Bir sorunu, onun ne olduğundan emin olduğunuzda çözmek daha kolaydır. Açılış sayfası kalitesi sorunundan değil de, açılış sayfası veya site politikası sorunundan etkilenmeniz halinde, bu durumu artık daha kolay bir şekilde anlayabileceksiniz. Hangi sorundan etkilendiğinizi daha anlaşılır kılmak amacıyla AdWords'te yaptığımız değişiklikleri ele almadan önce, açılış sayfaları açısından politika ile kalite arasındaki farkları inceleyelim.

Açılış sayfaları açısından politika ile kalite arasındaki fark nedir?
Açılış sayfası politikasının asıl amacı, kullanıcıların reklamları tıkladıktan sonra ulaştığı sitelerin güvenli, güvenilir ve yasal olmasını sağlamaktır. Politika uygulama kararlarını otomatik sistemler ve eğitimli uzmanlar alır. Açılış sayfalarının, AdWords politikalarını ihlal ettiğinden şüphelenildiğinde, bu sayfalara bağlanan reklamlar ve anahtar kelimeler devre dışı bırakılır ve AdWords açık artırmasına katılmalarına izin verilmez. Açılış sayfası kalitesi, AdWords açık artırmasında reklamınızın konumunu ve performansını etkileyebilir. Kalite Puanındaki tüm faktörler gibi, açılış sayfası kalitesi de otomatik sistemler tarafından belirlenir.

AdWords arayüzünde neler değişiyor?
Daha önce, bir hedef URL açılış sayfası ve site politikası yönergelerimize aykırı olduğunda, anahtar kelimelerin 1/10'luk bir kalite puanını gösterdiğini, reklamların nadiren gösterildiğini belirten bir bildirim ve bir düşük sayfa kalitesi göstergesi görürdünüz. Ancak, açık bir biçimde açılış sayfası politikası ihlalinden söz eden hiçbir ifade göremezdiniz.

Artık, etkilenen anahtar kelimelerin durum sütununda "Site askıya alındı" ifadesi görüntülenecek. Ayrıca etkilenen anahtar kelimeler reklamları tetikleyemeyeceğinden, bir Kalite Puanı hesaplanmayacak veya gösterilmeyecek. Reklamlar sekmesine geçtiğinizde, politika gereği yayınlanmayan reklamların durum bilgisinin de "Askıya alındı" olarak görüntülendiğini göreceksiniz.


Bu değişiklikler, açılış sayfası politika ihlallerinin çoğu için görülebilir. Buna karşın, ciddi ihlaller söz konusu olduğunda hesabı hemen askıya alabileceğimizi unutmayın.

Bu değişikliğin, açılış sayfası politikasıyla ilgili işlemlerden etkilenmeniz halinde bu durumu anlamanızı ve düzeltici bir adım atmanızı kolaylaştıracağını umarız. AdWords politikaları veya açılış sayfası kalitesi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, hesabınızı etkileyen belirli bir AdWords politikası sorunuyla ilgili olarak bize ulaşabilirsiniz.

Dan Firedman, Ürün Pazarlama Müdürü