Google Analytics'in yeni sürümü şu an tüm Analytics kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. Google Analytics'i Twitter'da takip edebileceğinizi, en son güncellemelerden anında haberdar olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Daha önce tek bir Google Analytics hesabına yalnızca tek bir AdWords hesabı bağlanabiliyordu. Bu da, otomatik etiketleme özelliğinin ve Google Analytics içinde yer alan AdWords raporlarının kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Artık birden fazla AdWords hesabını Google Analytics hesabınıza bağlayabilirsiniz. Google Analytics hesabı ayarlarının yer aldığı alandaki veri kaynakları bölümü, birden fazla AdWords hesabı ile otomatik etiketleme özelliğinin kullanılmasını ve AdWords verilerinizin Google Analytics'e aktarılmasını kolaylaştırıyor.

Şimdi, bu ayarların nasıl yapılacağını görelim:

Başlamadan önce, hem Google Analytics hem de AdWords hesaplarınıza erişimi olan ve Analytics hesabı için bir Yönetici konumunda olan bir Google hesabı kullanıyor olduğunuzdan emin olun.

Tek bir Analytics hesabına birden fazla AdWords hesabı bağlamak istiyorsanız Analytics'in yeni sürümünü varsayılan olarak ayarlamanız gerekir:

1. http://www.google.com.tr/analytics adresinden Google Analytics'te oturum açın.
2. Sayfanın sağ üst kısmında bulunan Yeni Sürüm bağlantısını tıklayın.3. Bu sürümü varsayılan yap seçeneğini tıklayın.
Bu adımı atladığınız takdirde AdWords'te oturum açtığınızda yeni bağlama arayüzünü görmezsiniz.Hesaplarınızı Bağlama:

1. https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Raporlar ve Araçlar sekmesini, ardından da Google Analytics'i tıklayın.
3. Sağ üst kısımdaki dişli çark simgesini tıklayın.4. Sayfanın sol üst kısmında bulunan Tüm Hesaplar'ı tıklayın.5. AdWords hesabını bağlamak istediğiniz hesabı tıklayın.6. Veri Kaynakları sekmesini tıklayın.7. AdWords sekmesini tıklayın.
8. "Hesapları Bağla" düğmesini tıklayın.
Müşteri Merkezim alt hesabından bağlıyorsanız işlem hemen hemen aynıdır. Şu makaleden daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Analytics Hesaplarını Müşteri Merkezim (MM) Hesaplarına Bağlama.

AdWords hesabını birden fazla profile uygulamaya yönelik iyileştirmeler:

Google Analytics'e birden fazla Adwords hesabı bağlayabildiğinize göre artık Adwords verilerinizi de Google Analytics'teki birden fazla profile daha kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz. Bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini gösteren kısa bir video hazırladık (İNG):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3iwHqmVako0

Görerek öğrenmeyi tercih etmiyorsanız hesapları nasıl bağlayacağınıza ilişkin adımlara Google Analytics Yardım Merkezi'nden ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Gavin Doolan
Google Analytics Ekibi