Bugün, web sitenizdeki sonuçları test etmenize ve izlemenize yardımcı olabilecek bazı kaynakları vurgulamak istedik. Bir dizi ücretsiz AdWords aracıyla aşağıdakileri yapabilirsiniz:
  • Hangi düzenin en verimli olduğunu test etmek için web sitenizin tasarımında deneme niteliğinde değişiklikler yapabilirsiniz
  • Ziyaretçilerinizin bulunduğu yerler, konuştuğu diller ve çevrimiçi davranışlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz
  • Web sitenizde AdWords kampanyaları üzerinden gerçekleşen satışların sayısını ölçebilirsiniz

Yukarıdakilerin hepsini, üç AdWords aracıyla yapabilirsiniz:

  1. Web Sitesi Optimize Edici
  2. Dönüşüm İzleme
  3. Google Analytics.

1.Web Sitesi Optimize Edici

Web Sitesi Optimize Edici bir web sitesi test etme aracıdır. Web sitenizin içeriğinin farklı varyasyonlarını aynı anda çalıştırmanızı sağlar ve ardından sizin için dönüşüm (satış, olası satış veya sizin açınızdan değerli herhangi bir başka işlem) sağlamada hangi varyasyonun en başarılı olduğunu izler. Örneğin, resim eklediğiniz bir sayfa ile yalnızca metin içeren bir sayfanın dönüşüm oranlarını karşılaştırmak isteyebilirsiniz veya belirli bir sayfada farklı mesajlar vermeyi deneyebilirsiniz.

Yeterince veri toplandıktan sonra, işinizi geliştirmek için ayrıntılı raporlara erişebilirsiniz. Diğer bir deyişle, artık tahmin yürütmeniz gerekmez. Bunun yerine, web sitenizde değişiklik yaptıktan sonra somut veriler elde edebilir ve web sitenizin tasarımıyla ilgili olarak bilgiye dayalı bir seçim yapabilirsiniz! Web Sitesi Optimize Edici'yi kullanmaya nasıl başlayacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi burayı tıklayarak bulabilirsiniz.

2. Dönüşüm İzleme

Dönüşüm İzleme, Google AdWords hesabınızdan erişebileceğiniz ve AdWords'ten elde ettiğiniz getiriyi gösteren bir raporlama aracıdır. Kampanyalarınızın sitenizde satış ve olası satış oluşturmada ne kadar etkili olduğunu görmenin kolay ve kullanışlı bir yoludur. Bütçenizi harcayacağınız yerleri daha akıllıca belirmenize olanak tanıyarak, çevrimiçi harcamalarınızdan daha fazla kâr elde etmenizi sağlar.

Dönüşüm İzleme'yi web sitenize yükledikten sonra, AdWords reklamlarınız üzerinden kaç tıklama aldığınızı ve bu ziyaretçilerden kaçının ürününüzü satın aldığını karşılaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, doğru dönüşüm sayfasını (genellikle, bir kullanıcı "Sitemizde alışveriş yaptığınız için/sitemize kaydolduğunuz için teşekkür ederiz" sayfasını ziyaret ettikten sonra görüntülenen ve gerçekleşen satışı ya da işlemi onaylayan sayfa) seçmeniz ve sayfanızın gövde etiketleri arasına bir javascript kodu (AdWords hesabınızda sağlanır) eklemeniz yeterlidir. Bu gerçekten kolay bir işlemdir ve sizin ya da web yöneticinizin yalnızca birkaç dakikasını alacaktır. Daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

3. Google Analytics

Google Analytics, kullanıcılarınızın kimler olduğu ve web sitenizi ziyaret ettiklerinde neler yaptıklarıyla ilgili çok ayrıntılı ve ölçülebilir veriler elde etmenizi sağlayan güçlü bir web sitesi analiz aracıdır. Ziyaretçilerinizin hangi sayfalardan geldikleri (örneğin, yalnızca AdWords reklamlarınızdan değil, aynı zamanda organik arama sitelerinden veya yönlendiren sitelerden), nerelerde bulundukları veya hangi dilleri konuştuklarıyla ilgili raporlar alabilirsiniz. Ayrıca, ziyaretçilerin web sitenizin belirli sayfalarında ne kadar kaldıkları, bu sayfalardan bazılarının çıkış oranlarının ne olduğu ve her ziyaretçinin ortalama kaç sayfa görüntülediğine ilişkin kesin veriler de bulabilirsiniz.

Yükleme işlemi Dönüşüm İzleme ile benzerdir. Ancak aracın düzgün çalışması için, AdWords hesabınızda sağlanan javascript kodunun web sitenizin tüm sayfalarına eklenmesi gerekir. Bu kapsamlı araçla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Böylece web tasarımı dizimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Artık web sitenizle ilgili neler yapacağınız ve sitenizi verimli bir çevrimiçi satış aracı haline getirmek için nasıl geliştireceğiniz konusunda size yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Ziyaretçileri web sitenizde müşterilere nasıl dönüştüreceğinizle ilgili daha da fazla bilgi almak için gelin ve dönüşüm merkezimizi ziyaret edin!


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.