Son zamanlarda inceleme sıklığı artan ve sitelerinizin askıya alınmasındaki ve işaretlenmesindeki önemli sebeplerden biri olan Bilgi Toplama politikamıza bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Google AdWords, bilgilerin nasıl kullanılacağının açıkça anlaşılır olmadığı durumlarda açık bir gizlilik politikasına sahip olmayan ve kullanıcılardan kişisel bilgilerini talep eden web sitelerine izin vermiyor. Web sitenizde kişisel bilgi toplayan iletişim formu, sipariş formu gibi sayfalarınız varsa; web sitelerinizde aşağıdaki değişiklikleri yapmanız sitenizin Google Politikaları ile uyumlu olmasını sağlayacaktır:

- Web siteniz kullanıcılara özel hassas bilgiler topluyorsa (TC Kimlik No, Vergi No, Kredi Kartı Numarası, gibi), sitenin güvenli bir sunucuda barındırılması gerekir. Kullanıcıdan bilgi topladığınız bütün sayfalarda SSL sertifikası mutlaka bulunmalıdır. Hassas bilgileri topladığınız ilgili sayfa, SSL sertifikası olan başka bir sayfaya yönlendiriyor olsa bile bu bilgilerin girildiği sayfanın SSL sertifikası bulunan güvenli bir sunucuda bulunması gerekmektedir.

- Web siteniz kişisel bilgi topluyorsa, sitenizde gizlilik politikanıza bağlantı bulunmalı ve bu bağlantıya kişisel bilgileri girmeden önce kolayca erişim sağlanabilmelidir. Kullanıcıların Gizlilik Politikası'nı anladıklarını ve kabul ettiklerini belirten seçim kutusu bulunmalıdır. Sadece Gizlilik Politikası'na bağlantı yer alması yeterli olmayacaktır. Kullanıcıdan bilgi topladığınız her ekranda (sipariş sayfası, üye olma ekranı vb.) Gizlilik Politikası bulunmalıdır.

- Aşağıdaki konuları kapsayan bir gizlilik politikanızın olduğundan emin olun:

* Kullanıcıdan hangi kişisel bilgilerin toplandığı
* Bu bilgilerin şirket tarafından nasıl kullanılacağı
* Şirketin verileri üçüncü taraf şirketlere nasıl aktardığı
* Bu bilgilerin nasıl değiştirileceği veya silineceği ya da nasıl kapsam dışında kalınacağı

ÖNEMLİ: Reklamını yapacağınız sitelerle reklam oluşturmadan önce bu maddeleri kontrol etmeniz ve gerekli tüm düzenlemeleri yapmanız reklamınızın daha hızlı yayınlanmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde reklamınız ve sitenizi incelemeye girecek,ve siteniz incelemeden çıkıncaya kadar reklam yayınınız aksayacaktır.

Bilgi Toplama politikamızla ilgili daha fazla bilgi için http://support.google.com/adwordspolicy/bin/static.py?hl=tr&topic=1310866&guide=1308231&hlrm=en&page=guide.cs&answer=190438 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi