AdWords Kampanya Denemeleri'nin (AKD) dünya çapında kullanıma sunulduğunu bildirmekten heyecan duyuyoruz. AKD, anahtar kelimelerinizde, tekliflerinizde, reklam gruplarınızda ve yerleşimlerinizde yaptığınız değişikliklerin etkisini test etmenizi ve doğru bir şekilde ölçmenizi kolaylaştıran ücretsiz bir araçtır.

AKD Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Geçtiğimiz üç ay boyunca, beta sürümümüzü kullanan reklamverenler, farklı stratejileri denemeyi ve daha sık optimizasyon yapmayı kolaylaştıran ve daha az riskli hale getiren AKD sayesinde, kampanyalarında yaptıkları değişikliklerin etkisinden daha emin olduklarını bildirdi.

AKD kullanılmaması halinde, optimizasyonları değerlendirmek için, normalde kampanyada değişiklik yapmadan önceki ve yaptıktan 2-4 hafta sonraki temel metrikleri karşılaştırırsınız. Bu temel metriklerdeki farkların, yaptığınız değişikliklerin sonucu olduğu kabul edilir. Ancak, talepteki dalgalanmalar, diğer pazarlama ve satış promosyonları, rakiplerin taktiklerindeki değişiklikler ve hatta hava koşullarındaki değişimler bile her şeyi daha karmaşık hale getirebilir.

AKD ile, deneme amaçlı kampanyalarınızla orijinal kampanyanız eşzamanlı bir ayırma testinde yan yana çalışır. Her bölüme ne kadar trafik ayrılacağını ve hangi değişiklikleri test etmek istediğinizi siz belirlersiniz. Bu ayırma yaklaşımı, istediğiniz zaman başlatabileceğiniz ve durdurabileceğiniz daha kısa testler çalıştırmanızı sağlar. Böylece sonuçlarınızız dönemden ve diğer faktörlerden etkilenmesi konusundaki endişeleriniz önemli ölçüde giderilir. Değişikliklerin etkisi konusunda daha isabetli tahminlerde bulunabilirsiniz ve yıl boyunca performansı test edip geliştirmek için daha fazla fırsatınız olur.

Arama ve Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarınız İçin Denemeler Oluşturabilirsiniz

Kısa bir süre içinde tüm reklamverenler, AdWords'te oturum açtıklarında Kampanya Ayarları'nın altında AKD'yi görecektir. AKD'yi kullanmayla ilgili daha fazla bilgi için Yardım Merkezi'ne bakabilirsiniz.

Üçüncü Taraf İzleme Desteği

AdWords'le birlikte üçüncü taraf izleme kullanıyorsanız, hangi tıklamaların kampanyanın kontrol bölümünden ve hangilerinin deneme bölümünden geldiğini saptamak için, hedef URL'lerinizde ValueTrack parametresini kullanabilirsiniz. Ardından, bir denemenin izleme sisteminizde bulunan metrikler üzerindeki etkisini anlamak için bölümlere ayırma ve karşılaştırma yapabilirsiniz. Diğer ayrıntılar için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi