Reklam performanslarınızı ve maliyetlerinizi doğrudan etkileyen Kalite Puanlarının nasıl hesaplandığını, tam olarak ne işe yaradığını merak ediyor musunuz?
Reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcıyla ne kadar alakalı olduğunun bir ölçüsüdür. Kalite Puanlarının yükselmesi, maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlayabilir.

• Kalite Puanı, anahtar kelimeniz bir müşterinin aramasıyla her eşleştiğinde hesaplanır. Hesabınızın "Anahtar Kelime Analizi" alanında anahtar kelimelerinizin Arama Ağı'ndaki Kalite Puanıyla ilgili fikir edinebilirsiniz.
• Kalite Puanının yüksek olması, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, müşterinin aradığıyla son derece alakalı olduğu ve ayrıca birbirleriyle de alakalı oldukları anlamına gelir.
• Kalite Puanlarınız sayfadaki reklam konumunuzu etkileyeceği gibi maliyetlerinizi de etkiler.
• Kalite Puanı, reklamınızın görüntülendiği yere bağlı olarak değerlendirilir. Diğer bir deyişle, Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı sitelerindeki Kalite Puanlarınız farklıdır. Ayrıca, mobil cihazlarda da biraz farklı bir formül kullanılır.

Anahtar kelimelerinizin kalite puanları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için yenilenen Adwords Yardım Merkezinde yer alan makalemizi inceleyebilirsiniz.

Google AdWords Yardım Merkezi Ekibi adına Özgür Yönter