Ramazan ayında ve sonrasında bayramın gelmesi ile birlikte, bazı kelimelerle yapılan aramalarda artış yaşanıyor. AdWords reklamverenleri bu mevsimsel artışlar sayesinde daha çok satış yapma fırsatını yakalayabilirler. Bu yazımızda, geçen sene Ramazan ayında, bayram süresince ve bayram sonrasında hangi kelimelerin aramalarında artış yaşandığını açıklayıp bu seneki reklam kampanyalarınız için önerilerde bulunacağız.

Geçen sene Ramazan ayı süresince, bayram zamanı ve bayramın hemen sonrasında, zayıflama ile ilgili aramalarda büyük bir artış olmuş. Zayıflamaya yardımcı ürünler satan ya da benzer hizmetler sunan reklamverenler bu dönemde kampanyalarını optimize edip reklam metinlerini iyileştirebilir, kampanya ayarlarına girip günlük bütçelerini reklam gösterimi gün içerisinde durmayacak ve reklamları hızlandırılmış gösterim alacak şekilde düzenleyebilirler.

Bayram turları kelimesinin aranma hacmi geçtiğimiz ay artmaya başladı. Bayramın hemen öncesindeki hafta tepe noktasına ulaşmasını bekliyoruz. Bu nedenle seyahat acentaları, oteller, tur operatörleri, havayolu firmaları ve diğer turizm firmaları bayram tatili promosyonlarını ve bayram tur paketlerini Google AdWords reklamları ile duyurabilirler. Turizm sektöründeki reklamverenler için geçen sene hazırladığımız bayram yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ramazan Bayramı’nın hemen öncesinde özellikle şehirler arası otobüs firmaları ile ilgili kelimelerin ve firma isimlerinin çok arandığını saptadık. Ulaşım hizmeti veren reklamverenler bayram öncesinde AdWords kampanyalarının tozunu alıp bu döneme uygun olarak düzenleyebilirler.

Ramazan ayı süresince ‘güllaç’, bayramın hemen öncesinde ise ‘baklava’ kelimeleri ile yapılan aramaların hacminde olağanüstü bir artış var. Baklavacılar, pastaneler ve börekçiler gibi tatlı ve şekerleme sektöründeki reklamverenlerimiz bu artışları kâra dönüştürebilirler.

Bayramda ve sonrasındaki dört hafta gibi uzun bir süre ‘akü’, ‘oto aksesuar’, ‘lastik’ ve ‘yedek parça’ gibi otomotiv sektörü ile ilgili aramalarda yoğunluk var; otomotiv sektöründeki reklamverenlerimizin ilgisini çekebilir.

Bayrama özel bir kampanya için:

Aşağıda arama ağı kampanyanız için faydalı ipuçları bulabilirsiniz.

- Reklam gruplarınıza ürün ve hizmetlerinizle alakalı daha fazla anahtar kelime bulup eklemek için Anahtar Kelime Aracımızdan faydalanın.

- Reklamlarınızın ilk sayfada görünüp görünmediğini kontrol edin ve gerekiyorsa reklamlarınızı optimize edin ve/veya tıklama başı maliyet tekliflerinizi düzenleyin.

- Etkin reklamlarınız için Arama Terimleri Raporu alarak reklamlarınızın anahtar kelimeleriniz dışında hangi kelimelerde gösterildiğini inceleyin. Bu kelimeler alakalı ise kampanyanıza ekleyin.

- Alakasız aramalarda gösterilmemek ve toplam maliyetlerinizi gereksiz yere arttırmamak için kampanyanıza, bayramla ilgili olan ancak tatille ilgili olmayan kelimeleri (örnek; mesajları, kredisi, resimleri, hoca, şiirleri, namazı, tebrikleri vb.) negatif anahtar kelime olarak ekleyin.

- AdWords kampanyalarınızın size maddi getirisini görebilmeniz için dönüşüm takibi özelliğini etkinleştirip ne kadar geri dönüş elde ettiğinizi görün.

Bayram öncesi Google Görüntülü Reklam Ağı ile daha fazla müşteriye ulaşın

Arama hedefli kampanyanıza ek olarak Google Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyerek az zamanda ve uygun maliyete çok sayıda kullanıcıya reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Kullanıcılar internette en çok web sitelerinde zaman geçirdikleri için özellikle banner reklamlarınız markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini, buna paralel olarak da geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlar.


Arama kampanyalarınıza ek olarak oluşturacağınız görüntülü reklam ağı hedefli bir kampanya maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Bayram kampanyalarınızın kısa süreli olması nedeniyle ulaşabileceğiniz kullanıcı sayısını en yükseğe çıkarmak için ister otomatik ister yönetilen yerleşim seçeneği ile başta haber ve turizm siteleri olmak üzere yaşam, iş, finans, eğlence vb. kategorilerdeki siteleri görüntülü reklam ağı kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Görüntülü Reklam Oluşturucu ile ücretsiz ve kolayca bayrama özel banner reklamlar oluşturabilirsiniz.

Geri dönüşüm takibini kullanıyorsanız görüntüleme geri dönüşümü verisi sayesinde bir web sitesinde resim reklamlarınızı gören ancak tıklamayan, sonraki 30 gün içinde sitenize gelip dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların dönüşüm sayılarını görebiliyorsunuz.

Hepinize şimdiden iyi bayramlar dileriz.

Burak Taşpınar, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.