Google Adwords reklamvereni olarak karşılaşılabilecek en kötü sürprizlerden biri sitenizin askıya alınması, dolayısıyla da Google Adwords reklamlarınızın gösterilememesi olsa gerek. Bu yazımız site askı sebeplerinden birisi olan “Kötü Amaçlı Yazılım” üzerine.

Sitemde Kötü Niyetli Yazılım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sitenizde kötü niyetli yazılım varsa:

  • Google Chrome’da açtığınızda uyarı mesajı ile karşılaşırsınız.
  • Google Site Yöneticisi Araçları’nda sitenizin sağlık taramasını yaptığınızda sitenizde kötü niyetli yazılım bulunduğu mesajını alırsınız.
  • Google Adwords'ten sitenizin askıya alındığına dair bir mail alırsınız.

Adwords Hesabım için Süreç Nasıl İlerler?

Sitenizde kötü niyetli yazılım olduğu tespit edildiğinde Google Adwords hesabınızda siteniz askıya alınır, yani sitenizdeki problem sebebi ile reklamlarınız gösterilmez. Siteniz askıya alındığında Google Adwords hesabınızda reklamlarınızın durum sütununda “Site Askıya Alındı” yazısını görürsünüz.

Sitenizde kötü niyetli yazılım varsa izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

1. Sitenizdeki kötü niyetli yazılımı temizleyin, sitenizi siz yönetmiyorsanız bu noktada site yöneticiniz ile iletişime geçin. Sitenizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için buradan yardım alabilirsiniz.

2. Sitenizin temizlendiğinden emin olmak için Google Site Yöneticisi Araçları’dan sitenizi seçin, Sağlık sekmesinin altında bulunan Kötü Niyetli Yazılım’a tıklayarak bir tarama isteğinde bulunun. Sitenizdeki tüm kötü niyetli yazılımları temizlediğinizde “Google bu sitede kötü amaçlı hiçbir yazılım tespit etmedi” mesajını görürsünüz.
Site Yöneticisi Araçları - Kötü Niyetli Yazılım
Siteniz için Site Yöneticisi Araçları’ndan tarama talebi gönderdiğinizde ve sitenizin temiz olduğunu gördüğünüzde bu otomatik olarak Google Adwords sisteminde de güncellenir ve bu güncellemeden sonra sitenizin 1 iş günü içerisinde askıdan çıkması gerekir.

Siteniz 1 iş günü sonrasında hala askıdan çıkmadıysa bunun sebebi çoğunlukla sitenizin bu süreçte yine kötü niyetli yazılıma maruz kalmasıdır. Bu durumda aynı adımları izleyerek sitenizi bir kez daha taratın. Bu taramada da siteniz temiz çıkmasına rağmen siteniz 1 iş günü sonunda askıdan çıkmazsa durum ile ilgili Google Adwords Destek Ekibi’nden yardım alabilirsiniz.

Kötü Niyetli Yazılımdan Nasıl Korunurum?

“Kötü amaçlı yazılım nedir?”, “Nasıl yayılır?”, “Korunmanın yolları nelerdir?” sorularının cevapları için Google Adwords Yardım Merkezi’ndeki "Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korunursunuz?" isimli yazıyı okumakta fayda var.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Yayınlayan: Gizem Uygun, Google Adwords Uzmanı