Posted:
Kullanıcılarımıza alakalı sonuçlar ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak amacıyla, tek bir reklam grubu kapsamında birden fazla üst düzey etki alanına sahip görünen URL’lere izin vermeme kararı aldık. Üst düzey etki alanı, URL uzantısından hemen önce gelen kısım ile uzantının kendisini içerir.

Bundan sonra, reklamlarınızın onaylanması için tek bir reklam grubu kapsamındaki tüm görünen URL’lerin üst düzey etki alanlarının aynı olması gerekir. Bu politikamız, daha önceki istisna ve onay durumlarına bakmaksızın tüm reklamverenlerimiz için geçerlidir.

Örneğin, aşağıdaki görünen URL’lerin hepsi “example.com” üst düzey etki alanına sahip olduğu için, bu URL’lerin dahil olduğu reklam grubu söz konusu politikamıza uymaktadır:

www.example.com
www.widgets.example.com
www.example.com/widgets/redwidgets/
www.example.com/index.html

Öte yandan, aşağıdaki görünen URL’lerin üst düzey etki alanları eşleşmediği için, bu URL’leri içeren reklam grubu onaylanmayacaktır.

www.example.com
www.example.widgets.com

Bu politikamıza getirilen değişiklik nedeni ile reklamınızın reddedilip kesintiye uğramaması için ilgili reklam gruplarınız üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmanızı öneririz. Aynı zamanda, reklamınızın görünen URL’sinin hedef URL’si (açılış sayfanızın URL’si) ile eşleşmesi gerektiğini de unutmayın. Görünen URL ile ilgili diğer yönergeler değişmemiştir.

Her ne kadar tek bir reklam grubu içinde birden fazla görünen URL etki alanının olması gereken durumlar olsa da, her bir etki alanı için ayrı bir reklam grubu oluşturmanızı öneririz. Bu, hem potansiyel müşterileriniz için daha iyi bir deneyim sağlayacak hem de AdWords hesabınızdaki farklı URL’lerinizi organize etmenize ve izlemenize yardımcı olacaktır.

Posted:
Sizlere geçmişte Google Analytics’in web sitenize ziyaretçilerin nasıl ulaştığı ve neler yaptıklarını öğrenmenize yardım eden mükemmel bir araç olduğundan bahsetmiştik. Ama şimdi Google Analytics ile ilk adımı atmak ve ilerlemek için konuşmanın tam zamanıdır.

İsteyen herkes Google Analytics’e kaydolabilir. Bunun için bir AdWords hesabınızın olmasına da gerek yoktur.

Google Analytics’i Nasıl Kurarım?

Google Analytics’e kaydolduktan sonra yapılması gereken ilk adım, izleme kodunu yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, web sitesinin tüm sayfalarına yerleştirmesi gereken kişisel bir JavaScript kodu vardır.
İzleme Kodunu Nasıl Alabilirim?
İzleme kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra kolayca bulabilirsiniz. "UA-#####-#" numarası size özeldir. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz gereklidir. Aksi takdirde, Google Analytics web sitenizde olup bitenleri tam olarak yansıtmayabilir. Kodu şu anda eklemeye hazır değilseniz, bu koda daha sonra yeniden erişebilirsiniz. Web sitenizin kapsamına ve etiketlemeniz gereken sayfa sayısına bağlı olarak Analytics kurulumu ile ilgili site yöneticinizle görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Raporlarımı Nasıl Görüntülerim?

Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağ tarafında bulunan ‘Durum’ kutusunu kullanarak izleme kodunuzu düzgün bir şekilde ekleyip eklemediğinizi görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, raporlarınızın veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir. ‘Analytics Ayarları’ sayfasındaki ‘Durum’ kutusu ‘Veri Alınıyor’ ibaresini gösterdikten sonra, web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Google Analytics’i kurmak bu kadar basit. Çeşitli raporları görüntülemeyi deneyebilirsiniz. Google Analytics arayüzü kullanıcının özellikle deneme yanılma yoluyla öğrenmesi için tasarlanmıştır. Google Analytics ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Analytics Yardım Merkezinde gezinmeyi düşünebilirsiniz. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

Analytics'le ilgili en güncel haberlere ulaşmak için www.google.com.tr/analytics adresine bakabilirsiniz.

Posted:
Bu dizideki ilk yazımızda kullanıcıların çevrimiçi gerçekleştirebileceği çeşitli etkinliklerden söz etmiştik. Potansiyel müşteriler, çoğu zaman Google'da arama yapmanın yanı sıra, alışveriş sitelerinde gezinir, haber okur veya arkadaşlarıyla çevrimiçi ortamda bağlantı kurarlar.

Google içerik ağında reklam vermek, alakalı web sitelerinde gezinen potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza olanak sağlar. Bugün, doğru kullanıcılara doğru zamanda erişmek için içerik ağındaki reklamlarınızı nasıl hedefleyeceğinizi ele alacağız.

Hedefleme

Google içerik ağı, marka yayınlarından bloglar veya belirli konular hakkındaki forumlar gibi konuya özel sitelere varıncaya dek milyonlarca siteden oluşur. En iyi sonuçları, reklamlarınızı öncelikle ürününüz veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı yüksek olan kullanıcılara göstererek elde edersiniz. Google'ın içeriğe dayalı hedefleme teknolojisi, reklamlarınızı otomatik olarak web üzerindeki alakalı içeriğe hedefler. Böylece, mesajınız doğru kitleyle doğru zamanda eşleştirilir.

Hedefleme teknolojisi nasıl çalışır?

Google'ın içeriğe dayalı hedefleme teknolojisi, web üzerindeki milyonlarca sayfayı tarayarak, her sayfanın temasını belirlemek amacıyla farklı web sayfalarının içeriğini analiz eder. Ardından, reklam gruplarınızdaki anahtar kelimelere ve reklam metnine bakarak, sistemimiz, en alakalı reklamları temaya göre en alakalı sayfalarla eşleştirir. Böylece, reklamlarınız, ürün veya hizmetinizle ilgilenen kullanıcılara gösterilir.
Örneğin, dijital fotoğraf makinesi satıyorsanız, sistemimiz, reklamınızı en son dijital fotoğraf teknolojisinin incelendiği bir makalenin yanına yerleştirebilir. Bu durumda, bu web sayfasını ziyaret eden bir kullanıcının sizden ürün satın almak isteyebileceğini bilirsiniz.

Bu sizin için ne anlama geliyor?


Her kampanya için içerik ağında reklam yayınlamayı seçip seçmediğinizi öğrenmek için kampanya ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. İçerik ağı seçeneğini etkinleştirdiğinizde, mevcut anahtar kelime listelerinizi ve reklam metinlerinizi tarayarak, reklamlarınız otomatik olarak en alakalı web sitelerinde görüntülenir. Tıpkı bir arama kampanyasını optimize ederken olduğu gibi, iyi hedeflenmiş sonuçlar almak için reklam gruplarınızın temasının ayrıntılı olarak belirlendiğinden emin olun.

Reklamlarınızın belirli site veya site bölümlerinde görüntülenmesini istiyorsanız yerleşim hedeflemeyi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu hedefleme yöntemi, özellikle reklamlarınızın tam olarak nerede görüntülenmesini istediğinizi biliyorsanız ve daha çok markaya dayalı pazarlama hedefleriniz varsa işe yarar.

İçerik ağında hedefleme konusunu burada noktalıyoruz. Gelecek sefer, içerik ağında, reklamcılık yatırımlarınızdan en iyi sonuçları elde etmek için etkili bir şekilde maliyetlerinizi denetleme ve tekliflerinizi yönetme konularını ele alacağız. Yakında tekrar görüşmek üzere!

Posted:
BTnet.com.tr, tüm üyelerine Google işbirliği ile ücretsiz bir Google Adwords web semineri düzenliyor. Google AdWords uzmanı Abdullah Aydın'ın İrlanda'daki Google ofisinden vereceği semineri izlemek için BTnet.com.tr üyesi olmanız yeterli.

Tarih: 12 Şubat 2009 Perşembe
Saat: 11:00
Süre: 90 dakika

İnteraktif Google AdWords seminerini kaçırmayın.