Bugün, reklamverenlerin, kısa süre önce kullanıma sunduğumuz yeni özelliklerin ve araçların birçoğunu kullanarak çok ekranlı dünyada AdWords kampanyaları için teklifleri optimize etmesine yardımcı olacak kapsamlı bir eğitim dizisine başlıyoruz. Bu dizi boyunca, mobil, yer ve günün saatine dayalı teklif ayarlamalarının nasıl belirleneceğiyle ilgili öneriler dahil olmak üzere, geliştirilmiş kampanyalarda teklif ayarlamaları belirleme konusundaki en iyi uygulamaları ele alacağız.  Ayrıca, otomasyonu teklif optimizasyonu işlemine dahil etme yöntemlerini göstereceğiz ve işletmelerin, belirli hedeflere ulaşmak için bu çözümleri nasıl kullandığını paylaşacağız. Bu diziyi yararlı bulacağınızı umuyoruz.

Bugünkü makalemizde, yer, zaman ve cihaz genelinde teklif ayarlamalarının öncelik sırasını belirlemeyle ilgili en iyi uygulamalara yer vereceğiz.  Ayrıca, zaman içinde, özellikle sonuçlar ve iş koşulları değiştikçe, bu ayarlamaları optimize etmek üzere kullanabileceğiniz yöntemler önereceğiz.

Genel Bakış

Bu çok ekranlı yeni dünyada, reklamverenler, kullanıcılara bulundukları ortamla alakalı reklamlarla ulaşmak için yeni yollar arıyor. Geliştirilmiş kampanyalar sayesinde, müşterilere kolayca ulaşabilir ve teklifleri cihaza, yere ve günün saatine göre değiştirebilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin hepsini tek bir kampanyada yapabilirsiniz. Üç teklif ayarlaması türü ve her birinin işletmenize neler sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Teklif ayarlamalarını katmanlandırma

Teklif ayarlamaları, her bir kampanya için erişimi optimize etmek üzere üst üste katmanlandırılabilir.

Örneğin, İstanbul'da bir mağaza işletiyorsanız ve kampanyanızın pazar günü hariç her gün mobil cihazlarda iyi performans gösterdiğini biliyorsanız, teklifleri mobil cihazlar ve İstanbul için artırmak ve pazar günleri için düşürmek üzere teklif ayarlamaları belirleyebilirsiniz.

Örnek 
Ayarlanan anahtar kelime teklifi =
İlk anahtar kelime teklifi 1,00 TL X (İstanbul 1,2) X (Pazar günü 0,5) X (Mobil cihaz 1,1) = 0,66 TL

Bu örnekte, yere dayalı teklif ayarlamasını İstanbul için +%20, zamana dayalı teklif ayarlamasını pazar günleri için -%50 ve mobil teklif ayarlamasını +%10 olarak belirledik.  İlk teklifinizin 1,00 TL olduğunu varsaydığımızda, son teklifiniz 0,66 TL veya orijinal teklifinize kıyasla -%34 olur.

Bu örnekte olduğu gibi, birden çok teklif ayarlaması, istediğiniz bir teklif verme stratejisine ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, teklif ayarlamaları tek tek, tüm detaylar için geçerli olmaya devam eder.  Örneğin, pazar günleri için düşürülen teklif, tüm cihazlar ve coğrafyalar genelinde geçerli olur.

Teklif ayarlamalarının öncelik sırasını belirleme

Ticari operasyonlarınızı yönetme ve genel hedeflerinizi belirleme yöntemleriniz, teklif ayarlamalarını yapma sıranızı belirleyen temel faktörlerdir. En önemli teklif ayarlaması türünüzü (konum, cihaz veya zaman) ilk önce belirlemenizi öneririz.  Performansınızdan memnun olduğunuzda, ikinci teklif ayarlaması türünü ve son olarak da üçüncüsünü ekleyebilirsiniz.

Bu işleme temel iş anlayışını dahil etmek iyi bir fikirdir:
  • Yalnızca belirli saatlerde açık bir mağazanız varsa, zaman, büyük olasılıkla ilk belirlenecek en önemli teklif ayarlamasıdır.
  • Ülkeler, şehirler, eyaletler veya posta kodları arasında çok farklı reklam performansları görüyorsanız (veya fiziksel olarak mağazalarınızın yakınındaki kullanıcılar için daha yüksek teklif vermek istiyorsanız), yer, belirlenecek ilk teklif ayarlaması olabilir.
  • Reklam performansınız mobil ve mobil dışı cihazlar arasında geniş çapta değişiklik gösteriyorsa, cihaz, teklif ayarlamaları için başlangıç noktanız olabilir.
AdWords, hangi teklif ayarlaması türünün sizin için en önemli olduğunu belirlemek üzere yararlı bilgiler sunar. Ayrıca, öncelik sırasını belirleme konusunda bilgi sağlayabilecek üçüncü taraf araçlarınız veya arka plan sistemleriniz de olabilir.

Yineleme

Zaman içinde, elde ettiğiniz sonuçlar ve iş koşullarınız değiştikçe, istediğiniz sonuçlara ulaşmak için teklif ayarlamalarınızın her birini yinelemeniz gerekir.  Sezonluk değişimleri yakalamak ve YG'ye yönelik optimizasyon yaptığınızdan emin olmak için bu ayarlamaları düzenli olarak incelemenizi öneririz.

Reklam performansınızla ilgili daha iyi verilere sahip olmanın, teklif ayarlamalarınızı optimize etmenize yardımcı olacağını unutmayın.  Aşağıda bazı ipuçları verilmiştir:
  • Dönüşümleri izlemiyorsanız, teklif ayarlamalarınızı tıklamalara veya gösterimlere dayalı olarak optimize edebilirsiniz.
  • Dönüşümlerin sayısını izliyorsanız (AdWords Dönüşüm İzleme, Google Analytics veya diğer araçları kullanarak), teklif ayarlamalarınızı, gerçek dönüşümlerinizin sayısını ve EBM'nizi temel alarak belirleyebilirsiniz.
  • Her bir dönüşümle ilişkili geliri veya kârı izliyorsanız (Google Analytics'in E-ticaret işlevini veya diğer araçları kullanarak), teklif ayarlamalarınızı, reklamlarınızdan gelen gerçek geliri temel alarak belirleyebilirsiniz.
Hatırlatmalar

Bugün incelediğimiz özellikleri kullanmak için, kampanyalarınızı geliştirilmiş kampanyalara geçirmeniz gerekmektedir.  22 Temmuz 2013'ten itibaren, tüm kampanyaları otomatik olarak yeni sürüme geçirmeye başlayacağız.
Önümüzdeki hafta, AdWords verileriniz (gösterimler, tıklamalar ve maliyet) ile reklamlarınızdan gelen mağaza içi ziyaretçilerin sayısı ve bunların ortalama sipariş değeri gibi işletmenizle ilgili önemli istatistikleri birleştirerek her bir kampanya için mobil teklif ayarlamalarınızı nasıl özelleştireceğinizi daha kapsamlı olarak ele alacağız.

Gönderen: John Sullivan, Global Arama Ağı Çözümleri

Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı