Reklamverenlerin talepleri sonucunda, Arama ve Görüntülü Reklam Ağları için, reklam grubu düzeyinde gösterim payı metriklerini pek yakında kullanıma sunacağız. Bu metrikler kullanıma sunulduktan sonra, reklam grubu gösterim payı verilerini, örneğin, alınabilecek gösterimlerin çoğunluğunu alamayan yüksek performanslı reklam gruplarını daha iyi saptamak üzere kullanabilirsiniz.

Önümüzdeki birkaç haftada, reklam grupları sekmenize eklenebilecek üç yeni sütun göreceksiniz:

1. Gösterim Payı: Aldığınız gösterim sayısı, alabileceğiniz tahmini gösterim sayısına bölünerek elde edilen oranın yüzde cinsinden ifadesidir.

2. Kaybedilen GP (Sıralama): Reklam Sıralamanız nedeniyle kaybedilen gösterimlerin payıdır. Kaybedilen GP (sıralama) metriğinin, incelenen tarih aralığı boyunca, belirli bir günün bir kısmında veya tamamında bütçenizin sınırındaysanız veya bu sınıra yakınsanız ("bütçe tarafından sınırlanmak" olarak da bilinir) gösterilmeyeceğini unutmayın.

3. Tam Eşleme GP: (yalnızca Arama Ağı) Anahtar kelimenizle tam olarak eşleşen aramalar için aldığınız gösterim sayısı, alabileceğiniz tahmini tam eşleme gösterim sayısına bölünerek elde edilen oranın yüzde cinsinden ifadesidir.

Daha ayrıntılı metrikleri kullanıma sunmanın yanı sıra daha kesin kampanya gösterim payı metrikleri sağlamak üzere algoritmalarımızı güncellemeyi de planlıyoruz. Sonuç olarak, bilgi sahibi olmanız gereken önemli bazı değişiklikler şunlardır:

1.Kampanya düzeyinde hassaslaştırılmış istatistikler: Algoritmalarımızı geliştirdiğimiz için, geriye doğru Mayıs 2011'e kadar gidecek şekilde, kampanya düzeyindeki tüm gösterim payı metriklerimizi güncelleyeceğiz. Bunun sonucunda, Mayıs 2011'den önceki tarihlere ait kampanya düzeyindeki gösterim payı metriklerini artık göremeyeceksiniz. Mayıs 2011 öncesine ait kampanya gösterim payı verilerinin bir kaydını bulundurmak istiyorsanız, 30 Ocak 2012 tarihinden önce bir rapor indirmeniz gerekecek.

2. Günlük güncellemeler: Gösterim payı metriklerinizi daha yüksek bir doğruluk derecesiyle hesaplamak için tüm gösterim payı metriklerini günde bir kez güncelleyeceğiz (Pasifik Saatine [GMT -8] göre yaklaşık öğle vakti). Sonuç olarak, gördüğünüz gösterim payı verileri, içinde bulunduğunuz günün gösterim payını yansıtmadığı gibi, raporunuzu günün hangi saatinde çalıştırdığınıza bağlı olarak bir önceki günün gösterim payını da içermeyebilir.

Bu değişiklikler 30 Ocak 2012 tarihinde global olarak bütün reklamverenlerin kullanımına sunulmaya başlanacağı için, bunları kısa süre içinde hesabınızda görebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiyi, değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra AdWords Yardım Merkezi'nden edinebilirsiniz.Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi