Posted:

Akıllı telefonunuz birden çılgın gibi yanıp sönmeye ve ses çıkarmaya mı başladı? Bu sizi endişelendirmesin. Telefonunuz, Google AdWords'ü Android ve iPhone telefonlara yönelik yeni mobil arayüzünün Türkçe olarak kullanılabiliyor olması nedeni ile heyecanlanmış olmalı! Artık mobil cihazlar için AdWords'ü kullanabilirsiniz. AdWords hesabınızı mobil cihazlardan nasıl takip edeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.

Mobil cihazlar için AdWords, önemli uyarılarınıza ve istatistiklerinize kolay erişim olanağı tanıyarak, hareket halinde olduğunuzda bile performansınızla ilgili genel bilgileri görüntülemenizi ve hızla değişiklikler yapmanızı sağlar.

Mobil cihazlar için AdWords'ü kullanmadan önce, hesabınıza masaüstü bilgisayarınızdan giriş yapıp yakından izlemek istediğiniz bölümleri seçerek deneyiminizi özelleştirebilirsiniz. Hesabınızla ilgili önemli olaylar (kampanyanızın günlük bütçesinin %90'ına ulaşması veya trafiğin önceki haftaya göre belirgin şekilde düşmesi gibi) için özel uyarılar ve en önemli anahtar kelimeleriniz ile kampanyalarınızı işaretlemek için kaydedilmiş filtreler ayarlayın. Daha sonra, bu filtreleri ve uyarıları, Mobil cihazlar için AdWords ana sayfanızda görebilirsiniz.

Mobil cihazlar için AdWords'ü, hesabınızla ilgili temel bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmenize yardımcı olmak amacıyla oluşturduk. Bunun için de, mobil uygulama aracılığıyla kampanyalarınızı ve anahtar kelimelerinizi görmenizi ve temel düzenlemeleri yapmanızı sağlamaya odaklandık. Hesabınızın reklamlar veya kampanya ayarları gibi diğer bölümlerine erişmeniz gerekirse, ekranın alt kısmında bulunan bağlantıyı tıklayarak AdWords'ün masaüstü sürümüne geçebilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda, bu mobil arayüzü İngilizce konuşan reklamverenlerle test ettik. Artık, hesabınızı yönetmek için kullandığınız dil ne olursa olsun, Mobil cihazlar için AdWords'e erişebileceğinizi bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Sizin (ve çok sevdiğiniz akıllı telefonunuzun), nerede olursanız olun AdWords'e kolayca erişebilme olanağından memnun kalacağınızı umuyoruz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Futbolu seviyor musunuz? Doodle4Google “Futbolu Seviyorum” Yarışması için beğendiğiniz logo için oyunuzu kullanın.

Nisan ayında, Dünya Kupası'nı kutlamak için dünya çapında “Futbolu Seviyorum” temalı bir Google logo yarışması başlattık. Resim yarışmasına dünyanın her yanından genç sanatçılar davet edildi ve "Futbolu Seviyorum" temasından esinlenerek kendi Google logolarını tasarlamaları istendi. Kazanan Doodle, Dünya Kupası Final Maçı tarihi olan 11 Temmuz 2010'da uluslararası olarak Google ana sayfasında tüm gün boyunca sergilenecek.

Beğendiğiniz Google logosunu 28 Haziran'a kadar Doodle 4 Google - “Futbolu Seviyorum” sitesini (İngilizce) ziyaret edip oyunuzu kullanın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Geçtiğimiz yıl boyunca görüntülü reklamcılığa yatırım yapmaya odaklandık ve Google üzerinden görüntülü reklam kampanyaları yayınlayan reklamveren sayısındaki artışta büyük bir ivme kazandığını gördük. Yeni özellikler ile hedefleme seçeneklerini ve daha hassas ölçüm araçlarını kullanıma sunduk. Görüntülü reklam veren kullanıcılarımıza reklam yayınlayacakları daha fazla alan açmak amacıyla, bir milyondan fazla sitenin yer aldığı reklam ağımıza daha fazla yayıncı sitesi (Google AdSense ve DoubleClick Dijital Pazarlama üzerinden) ekledik. Sunduğumuz İçerik Ağı ve görüntülü medya olanaklarının reklamverenler ve ajanslar için daha anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla, tüm bu Google reklam mülklerini içine alan yeni bir kavram oluşturuyoruz: Google Görüntülü Reklam Ağı.

Google Görüntülü Reklam Ağı, Google Finans, Gmail, Google Haritalar, Blogger gibi Google mülklerinin yanı sıra Web, video, oyun ve mobil cihazlar alanındaki bir milyondan fazla görüntülü reklamcılık iş ortağı (görüntülü reklamcılık iş ortaklarımız, metin reklama ve/veya görüntülü reklama izin veren tüm AdSense ve DoubleClick Ad Exchange iş ortağı sitelerimizi kapsamaktadır) dahil olmak üzere, reklamverenlerin Google üzerinden reklam satın alabilecekleri tüm siteleri (arama siteleri dışında) içine alacak. Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamverenlerin yaratıcılıklarını özgür bırakmasına ve tüm Web’deki tüketicilerin ilgisini çekmesine olanak verecek şekilde tüm reklam biçimlerine (metin, resim, video reklamlar ve zengin medya içeren reklamlar) yer vermektedir.

Reklamverenler, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda AdWords açık artırma temelli sistemimiz üzerinden istedikleri reklam yerleşimleri için teklif vererek, örneğin Google Finans’ta Google hesap ekibinden yardım alarak rezervasyonlar yoluyla reklam satın alabilir. Bu, reklamverenlerin söz konusu mülklerde reklam satın alırken her zaman başvurdukları yöntemle de uyumludur.

Önümüzdeki haftalarda, AdWords arayüzünde bu yeni terimi yansıtan bir değişikliği fark edeceksiniz. Daha önce Google İçerik Ağı’ndan bahsedildiğini görmüş olabileceğiniz yerlerde Google Görüntülü Reklam Ağı ifadesini göreceksiniz. Ayrıca, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yer alan siteleri ve yararlanabileceğiniz olanakları tanıtan yeni bir web sitesini de hizmete sunduk.

En iyi görüntülü reklamcılık çözümlerini sunmak üzere büyük çaba gösteriyoruz ve reklamverenlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak yeni özellikleri Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanıma sokmak için sabırsızlanıyoruz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

Bugünkü canlı AdWords seminerimizi kaçırmayın!

Seminer konusu: AdWords ile Mobil Pazarlama
Semineri Sunan: Hüseyin Savaş – Mobil Reklam Ürünler Uzmanı
Tarih:21.06.2010
Saat:15:00 (Türkiye saati)
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/common/html/registration.html?&host=https://googleemea.connectsolutions.com&eventId=588327&locale=tr

Seminerde görüşmek üzere!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Anahtar kelime fikirleri konusunda tıkandınız mı? Bu araçlar size ilham verebilir! Aklınıza yeni anahtar kelime fikirleri gelmiyor mu? Endişelenmeyin, yeni anahtar kelimeler bulmak ve mevcut anahtar kelime listelerinize çekidüzen vermek için aşağıdaki en faydalı ipuçlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Yeni anahtar kelime fikirleri üretmenin ve mevcut anahtar kelimelerinizi değiştirme yolları bulmanın bazen zor bir iş olabileceğini farkındayız. Bu yazımızda, size bu konuda yardımcı olmak ve anahtar kelimelerinizi kolayca yenilemenin üç yolunu size tanıtmak istiyoruz.

1. Anahtar Kelime Aracı

Anahtar kelime aracını hesabınızdaki Fırsatlar sekmesinin altında bulabilirsiniz.

Anahtar kelime aracı sayesinde, anahtar kelime fikirleri oluşturabilir, mevcut ve yeni anahtar kelimeler için trafik tahminlerini ve rekabet verilerini inceleyebilirsiniz. Bu araç ayrıca, doğrudan reklam gruplarınıza alakalı anahtar kelimeler eklemenize veya seçilen anahtar kelimeleri daha sonra kullanmak ya da AdWords Editör ile kullanmak üzere indirmenize olanak tanır.

2. "Arama terimleri" raporu

Anahtar kelimeler sekmesinin altında "Arama terimleri" raporunu bulun. Önce "arama terimlerini görüntüle"yi, sonra da "tümü"nü veya yalnızca belirli anahtar kelimelere ait verileri görmek istiyorsanız "seçili"yi tıklayın.

"Arama terimleri" raporu, reklamınızın gösterilmesine, sonra da tıklanmasına yol açan her arama sorgusuyla ilgili ayrıntıları görmenize olanak verir. Sayfada arama terimleri listesi görüntülenir ve zaten hesabınızda yer alan anahtar kelimeleri, yeşil bir "Eklendi" etiketiyle vurgulandıkları için fark edebilirsiniz. Listeden reklam grubu anahtar kelime listenize arama terimleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca, belirli terimlerin reklamınızı tetiklemesini durdurmak istiyorsanız, bu terimleri negatif anahtar kelimeler olarak anında ekleyebilirsiniz.

3. Arama Sorgusu Performans raporu

Hesabınızın Raporlar sekmesinin altında Arama Sorgusu Performans raporunu bulun ve önce "Raporlar"ı, sonra da "Yeni rapor oluştur"u seçin.

Arama Sorgusu Performans raporu, reklamlarınızın gösterilmesine yol açan her arama sorgusu için performans istatistiklerini gösterir. Arama terimleri raporundan farklı olarak, Arama Sorgusu Performans raporundan doğrudan hesabınıza anahtar kelimeler ekleyemezsiniz. Ancak rapor, bir .CSV dosyasına aktarılabilir ve anahtar kelimeleri bu dosyadan kopyalayabilirsiniz. Bunun yanında, Arama Sorgusu Performans raporunu, düzenli aralıklarla otomatik olarak oluşturulup size e-posta ile gönderilecek şekilde planlayabilirsiniz. Bölüm 4 "Şablonlar, Planlama ve E-posta" altında "Yeni rapor oluştur"u tıklayarak, raporun hangi sıklıkla çalıştırılmasını ve e-posta ile nereye gönderilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Artık anahtar kelimeler konusunda yaratıcılığınızı göstermek için hazırsınız, neden hemen AdWords hesabınıza giriş yaparak yukarıda öğrendiklerinizi hesabınıza uygulamıyorsunuz?

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

*Ziyaretçiler alışveriş sepetinizi nerelerde ve neden terkediyor ?
*Websitenizin tasarımı ziyaretçilerinizi kaçırıyor mu?
*Ziyaretçiler sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullanıyor?

Google Analytics'in ne olduğunu ve online işletmeniz için ne kadar yararlı bilgiler kazandırabileceğini öğrenin. Bu seminer, yeni bir Analytics hesabı oluşturma, onu AdWords hesabına bağlama, ziyaretçi etkinliği ve dönüşümleri izlemek için web sitenize Analytics kodu ekleme gibi konuları içerecektir. Bu seminer, halihazırda Google Analytics kullanmayan ve Google Analytics'le yeni tanışan kullanıcılar için uygundur.

Seminer konusu : AdWords Yatırım Getirinizi Analytics Kullanarak İzleme

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerlerini takvimini inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:


“Hedef kitlelerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşmak isteyen herkese Google AdWords‟ü tavsiye ediyoruz.” Şükrü Dinçer, Algida/Unilever.

Algida, Unilever ailesinden bir dondurma markası olarak, 1990 yılında Türkiye pazarına girdi. 1993 yılında, Algida Carte d'Or markası ile Türkiye pazarına girdiğinden bu yana, Türk tüketicisini, toplam 57 dondurma çeşidi ve yaklaşık 500 milyon porsiyon Carte d'Or ile buluşturdu. Tüm Türkiye'de 200.000 üzerinde satış noktasından sevenlerine ulaşan Carte d'Or, ürettiği "Dondurulmuş Tatlı" kategorisiyle Türkiye'nin yerel tatlılarını sevilen dondurmalarıyla bir araya getirerek, bu atılımıyla Unilever markaları arasında bir ilke imza attı. 2006 yılında, "Ekmek Kadayıflı" adlı ürünüyle dünyanın en önemli ve en prestijli gıda fuarlarından "Sial" çerçevesinde düzenlenen Sial d'Or (Altın Sial) Başarılı Yeni Ürünler Yarışması'nda "Ülke Ödülü" aldı.

İlk defa, 2008 Nisan ayında, Carte d'Or gerçekleştirdiği "Tadına Varılacak Duygular" kampanya lansmanında, Medya Ajansı Mindshare'in önerisi ile Adwords kullanmaya karar verdi. AdWords kullanmaya başlaması ile birlikte, web sitesi ziyaretçi sayısında ve üyeliklerde kayda değer bir artış yaşadı. Siteye gelen trafik %73 artarken, üyelikler %19 arttı. Aktif iletişim yaptığımız dönem içerisinde alınan trafiğin %49'u Google AdWords üzerinden gerçekleşti.

Hedef kitlelerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşmak isteyen herkese Google AdWords'ü tavsiye eden Carte d'Or, AdWords kampanyalarından maksimum fayda ve geri dönüş elde etmek için bu konuda faaliyet gösteren ve "Arama Motoru Tabanlı Pazarlama" konusunda uzman ajanslarla çalışmanın en iyi sonucu vereceğinin altını çiziyor.

Carte dOr'un başarı öyküsünün tamanını okumak için Başarı Hikayeleri sayfamızı ziyaret edin.


Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Kısa süre önce Google I/O Etkinliği'nde, tıkla ve ara reklamcılığını önümüzdeki haftalarda Google İçerik Ağı'ndaki mobil içerik ve uygulamaları kapsayacak şekilde genişletmeye başlayacağımızı duyurmuştuk. Potansiyel müşterileriniz telefonlarından en son haberleri okurken, maç sonuçlarına bakarken veya indirdikleri bir oyunu oynarken, artık onlara, kolayca tıklayıp işletmenizi arayarak sizinle bağlantı kurmalarını sağlayan alakalı reklamlarla ulaşabilirsiniz.

Yararları:

Tıkla ve ara arama ağı reklamlarını kullanmakta olanlar, bir arama seçeneği sağlamanın, arayanlar çoğu zaman satın almaya daha hazır olacakları için daha kaliteli olası satışlar ve dönüşümler elde etmeye yardımcı olabileceğini bilir. Reklamlarınıza bir telefon numarası eklemek işletmenizin güvenilirliğini de artıracağından, sonuçta daha yüksek tıklama oranları sağlar ve hem aramaları hem de web sitenize yapılan ziyaretleri artırır. Dahası, mobil cihazlara, tıkla ve ara reklamcılığına veya Google İçerik Ağı'na yeni olsanız bile, tıkla ve ara reklamlarını mobil içerik ve uygulamalar için etkinleştirmek kolaydır.

Başlarken:

Mobil uygulamalar ve içerikte tıkla ve ara özelliğini kullanmaya başlamak için aşağıdaki üç kısa adımı izlemeniz yeterlidir:


1. Kampanya Ayarlarınızda "Tüm mevcut siteler"i seçerek veya özellikle "İçerik Ağı"nı işaretleyerek, kampanyalarınızın İçerik Ağı'nda yayınlanmak üzere etkinleştirildiğinden emin olun.
2.Telefon uzantılarını ayarlayın ve işletmenizin telefon numarasını ekleyin. Şu an için, mobil içerik ve uygulamalara ilişkin tıkla ve ara reklamları yalnızca telefon uzantılarını desteklemekte, yer uzantılarını desteklememektedir.Performansınızı iyileştirme:

Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra, sonuçlarınızı ve denemenizi izlemenizi öneririz. Güçlü raporlama araçlarımız, aldığınız arama sayısını kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime temelinde görmenizi sağlayarak, kampanyalarınızı kolayca izlemenize ve iyileştirmenize olanak tanır. Bir arama için bir tıklamayla aynı tutarı ödediğinizi aklınızda bulundurun. Bu nedenle, en iyisini bulmak üzere içerik için yeni mobil kampanyalar oluşturmayı denemek akıllıca olacaktır.

Yeni mobil reklam biçimleri geliyor

Google I/O'da, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlardaki içerik ve uygulamalarda video ve resim görüntüleyen yeni genişletilebilir reklam birimlerimize de kısaca değinmiştik. Bu yeni reklam birimleri size daha fazla alan sunar ve potansiyel müşterilerin, görüntülemekte oldukları içerik veya uygulamadan başka yerlere yönlendirilmeden reklamla etkileşimde bulunmasını sağlar. Kullanıcılar bir videoyu oynatmak için tıkladıklarında, reklam birimimiz onların cihazlarında bulunan video oynatıcıda veya YouTube uygulamasında oynatılır. Videoyu kapattıklarında, tam olarak mobil site veya uygulamadan ayrıldıkları noktaya döndürülürler. Bu yeni biçimlerin, ABD'deki reklamverenlere yönelik beta sürümün bir parçası olarak ağımızda yayınlandığını görmeye başlayabilirsiniz. Bu biçimleri kısa sürede daha yaygın şekilde kullanılır hale getirmek için sıkı bir çalışma içindeyiz.

Mobil reklamcılık stratejilerinizi planlarken birçok seçeneğiniz olabileceğini biliyoruz ve hızla gelişen ve rekabetçi bu mobil reklam ekosisteminin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kitlenize daha alakalı ve ilgi çekici yollarla daha etkili şekilde ulaşmanıza yardımcı olacağını umduğumuz yeni mobil reklam biçimleriyle yeniliklerimizi sürdüreceğiz ve mobil reklamları herkese ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Merhaba,

AdWords ile Mobil Pazarlama reklamcılık planlarınıza nasıl mı dahil olacak?

Yaygınlaşan mobil cihazları sayesinde internete cep telefonu ile bağlanan kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenen mobil cihazlar ile internette gezinen potansiyel müşterileri yakalamak için AdWords reklam kampanyalarınızı mobil kullanıcılar için hedefleyebilirsiniz.

Bu seminere kimler katılmalı?

En iyi uygulamaları mobil pazarlama trendlerini öğrenmek isteyen ve mobil reklam kampanyaları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyen herkes. Mobil internet reklamcılığı hakkında öğrenmek istediğiniz herşey bu seminerde!


Seminer konusu: AdWords ile Mobil Pazarlama
Semineri Sunan: Hüseyin Savaş – Mobil Reklam Ürünler Uzmanı
Tarih:21.06.2010
Saat:15:00 (Türkiye saati)
Bağlantı: https://googleemea.connectsolutions.com/common/html/registration.html?&host=https://googleemea.connectsolutions.com&eventId=588327&locale=tr

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize online-adwords-seminerleri@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Seminerde görüşmek üzere!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:“AdWords sayesinde Avon'un internetten aldığı başvurular %525 arttı. AdWords'ü, hedef kitlesini ve onlara vereceği mesajı net olarak tanımlayabilen tüm markalara öneriyoruz.” Selin Canbaş, Avon Türkiye.

Avon, 1886 yılında New York'ta "The California Perfume Company" ismiyle kuruldu. Türkiye pazarına 1993 yılında, Eczacıbaşı Grubu ile kurduğu ortak girişim ile giren ve ardından, 2003 yılında güzellik pazarı ve doğrudan satış sektöründeki büyümeyi dikkate alarak Eczacıbaşı Grubu'ndan hisselerini devralan Avon, faaliyetlerine %100 Avon kimliği ile devam etmektedir.

Daha önceleri; satış sistemini anlatmak ve satış temsilcisi sayısını artırmak amacıyla gazete ilanları gibi geleneksel medya kanallarını kullanan Avon, bir yandan da saha aktiviteleriyle doğrudan tanıtım aktiviteleri gerçekleştirmekteydi.

Kriz döneminde iş ve ekstra kazanç fırsatı arayan kişilere sunduğu fırsatları direkt olarak aktarabilecekleri etkin bir pazarlama kanalı arayan Avon, Google internet reklamcılığı programı AdWords'ü kullanma kararı aldı. Avon yetkilileri Google AdWords'ü tercih etmelerinde en önemli nedenlerden birinin, geri dönüşünün ölçümlenebilir olması olduğunu belirtiyorlar.

Avon, Google AdWords'ü kullanmaya başladıkları Temmuz 2009'dan itibaren ilk 2 ay sonunda, Avon Türkiye, Google AdWords ile potansiyel müşterilerine ve satış temsilcilerine doğrudan ulaşma imkanı buldu. Web sitesinin trafiğini artırarak, internet üzerinden aldıkları başvurularda %525 artış yaşadı, ortalama başvuru formu başına maliyetin %60 altında sonuçlar elde etti.

Avon'un başarı öyküsünün tamanını okumak için Başarı Hikayeleri sayfamızı ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Kısa süre önce bir AdWords kuponu aldıysanız ve kuponu nasıl etkinleştireceğiniz veya geçerliliğinin ne zaman sona ereceği gibi bir sorunuz varsa, size yardımcı olmak amacıyla kuponlarla ilgili en sık sorulan soruları bir araya getirdiğimiz bu yazıyı okumaya devam edin.

Kuponumu nasıl etkinleştirebilirim?

1. adwords.google.com.tr adresinden hesabınıza giriş yapın.
2. Faturalandırma menüsünden Faturalandırma Tercihleri bağlantısını seçin.
3. Kodunuzu, Promosyon kodları menü bölümü altındaki Kodu kullan alanına girin.
4. Kullan'ı tıklayın.
5. Faturalandırma sekmesinde yer alan Faturalandırma Özeti altındaki bakiyenizi kontrol edin. Tutar, Hizmet Ayarlaması olarak görüntülenir.

Kuponumu herhangi bir hesapta etkinleştirebilir miyim?

Bazı istisnaları olmakla birlikte promosyon kuponları yalnızca, Google AdWords programına adwords.google.com.tr sitesinden bireysel olarak kaydolmuş ve kuponun kullanıldığı sırada hesapları 14 günden eski olmayan hesap sahipleri tarafından kullanılabilir. Ayrıca, fatura adresinizin Türkiye için kayıtlı olması gerekir.

Promosyon kredisi devredilemez, satılamaz veya takas edilemez. Her müşteri tek bir promosyon kredisi kullanabilir.

Promosyona ilişkin açıklamayı mutlaka kontrol edin! Belirli bir promosyondaki bazı koşulların farklı olması durumunda, promosyon açıklama broşüründe bu farklılıkla ilgili bilgilere yer veririz. Bu nedenle açıklamayı mutlaka okuyun.

Promosyon kuponunun son kullanma tarihi ne anlama gelir?

Promosyon kuponlarının geçerliliği, kuponlar düzenlendikten 3 ay sonra sona erer. Tam son kullanma tarihini promosyon açıklama broşüründe bulabilirsiniz. Kuponunuzu son kullanma tarihinden önce etkinleştirmeniz gerekir, ancak kupon tutarını hangi tarihe kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili bir sınırlama yoktur.

Ayrıca, promosyon kuponunu hesabnız 14 gün içerisinde uygulamanız gerekmektedir. Hesabınız 14 günden eski ise hesabınıza promosyon kupon uygulayamazsınız.

Promosyon tutarı hesabımla ne zaman eşleştirilir?

Promosyon kuponun değeri, fatura ayrıntılarınızı girip kodu göndermenizden sonra hesabınızla eşleştirilir. Google, bir defalık hesap etkinleştirme ücreti alır. Faturalandırma seçeneği olarak sonradan ödemeyi tercih ettiyseniz, promosyon kuponu tutarından 7TL etkinleştirme ücreti keseriz.

Faturalandırma seçeneği olarak ön ödemeyi tercih ettiyseniz, önce hesabınıza minimum 14TL ön ödeme yapmanız gerekir. Bu ödemeden 7TL hesap etkinleştirme ücreti alındıktan sonra, hesabınız etkinleştirilir ve promosyon kuponu tutarı hesabınıza geçirilir. Ön ödemeli hesaplarda hesap etkinleştirme ücreti yaptığınız ön ödemeden kesilir, promosyon kupondan kesilmez.

Aşağıda, ödeme seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz:Promosyon tutarı bittikten sonra masraf tahakkuk eder mi?

Sadece sonradan ödemeli hesaplarda, promosyon krediniz tükendikten sonra, kampanyalarınız için, karşılığında faturalandırılacağınız maliyetler tahakkuk etmeye devam eder. Promosyon kredinizi aşan bir maliyetin tahakkuk etmesini istemiyorsanız, reklam etkinliğini durdurmak üzere kampanyalarınızı istediğiniz noktada duraklatabilirsiniz.

Ön ödemeli hesaplarda, promosyon krediniz tükendikten sonra, hesabınızda bakiye olmadan reklamlarınız yayınlanmayacağı için, reklamlarınız otomatik olarak durur ve ek masraf tahakkuk etmez. Reklamlarınızın yayınlanmasına devam etmek isterseniz, hesabınıza ödeme yapmanız yeterlidir. Ödemeniz alındıktan sonra reklamlarınız yayınlanmaya devam eder.

Daha fazla bilgi edinmek için Promosyon Kupon Şartlar ve Koşullar belgesini okuyabilirsiniz. Ayrıca, adresindeki Google Gizlilik Merkezi'ni de inceleyebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Güzel bir şey keşfettiğimizde, aklımıza ilk önce onu paylaşmak gelir. AdWords raporlarından edindiğiniz yeni bilgileri paylaşmak bir Blog yazısını iletmek kadar kolay olmalıdır. Bu amaçla, kısa süre önce Kampanyalar sekmenizde, verileri segmentlere ayırma, planlama ve e-posta ile göndermeye yönelik yeni seçeneklere yer verdik.

Veri tablolarınızın yukarısındaki araç çubuğunda bulunan İndirme düğmesini tıklayarak, raporları başkalarıyla paylaşmayla ilgili bir dizi seçeneği gösteren bir menüyü açabilirsiniz.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)

İlk olarak, Rapor Merkezi'nde yaptığınız gibi raporunuza bir ad verirsiniz. Daha sonra, performansınızın çeşitli boyutlarını ortaya çıkarmak amacıyla segmentler ekleyebilirsiniz. İstatistiklerinizin daha da ayrıntılı bir dökümünü elde etmek üzere bir seferde birden çok segment ekleyebilirsiniz. Örneğin, kampanyalarınızı cihaza ve haftanın gününe göre segmentlere ayırarak, müşterilerinizin reklamınızı mobil cihazlarında görme olasılığının daha yüksek olduğu günleri öğrenebilirsiniz. Eklediğiniz her yeni segment, indirilen raporunuzda ayrı bir sütun olarak görünür.

Bu aşamadan sonra, birkaç seçeneğiniz vardır. Raporunuzu .CSV'den .PDF'ye kadar çeşitli biçimlerden birinde indirip en iyi pazarlamacınıza elden teslim edebilirsiniz. Başka bir seçenek ise verilerinizi, hesabınızda raporlama erişimine sahip bir kullanıcıya veya tüm kullanıcılara e-posta ile göndermek olabilir.

Son olarak, raporun çalışmasını istediğiniz sıklığı ayarlarsınız. Bu şekilde, anahtar kelime listeniz için, örneğin, yalnızca %5'in altında bir dönüşüm oranıyla size maliyeti 50 TL'den fazla olan "ücretsiz" terimini içeren anahtar kelimeleri gösterecek bir filtre ayarladıysanız, artık söz konusu anahtar kelimelerin performansını gösteren bir raporun yer aldığı haftalık e-postalar alabilirsiniz. Kampanyalar sekmesinden indirdiğiniz tüm raporları Kontrol Paneli ve Kütüphane'de görünür. Burası, hesabınız için oluşturduğunuz raporları ve özel uyarıları yönetmek üzere kullanılan yeni bir alandır.

Bu değişiklikler, raporlarınıza erişiminizi basitleştirmeye yönelik devam eden çabalarımızın son ürünleridir. Kampanyalar sekmesinde daha fazla veri sunulması, rapor oluşturmanın kolaylaştırılması ve gelişmiş istatistiklere daha kolay erişim sayesinde, kampanya performansınızın farklı boyutlarına bakmanın sık başvurulan bir uygulama olmasını umut ediyoruz. AdWords raporları hakkında daha fazla bilgiler için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Google İçerik Ağı'nda kampanya yayınlayan reklamverenler genel olarak iki kategoriye ayrılır. Doğrudan yanıt reklamverenleri, kullanıcıların reklamı tıklayarak sitelerine gidip ürün satın alma gibi bir işlemi tamamlamasını ister. Markaya verilen tepkiyi önemseyen reklamverenler ise, hemen işlem yapılması konusuna özel olarak daha az odaklanır ve kullanıcıların markaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını ve süreç içinde satın almayı daha fazla düşünmesini sağlamayı ister.

Geçtiğimiz yıl boyunca, bu ikinci kategoriye giren marka odaklı reklamverenler grubuna yönelik olarak, Google İçerik Ağı'nda yeni çözümler oluşturmaya yoğunlaştık. Geçen yıl, reklamverenlerin, kampanyalarının doğru kullanıcılara ulaşma sıklığını yönetebilmesini sağlamak için sıklık sınırı özelliğini kullanıma sunmuştuk. Bunun yanında, reklamverenlerin reklamları yalnızca, sayfa yüklendiği zaman kullanıcıların ekranında görünen yerlerde göstermesine olanak sağlamak üzere bir "ekranın üst kısmı" filtresini de hizmete sokmuştuk.

Bugün, marka reklamverenlerinden aldığımız geribildirimlere karşılık olarak, bu reklamverenlerin, kitlelerine, özel reklamcılık hedeflerini karşılamak için en uygun web sitelerinde ulaşmalarını sağlayacak yeni bir özelliği duyuruyoruz. Reklamverenler artık, reklamlarını yalnızca, DoubleClick Ad Planner tarafından tanımlandığı şekilde web'deki en büyük 1000 site içinde yer alan AdSense sitelerinde gösterebilmelerini sağlayacak bir filtreden yararlanabilir.

DoubleClick Ad Planner, web sitesi trafiğini ölçen ve reklamverenlerin hedef müşterilerinin ziyaret ettiği web sitelerini saptamasına yardımcı olan bir kitle araştırma ve medya planlama aracıdır. Yeni AdWords özelliğimiz, reklamverenlerin kampanyaları web'deki söz konusu en büyük sitelerde yayınlamasına olanak verir. Bu da reklamverenlerin, reklamları yalnızca marka bilinci oluşturma hedeflerine uygun, iyi bilinen sitelerde gösterirken çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

Reklamları yalnızca en büyük 1000 sitede gösterme seçeneği sayesinde reklamverenler, reklamlarının yayınlandığı site türleri üzerine daha fazla kontrol ve söz konusu sitelerin marka bilinci oluşturma hedeflerine uygun olması garantisi elde eder. Reklamlar yalnızca, AdPlanner 1000 kaynaklı olan ve Google İçerik Ağı'nda yer alan sitelerde gösterilir. Google İçerik Ağı ayrıca, hassas veya aile için güvenli olmayan içerik barındıran siteleri hariç tutan marka bilinci oluşturma yönergelerine de sahiptir. Bu, reklamverenlerin AdPlanner 1000'de yer alan ve bu yönergelere uygun olmayan sitelerde reklam yayınlayamayacakları anlamına gelir. Reklamverenler bu filtreyi AdWords hesaplarının "kategori filtreleri" bölümündeki "AdPlanner 1000 dışındakiler"i seçerek etkinleştirebilir.

AdPlanner 1000'in performans istatistiklerini hesaba katmadığını ve bu filtreyi etkinleştirmekle reklamverenlerin, reklamını yaptıkları ürünlerle alakalı birçok siteyi hariç tutuyor olabileceğini belirtmek isteriz. Bunun yanında, bu filtre veya diğer marka filtrelerimizden herhangi biri etkinken, kampanya daha az sayıda sitede yayınlanır. Bu nedenle, reklamverenlerin, bu filtreleri kullanırken gösterim düzeylerini korumak için tekliflerini yükseltmesi gerekebilir. Tek tek hedeflere en uygun özelliğin veya özellikler kombinasyonunun hangisi olduğunu saptamak için denemeler yapılmasını öneririz.

Bu araçla marka reklamverenlerinin, reklamlarının görüntülendiği yerler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlamayı ve Google İçerik Ağı'nı etkili marka bilinci oluşturma kampanyaları için daha da etkin bir ortama dönüştürmeyi hedefliyoruz. DoubleClick Ad Planner hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Posted:

AdWords efsaneleri bölüm 1 ve bölüm 2 yazılarımızda en yaygın AdWords efsanesini düzelttik ve gerçekleri ortaya koyduk. Okuyucularımızdan önceki gönderilerle ilgili gerçekten olumlu tepkiler aldığımız için, bugün üçüncü bir bölümle 5 AdWords efsanesini daha düzelterek dizimizi sonlandıracağız:

Efsane 1: TBM teklifiniz yeterince yüksekse, reklamınızın en üst konumda gösterilmesi garantilenir.

Gerçek: Yüksek bir maksimum TBM teklifi, reklamınızın en üst konumda gösterilmesini garantilemez. Reklamınızın arama sonuçları sayfasındaki konumunu belirlerken hesaba katılan çok önemli başka ölçütler vardır. Bu ölçütler, anahtar kelime alaka düzeyini, açılış sayfası kalitesini ve açılış sayfasının yüklenme süresini içerir ve kalite puanıyla ölçülür. Kalite puanınız düşükse, maksimum TBM teklifiniz yüksek de olsa, reklamınızın en üst konumda görüntülenmesi çok zordur.

Efsane 2: Kalite puanı, anahtar kelime optimizasyonuyla her zaman yükseltilebilir.

Gerçek: Bu her zaman mümkün değildir. Kalite puanı düşük olduğunda anahtar kelime optimizasyonu önerilir, ancak ek adımlar da gerekli olabilir. Önceki efsanede belirtildiği gibi, açılış sayfası kalitesinin yanı sıra sayfa yüklenme süresinin de bunda rolü vardır. Sayfa yüklenme süresi uzunsa, anahtar kelimenin daha iyi bir kalite puanı alabilmesi için genellikle önce bu sorunun çözülmesi gerekir. Açılış sayfasının kalitesi için de aynı şey geçerlidir. Sayfanın kalitesinin düşük olduğu kabul edilmişse, dikkatinizi anahtar kelime optimizasyonuna yoğunlaştırmadan önce açılış sayfasının derecelendirmesini yükseltmeniz gerekir.

Efsane 3: Anahtar kelime aracını kullanırken, aracın önerdiği tüm anahtar kelimeleri uygulamam gerekir.

Gerçek: Anahtar Kelime Aracı'nın sundukları, tavsiye veya danışmanlık niteliğinde değildir. Anahtar Kelime Aracı, yalnızca işinize yararlı olabilecek alakalı sorguları görüntüler.

Görüntülenen sonuçları reklam hedefleriniz açısından değerlendirmeniz gerekir. Böylece anahtar kelime aracı, henüz kullanmadığınız ancak kârlı olabilecek yeni, anlamlı anahtar kelimeler veya negatif anahtar kelime olarak hariç tutabileceğiniz alakasız anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olabilir.

Örnek: Mutfak ekipmanları sattığınızı ancak onarım hizmeti vermediğinizi varsayalım. Anahtar kelime aracı aşağıdaki kelimeleri listeler:

mutfak ekipmanları
modern mutfak ekipmanları
tek mutfak satın alın
bulaşık makinesi satın alın

mutfak ekipmanı önerileri
mutfak ekipmanı incele
mutfak ekipmanı onarımı

Yeşille vurgulanan anahtar kelimeler, anahtar kelime listeniz için iyi birer tamamlayıcı olabilir. Ancak kırmızı kelimeler, sunduğunuz ürünlerle alakasızdır ve hariç tutulabilir. Bunun nedeni, yalnızca mutfak ekipmanları satmanız, onarım hizmeti vermemenizdir. Ayrıca, yalnızca satın almaya hazır müşterileri hedeflemek ve amacı yalnızca bilgi edinmek olanları hariç tutmak için, mutfak ekipmanı incele ve mutfak ekipmanı önerileri anahtar kelimelerini de negatif anahtar kelimeler olarak ekleyebilirsiniz.

Efsane 4: Google'da kendi reklamlarımı aradığımda düşük bir konumda görünüyorlar. Bu, potansiyel müşterilerimin de reklamlarımı düşük bir konumda gördüğü anlamına gelir.

Gerçek: Google'da sık sık kendi reklamlarınızı arıyor ancak tıklamıyorsanız, reklamlarınızı Google'da çoğu kullanıcının gördüğünden farklı bir konumda görebilirsiniz. Bunun nedeni, Google'ın her aramaya özel şekilde yanıt vermesi ve sonuçların görüntülenme şeklini değiştirebilmesidir. Örneğin, bir kullanıcı hiçbir reklamı tıklamaz ve aynı aramayı tekrar gerçekleştirirse, Google, o kullanıcıyla daha alakalı olabilecek farklı bir sonuç kümesi görüntüleyebilir.

Google'da arama yapmak yerine, reklamınızın konumunu gerçek zamanlı olarak değerlendirmek için www.google.com.tr/adpreview adresindeki Reklam Önizleme aracını kullanmanızı öneririz. Bu araç ek bir avantaj sağlar: Reklamınız için gerçek gösterim oluşturmaz ve böylece TO'nuzu korur. Google'da sık sık reklamlarınızı aramak ancak tıklamamak, TO'nuzu ve dolayısıyla kalite puanınızı etkileyebilir.

Efsane 5: Bir kampanyayı, benim bulunduğumdan farklı bir saat dilimindeki bir ülkeye hedeflersem ve Reklam Yayını Zaman Planlaması özelliğini kullanıyorsam, seçilen zaman aralıkları, hedef ülkenin yerel saatine karşılık gelir.

Gerçek: Tüm AdWords kampanyalarınız için Reklam Yayını Zaman Planlaması, hedef bölge neresi olursa olsun, hesabınız için belirlediğiniz saat dilimine dayanır (Hesabım > Tercihler > Saat Dilimi).

Örnek: Saat 12 (öğle) ve 3 (öğleden sonra) arasında Kaliforniya'da reklam yayınlamak istediğinizi ve AdWords hesabınızın İngiltere (00 GMT) saat dilimine ayarlanmış olduğunu varsayalım.

Reklam Yayını Zaman Planlaması'nda, kampanyalarınızın yayınlanacağı saatleri akşam 8 ve 11 arasına ayarlamanız gerekir. Bunun nedeni, Kaliforniya'nın içinde bulunduğu saat diliminin GMT'ye göre 8 saat geride olmasıdır. Kaliforniya (-08 GMT).

Böylece, AdWords efsane avcıları dizimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Birçok yaygın yanlış değerlendirmeye ışık tutabilmiş olmayı umuyoruz!

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.