• AdWords reklamlarınız ile sitenize ulaşan ziyaretçiler günün hangi saatlerinde sitenizle daha çok etkileşimde bulunmaktadırlar?
  • İş tipinize ve amaçlarınıza bağlı olarak günün hangi saatlerini veya hangi günleri hedeflemelisiniz?
  • Bunların ışığında, zaman planlamanızı nasıl optimize edebilirsiniz?
Bu soruların yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin altıncısı olan bu yazımızda AdWords Gün Bölümleri Raporu'na odaklanacağız.

AdWords Gün Bölümleri Raporu’na Nasıl Erişebilirim?
Reklamcılık > AdWords > Gün Bölümleri
AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?

Bu raporda, AdWords reklamlarınız ile sitenize ulaşan ziyaretçilerin günün hangi saatlerinde sitenizle etkileşimde bulunduklarını görebilirsiniz. Bu rapor, ilgili profilin saat dilimi ayarlarını temel alarak, istatistikleri günün saatine (00/12 - 23/11) ve haftanın gününe (0/Pazar - 6/Pazartesi) göre analiz etmenizi sağlar.

Aşağıdaki örnek hesapta siteye gelen ziyaretleri e-ticaret dönüşüm oranı (bir satın alma işlemiyle sonuçlanan ziyaretlerin yüzdesi) açısından değerlendirelim. İlk sütunda günün saatleri, ikinci sütunda her saatte elde edilen ziyaretler, üçüncü sütunda ise dönüşüm oranlarının site ortalamasıyla karşılaştırılması gösterilmiştir.

Günün Farklı Saatlerindeki Dönüşüm Oranlarının Site Ortalamasıyla Karşılaştırılması
Bu örnek hesapta, saat 10 ile 16 arası gelen ziyaretlerin dönüşüm oranı site ortalamasına kıyasla daha yüksektir. Ziyaret başına değer açısından da aynı saatlerin önemli olduğunu görebiliriz.

Günün Farklı Saatlerindeki Ziyaret Başına Değerin Site Ortalamasıyla Karşılaştırılması
Peki bu bilgileri öğrendikten sonra ne yapabiliriz?

  • Bu raporu kullanarak elde ettiğiniz veriler bütün kampanyalarınızı kapsamaktadır. Dolayısıyla, kampanyalarınız arasında bazı farklılıklar bulunabilir. Analizinizi kampanya bazında yapmak için ikincil boyut olarak kampanya seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz verileri daha kolay analiz etmek için “CSV olarak Dışa Aktar” seçeneğini işaretleyip dosyayı Google Dökümanlar’a yükleyerek verilerinizi kampanya bazında filtrelemenizi ve analiz etmenizi öneriyorum.
Raporunuza İkinci Boyut Ekleme
  • Belirli saatlerde sitemize gelen ziyaretçilerin site ortalamasına göre daha fazla dönüşüm getirdiğini belirlediysek, AdWords hesabınızdaki Gelişmiş Ayarlar: Zaman Planlaması özelliğini kullanarak anahtar kelimelere bu saatlerde verdiğiniz teklifleri arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için Mod: Teklif Düzenleme seçeneğini işaretlemelisiniz. Böylelikle, hem size değer katan bu trafiği kaçırmamak adına daha rekabetçi olabilirsiniz hem de kısıtlı bir bütçeniz varsa bu bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz. 

  • AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu analiz ettiğinizde belirli saatlerde hiç ziyaretçi gelmediğini veya gelen ziyaretçilerin değer katan ziyaretçiler olmadığını (hiç dönüşüm getirmeyen vb.) fark edebilirsiniz. Bu noktada, AdWords reklamverenleri reklamın yayınlandığı saatleri kısıtlamanın trafik kaybına yol açacağını düşünebilirler. Bu, kısmen de olsa doğrudur. Burada önemli olan doğru metrikleri analiz etmektir. Örneğin, belirli bir saat aralığında gelen ziyaretçilerin hiç dönüşüm getirmediğini farz edelim. Reklamınızın o saatler arasında yayınlanması için belirli bir maliyet harcamış olacaksınız ama bu yayın size gelir olarak geri dönüş sağlamamış olacak. Bu noktada, AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu dönüşümler/getiriler bazında analiz edip AdWords hesabınızda yer alan Gelişmiş Ayarlar: Zaman Planlaması özelliğini kullanarak reklamınızın yayınlandığı saatleri değiştirebilir ve bunun getirileriniz üzerine etkisini ölçebilirsiniz.
AdWords Zaman Planlaması Ayarları
Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden AdWords Gün Bölümleri Raporu’nu yorumluyoruz. Bu videodaki bakış açısını kendi Analytics hesabınızda da kullanarak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.


Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı


Biraz Daha Analytics?
Google Analytics: Anahtar Kelimeler Raporu
Google Analytics: Eşleşen Arama Sorgusu Raporu
Google Analytics: Anahtar Kelime Konum Raporu
Google Analytics: Ziyaretçi Akışı Raporu


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!