Önceki gönderide veri olmamasına ilişkin sorunların yanı sıra AdWords ile Analytics'in bağlanmasıyla ilgili sorunları gidermeden söz ettik. Bugün, ayarlanmamış veri kayıtları, eksik AdWords verileri, e-Ticaret ve otomatik/manuel etiketlemeye ilişkin sorunların nasıl çözüleceğini anlatacağız.

1. Google Analytics, ziyaretçi verilerini kaydediyor ve AdWords tıklama ve gösterim verilerini alıyor, ancak AdWords ile ilişkili hiçbir ziyaret göremiyorum:

Öncelikle, Analytics ile AdWords'ün bağlanması gerekir. Ayrıca, Analytics'in AdWords reklamlarını tıklayan kullanıcıları doğru bir şekilde belirleyebilmesi için AdWords hesabınızda otomatik etiketleme özelliğini açmanız veya reklamlarınızı manuel olarak etiketlemeniz gerekmektedir. Reklamlarınızı manuel olarak etiketlemeyi tercih ederseniz, Analytics Yardım Merkezi'nde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz URL oluşturma aracından yararlanabilirsiniz. Otomatik ve manuel etiketlemeyi hiçbir zaman aynı anda kullanmamanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bu, sorunlara veya Analytics'te yanlış kayıtlara neden olabilir. Yukarıda anlatılanlarla ilgili herhangi bir sorun yoksa, aşağıdaki paragrafları inceleyin.

2. Hedef URL'lerinizi otomatik veya manuel olarak etiketlerseniz, aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

Açılış sayfanızda yeniden yönlendirme:

AdWords hedef URL'niz bir açılış sayfasına yönlendirir. Bu açılış sayfası daha sonra bir yeniden yönlendirme gerçekleştirir. Yeniden yönlendirme sırasında izleme parametresinin (gclid parametresi) yok sayılması veya kaldırılması sık karşılaşılan bir durumdur. Kaldırılan veya yok sayılan kampanya izleme parametreleri, kampanyaların yanlış bir şekilde izlenmesine neden olabilir.

Bu durumda, ilgili ziyaretler genellikle AdWords kampanyalarınızla ilişkilendirilmez. Bunun yerine, Analytics raporları yalnızca (ayarlanmamış) ifadesini gösterir veya ziyaretleri "organik" trafik, "yönlendirme" trafiği ya da "doğrudan" trafik olarak tanımlar. Bu durumda, en kolay çözüm AdWords'te hedef URL'nizi düzenlemektir. Hedef URL olarak son URL'yi (yeniden yönlendirmenin URL'si) kullanmanız yeterlidir. Alternatif olarak, gclid izleme parametrelerini URL'ye aktarabilirsiniz. Bunu ayarlaması için web yöneticinizden yardım istemelisiniz.

İzleme parametreleri sunucu hatalarına neden oluyor:

Hedef URL'lerin küçük bir yüzdesi, sunucu ayarları nedeniyle ek URL parametrelerini kabul etmez. Bu durum, gclid izleme parametresinin hata sayfası oluşturmasına neden olabilir. Reklamınızın istediğiniz gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, Google'da kendi reklamınızı aratın ve tıklayın (AdWords hesabınız bu tıklama için borçlandırılır). Alternatif olarak, bu Yardım Merkezi makalesindeki talimatları izleyerek ücretsiz bir test gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir hata mesajıyla karşılaşmadan sitenize ulaşıyorsanız ve tarayıcınızın adres çubuğundaki URL'de "gclid" izleme parametresi bulunuyorsa, her şey doğru çalışıyordur. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yukarıda sözü edilen yardım merkezi makalesini okuyun.

Ziyaretçi verileri kaydediliyor ve veriler doğru bir şekilde AdWords ile ilişkilendiriliyor. Ancak, e-ticaret satışları AdWords ile değil, "doğrudan" kaynaklar veya "yönlendirme" kaynaklarıyla ilişkilendiriliyor:

Çevrimiçi bir mağaza işletiyor ve satışlarınızı Google Analytics e-ticaret koduyla izliyorsanız, satışların "doğrudan" kaynaklar veya "yönlendirme" kaynaklarıyla (çoğu durumda da kendi web sitenizle) ilişkilendirildiğini görebilirsiniz. Bu genellikle, satın alma işlemlerinin web sitenizin bir alt alanında veya üçüncü taraf bir alışveriş sepeti aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumunda gözlemlenir. İşlemlerin doğru bir şekilde izlenmesi ve ilişkilendirilmesi için Analytics kodunuzu nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmek üzere, Bir üçüncü taraf alışveriş sepetini izlemek için Google Analytics'i nasıl kullanırım? başlıklı Yardım Merkezi makalesini okuyabilirsiniz.

Bu özetin, en sık karşılaşılan Analytics sorunlarını giderme konusunda yararlı bilgiler verdiğini umuyoruz. Google Analytics ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Analytics Yardım Merkezimizi inceleyebilir, Analytics forumumuzda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.