilginin nasıl arttığı veya azaldığı hakkında önemli trendleri ve turistik bölgeleri görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Arama Trendleri'nin nasıl çalıştığına ilişkin daha fazla bilgi edinmek için, özellikleri ve ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Yardım Merkezi özel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.