Rapor Merkezi kısa bir süre içinde şu anki haliyle kullanımdan kaldırılacaktır. Gönderi dizimizde, burada mevcut olan raporlara ve Kampanyalar sekmesindeki bilgilere ulaşma yöntemlerine değineceğiz. İlk olarak filtreleme işlevini ele aldık, ardından arama sorgusu raporlarına ilişkin kapsamlı bir açıklama verdik.

Bu bölümde, reklamları ve reklam metni performansının değerlendirmesini ele alıyoruz, aynı zamanda sonuçlarınızı ciddi şekilde etkileyebilecek bazı önemli ayarlarla ilgili bilgiler veriyoruz.

Test, test, test...

En dikkatli şekilde derlenmiş anahtar kelime listeleri bile, sunduklarımızı kullanıcıya doğru şekilde anlatamazsak işe yaramayacaktır. 25 karakterlik başlık ve 2x35 karakterlik reklam metni, ürün ve hizmetlerimizin avantajlarını ayrıntılı şekilde açıklamamıza izin vermez.

Bu sınırlamalar, tüm reklamverenleri, ürünlerini rakiplerinin ürünlerinden ayıran en önemli özelliklerden 1 veya 2 tanesini vurgulamaya yöneltmelidir.

Yeni başlayanlar, bir reklam grubuna, diğer bir deyişle bir anahtar kelime listesine birden fazla reklam metni eklemenin olanaklarını çoğu zaman değerlendirmezler. Bunun avantajı nedir? Bir taraftan, kullanıcılar aynı ifadeyi birden çok defa arayıp, ikinci ve üçüncüsünde de aynı reklam metnini görünce reklamı tümüyle görmezden gelebilir. Diğer taraftan, bazı kullanıcılar ücretsiz teslim vaadiyle daha çok ilgilenebilir, bazıları da sipariş verilecek ürünlerde yüzde 10 ya da 20 gibi bir indirim vaadinde bulunan bir metin veya resmi tıklamayı tercih edebilir.

Arama sorgularının analizi sırasında, kullanıcıların arama alışkanlıklarını (neleri aradıklarını) saptamaya çalışırız ve benzer şekilde, birden fazla reklam metni kullanarak, kullanıcıların dikkatini en etkili şekilde çekebilecek metin varyasyonlarını ve anahtar kelimeleri saptayabiliriz.

Yeni bir reklam grubu oluştururken, aynı reklamın 2-3 sürümünü oluşturmak genellikle iyi bir fikirdir. Böylece, 2-3 haftalık hatta bir aylık bir test döneminden sonra bu sürümlerden her birinin performansını analiz edebilirsiniz. Analizden sonra, en düşük performansı gösteren metinleri kaldırabilir ve bunların yerine, yeni bir test döneminde, daha önce kendini ispatlamış varyasyonlarla rekabet edebilecek yeni metinler koyabiliriz.

Performans Analizi

Eskiden, reklamlarımızla ilgili ayrıntılı verilerden yararlanmak istediğimizde, Reklam performansı raporunu kullanıyorduk. Geçen yıl kullanıma sunulan AdWords arayüzünde, Rapor Merkezine gitmeden de tüm önemli verileri izleme olanağına kavuştuk.


Soldaki gezinme panelinde bir kampanyayı veya reklam grubunu tıklayın ve ardından, verilen zaman aralığına ilişkin tüm istatistikleri görüntüleyen Reklamlar sekmesini seçin.

Rapor Merkezinde, rapora dahil etmek istediğimiz türde sonuçlar sağlayan reklamları (metin, resim veya mobil) seçme olanağımız vardı.

Bu tür bir filtreleme yeni arayüzde de vardır ve Filtre düğmesi tıklanarak kullanılabilir:


Özellikle Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Analiz sırasında, gözümüz her zaman Yayınlanan % sütununda olmalıdır. Bu sütun, reklam grubunda belirli bir reklam görüntülendiğinde, gösterimlerin yüzdesini verir.

Bir arama sırasında hangi reklamın gösterileceğini birçok faktör belirler. Sistem, anahtar kelimeler, reklam metni ve açılış sayfası (kullanıcının reklamı tıkladıktan sonra gördüğü sayfa) arasındaki bağlantıyı analiz eder. Anahtar kelime listesindeki kelimeleri kullanmayan reklam sürümleri, kaliteleri düşük olduğu için büyük olasılıkla daha az sıklıkta görüntülenecektir.

Diğer bir önemli faktör, Reklam rotasyonu olarak adlandırılan özelliğin mevcut ayarlarıdır. Bu, kampanya düzeyinde bir ayardır ve reklam grubunda en yüksek tıklama oranı veya Kalite Puanına sahip reklam sürümünün gösterileceğini (bu, Optimize et seçeneğidir) veya her varyasyonun diğerleriyle yaklaşık aynı sayıda gösterileceğini (bu, Dönüşümlü yayınla seçeneğidir) belirtir. Gezinme panelinde bir kampanyayı tıklayın, ardından Ayarlar sekmesini seçin. Reklam rotasyonu, buradaki Gelişmiş ayarlar alanında ayarlanabilir.


Dönüşümlü yayınla seçeneğini kullanmanın, söz konusu reklam grubundaki tüm reklamların belirli bir zaman aralığında eşit sayıda gösterileceği anlamına gelmeyeceğini unutmamanız gerekir. Diğer bir deyişle, her reklam bir açık artırma sırasında aynı şansa sahiptir ve sistem, daha önce daha yüksek tıklama oranları elde etmiş reklamlara ayrıcalık tanımaz.

Dönüşümlü yayınla seçeneği kullanıldığında, zayıf bir metne ve performansa sahip bir reklam sürümü sonuç sayısını azaltabilir.

Kullanılması gereken ayarlarla ilgili farklı görüşler vardır, ancak kişisel düşüncem başlangıçta Dönüşümlü yayınla seçeneğinin denenmesi gerektiğidir. Zira tecrübelerime göre, reklamlar aşağı yukarı eşit sayıda gösterildiğinden her bir reklamın iyi performans gösterme şansı aynıdır ve bu da gözlemlenen sonuçları karşılaştırılabilir yapar.

Ayrıca, hedeflerimize uygun verileri analiz etmeyi ihmal etmemeli ve bu analizi, yayınlanmaya devam edecek ve devre dışı bırakılacak reklam sürümlerinin hangileri olduğunu saptamak için kullanmalıyız. Etkileyici bir tıklama oranına sahip bir reklamın daha az dönüşüm sağlaması sık görülen bir durumdur:


Ev ödevi olarak, bu dizinin ilk bölümünde anlatılan filtreleme işlevine tekrar göz atın ve yalnızca Onaylanmayan reklamları gösteren bir kaydedilmiş filtre oluşturun.

Gabor Petlyanszki, Google AdWords Ekibi