Bu hafta, Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki milyonlarca sitede vakit geçiren müşterilere daha kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak bir aracı kullanıma sunuyoruz: İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı.

Bildiğiniz gibi, içeriğe dayalı hedefleme, potansiyel müşterilere ürün veya hizmetlerinizle alakalı web sayfalarını okudukları sırada ulaşmanıza yardımcı olur. Artık bu araçla, kampanyalarınız için daha fazla tıklama ve dönüşüm sağlarken, içeriğe dayalı hedeflenmiş kampanyaları daha kolay bir şekilde ve daha kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı Ne Yapar?

Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınız için otomatik olarak anahtar kelime listeleri oluşturur. Bu listeler, reklamlarınızı Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki alakalı web sayfalarında göstermek için kullanılır. Teması net olarak belirlenmiş anahtar kelime listeleri, etkili bir içeriğe dayalı hedeflemenin temelini oluşturur. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı sayesinde, artık bu listeleri manuel olarak oluşturmak zorunda kalmayacaksınız. Dakikalar içinde düzinelerce, hatta yüzlerce anahtar kelime listesi oluşturabilir, reklamlarınızı doğru bir şekilde hedeflerken kampanyanızın performansını ölçeklendirebilirsiniz. Bu, kampanyalarınız için daha fazla tıklama ve dönüşüm alacağınız ve bu işlemi daha hızlı bir şekilde yapacağınız anlamına gelir.

Nasıl Kullanabilirim?

Futbol gereçleri ve malzemeleri sattığınızı varsayalım. Normalde, futbol gereçleri, futbol topları, kramponlar ve benzeri ürün gruplarınızın her biri için farklı reklam grupları oluşturmanız gerekir. İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı'nı kullandığınızda, arama kutusuna ürün kategorilerini yazmanız yeterlidir. Araç, sizin için otomatik olarak, teması net bir biçimde belirlenmiş anahtar kelime listeleri oluşturur. Örneğin, araca futbol malzemeleri yazdığınızda, gençler için futbol malzemeleri, indirimli futbol malzemeleri, futbol formaları, futbol çantaları gibi daha belirgin reklam grupları elde edersiniz.


Kampanyalarınızı manuel olarak oluştururken aklınıza gelmeyebilecek bu yeni reklam grupları, fazladan trafik ve satış elde etmenize yardımcı olabilir. Araç, yeni reklam gruplarının yanı sıra, Görüntülü Reklam Ağı'nda reklamlarınızın görüntülenebileceği sitelerin türleri hakkında size bir fikir vermek amacıyla, önerilen teklifleri ve öngörülen yerleşimleri de sağlar.

Şimdiye kadar İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı, AdWords Editör'le çalışan reklamverenlerin kullanımına sunulmuştu. Bu hafta, tüm reklamverenler, AdWords hesaplarındaki Fırsatlar sekmesinden bu araca erişebilir. Hesabınızdaki reklam gruplarını uygulamak için yine de AdWords Editör'ü kullanmanız gerekir (AdWords Editör'ü indirin), ancak önümüzdeki haftalarda bu koşul kaldırılacak ve yeni reklam gruplarını doğrudan AdWords hesabınızda uygulayabileceksiniz.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracının kullanımıyla ilgili daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nden edinebilirsiniz. Bu aracın Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızla ilgili hedeflerinize daha kolay ve daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Emel Mutlu, Ürün Pazarlama Müdürü