Google Analytics, web sitenizin kullanımını ve çevrimiçi reklam kampanyalarınızın başarısını ölçmenize ve analiz etmenize olanak sağlayan güçlü bir araçtır. Bu blog gönderisi dizisinde, Google Analytics'i kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı sorunlardan ve bu sorunları gidermek için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Öncelikle, verilerin anlamlı bir şekilde analiz edilebilmesi için AdWords hesabınızın Analytics hesabınıza bağlanması gerekir. Bağlama işlemi sırasında veya bağlantı gerçekleştirildikten sonra aşağıdakilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:

1. AdWords hesabım üzerinden Google Analytics'e ulaşamıyorum:

AdWords'te "Raporlar" sekmesi > "Google Analytics" üzerinden Analytics hesabınıza ulaşamıyorsanız, AdWords giriş e-posta adresiniz büyük olasılıkla Analytics'te erişim hakkına sahip değildir. Bu durumda, erişim yöneticisi aracılığıyla e-posta adresinizi ekleyebilmesi için Analytics hesabının yöneticisiyle iletişime geçmeniz gerekir. AdWords giriş e-posta adresinizin Analytics'e zaten erişimi varsa, AdWords hesabınız zaten başka bir Analytics hesabına bağlı olabilir. İkinci durumdan şüpheleniyorsanız, AdWords Destek Ekibi iletişime geçmeniz gerekir.

2. Analytics raporlarında veri yok:

Analytics profiliniz hiçbir veri kaydetmiyorsa, bunun çeşitli açıklamaları olabilir. Bunlardan en yaygın olanları aşağıda belirtilmiştir:

Web sitesinde izleme kodunun olmaması veya kodun hatalı olması:
Öncelikle,sitenizin kaynak kodunda Analytics kodunun bulunup bulunmadığını ve kodun doğru uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin. Kodunuzun nasıl olması gerektiğini kontrol etmek istiyorsanız, Analytics hesabınıza giderek "Analytics Ayarları"nı tıklayın, ardından ilgili profilin yanındaki "Düzenle"yi tıklayın ve son olarak sağ üst kısımda bulunan "Durumu kontrol et"i seçin.

Sitenizdeki izleme kodunda yanlış profil numarasının bulunması:

Bazen, web sitesine yanlışlıkla başka bir profilin veya hesabın izleme kodu yüklenmiş olabilir. Bu nedenle, sitenizin kaynak kodunda doğru profil numarasının (web mülkü kimliği veya UA numarası da denir) kullanıldığından emin olun. Doğru profil numarasını, yukarıda açıklandığı gibi "durumu kontrol et" bölümünden kontrol edebilirsiniz. Bu numara kaynak kodunuzdaki numaradan farklıysa, web sitenizin kaynak kodundaki izleme kodunu düzeltmeniz gerekir.

Hatalı filtre yapılandırması:

Filtreler, tüm trafik istenmeden filtrelenecek şekilde hatalı yapılandırılmış olabilir. Dolayısıyla, profilinizde etkin filtre veya filtreler olup olmadığını kontrol edin. Analytics'teki filtre hataların yönelik sorun giderme önerilerini şu adreste bulabilirsiniz.

Profil son 24-72 saat içinde oluşturulmuş:

Analytics kodu sitenize uygulandıktan sonra, ilk verilerin Analytics raporlarınızda görünmesi 24-72 saat sürebilir. Bunun nedeni, Analytics'in gerçek zamanlı bir raporlama aracı olmamasıdır. Bu durumda biraz sabırlı olmanızı rica ediyoruz.

İlk bölümün sonuna geldik. Bir sonraki gönderide, otomatik ve manuel etiketleme sorunlarının yanı sıra (ayarlanmamış) kayıtlar, eksik AdWords verileri ve e-Ticarete ilişkin sorunların nasıl giderileceğini inceleyeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.