Google Adwords’ün yeni arayüzü ile karşımızda olduğunu AdWords Yeni Arayüzüyle Karşınızda! yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Yapılan bu değişim birçok yenilikle birlikte geldi. Bunlardan bir tanesi de kampanya ayarları altında bulunan kampanya türü seçeneği.

Nasıl bir değişiklik?

Yapılan değişiklik ile eskiden bulunmayan bir özellik olan kampanya türü ortaya çıktı (hayatımıza girdi) . Kampanya ayarları sekmesindeki Genel Ayarlar başlığı altında eskiden sadece kampanya adını belirlerken şimdi ikinci bir ayar olarak kampanya türünü seçiyoruz.

Kampanya türü olarak iki farklı seçeneğimiz bulunuyor: standart ve tüm özellikler.

Standart:
Standart özellikler seçeneği ile temel yer hedefleme, teklif verme, bütçe ve reklam uzantıları gibi ayarlar yapılabiliyor. Kampanya türü olarak “standart”ı seçtiğimiz üzerinde değişiklik yapabileceğimiz  ayarlar kampanya adı ve türü, ağlar, cihazlar, temel yer ayarları ve bütçe.
Bu kampanya türü çok daha basit bir şekilde kampanya ayarlarını tamamlamak isteyen kullanıcılar için uygun bir seçenek.

Standart Özellikler
Tüm Özellikler:

Tüm özellikler seçeneği ile ise standart seçeneğinde olan tüm ayarlar ile birlikte gelişmiş yer seçenekleri, diller, genişlemiş yayınlama yöntemi ve eski arayüzde gelişmiş seçenekler altında olan ayarların tümü yapılabiliyor.
Bu kampanya türü kampanya ayarlarının tüm nimetlerinden yararlanarak  daha hakim oldukları kampanyalar yaratmak isteyen kullanıcılar için uygun bir seçenek.

Tüm ÖzelliklerUnutmayın!

Kampanya türleri seçeneklerinin hayatımıza girmesi ile birlikte kullanıcıların en sık karşılaştığı problem “Zaman Planlaması”nı bulamamak oldu. Kampanyalarının başlangıç-bitiş saatlerini, ya da reklam yayını zaman planlamasını yapmak için kampanya türü olarak tüm özellikleri seçmeyi unutmamak gerekiyor.

Gizem Uygun, Google Adwords Uzmanı