24 Eylül tarihinden itibaren Google Adwords olarak "25 TL'lik reklam harcaması yap, X TL promosyon kodu kullan" sistemine geçtik. Aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağım bu sistem kısaca X TL'lik promosyon kodu tutarının hesap bakiyenize yansıyabilmesi için, promosyon kodunu uygulayıp sonrasında Google AdWords hesabınızda 25 TL'lik reklam harcaması yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Süreç Nasıl İşliyor?
Promosyon kodu tutarının hesabınıza geçmesi için promosyon kodunu uygulayıp sonrasında 25 TL'lik AdWords reklam harcaması yapmanız gerekiyor. Promosyon kodu uygulamak için izlemeniz gereken adımlar şöyle:
  1. AdWords hesabınızı açın ve "Faturalandırma" sekmenize gidin.
  2. Faturalandırma sekmenizde "Diğer eylemler" sekmesinden "Bir promosyon kodu uygula"yı seçin.
     3. 14 haneli promosyon kodunuzu çıkan kutucuğa yazın ve "Gönder" butonuna basın.

     4. Bu işlemi tamamladığınızda aşağıdaki ekranı görmeniz gerekiyor. Bu ekranı görmeniz promosyon kodunu hesabınıza başarılı bir şekilde eklediğiniz anlamına geliyor.
Hesabınıza kuponu uygulayıp bu mesajı gördükten sonra 25 TL harcamanız gereken süreç başlamış oluyor.

Eski sistemin aksine uyguladığınız promosyon kodunun tutarını "Faturalandırma" sekmenizde "işlem geçmişi"nde hemen göremiyorsunuz. "İşlem geçmişi"nizde, promosyon kodu tutarının hesap bakiyenize eklendiğini görebilmeniz için promosyon kodunu uyguladığınız tarihten itibaren 25 TL'lik reklam harcamanızı tamamlamış olmanız gerekiyor.

Unutmayın!

1. Promosyon kuponunuzu hesabınıza yükledikten ve 25 TL'lik reklamcılık harcamanızı yaptıktan sonra 100 TL'nin hesabınıza yatması 5 iş gününe kadar uzayabilen bir süreçtir. Dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Promosyon kuponunuzu başarılı bir şekilde hesabınıza uyguladınız mı?
  • Promosyon kuponunuzu hesabınıza uyguladıktan sonra yaptığınız reklamcılık harcamalarınızın toplamı 25 TL'yi geçti mi?
  • Reklamcılık harcamalarınızın toplamı 25 TL'yi bulmasının üzerinden 5 iş günü geçti mi?
Tüm bu sorulara cevabınız evet ise ve 100 TL'yi hala "İşlem geçmişi" sayfanızda göremiyorsanız AdWords Destek Ekibi'ne ulaşmanız durumunda size yardımcı olabiliriz.


2. Promosyon kodlarından sadece yeni Google AdWords hesapları, yani hesabın oluşturulma tarihi üzerinden en fazla 14 gün geçmiş olan hesaplar, faydalanabiliyor. Google AdWords hesabınızın yaşı 14 günü geçtiyse promosyon kodu hesabınıza uygulanamaz durumda oluyor.

3. Google AdWords promosyon kodları hesap bazında tanımlanır, diğer bir deyişle bir promosyon kodları hesaplara özeldir, tanımlı olduğu hesaptan başka bir hesap için kullanılamaz. Bu sebeple internet ya da farklı ortamlarda satılan Google AdWords promosyon kodlarına güvenmemek gerekiyor.

4. Promosyon kodu konusunda yapılan politika ihlalleri Google AdWords'te bir daha reklam verememenize kadar giden olumsuz sonuçlara yol açtığı için bu konuda çok dikkatli olmakta fayda var.

Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!