Posted:
Bu yazımızda, Google Analytics hesabınızda nasıl hedef oluşturabileceğinizi ve hedeflerinizi nasıl yorumlayabileceğinizi konuşacağız.

Hedefler Ne Anlama Gelir?

Hedefler, işletmenizin internet üzerinde amacına ulaşıp ulaşmadığını ölçümlemenize yardımcı olacak kurallardır. Burada önemli olan sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde izledikleri adımları ölçümlemektir. Örneğin, işletmenizin temel amacı web siteniz üzerinden satış yapmaksa, sitenizde alışveriş yaptıktan sonraki “Teşekkür Ederiz” sayfasına yapılan ziyaretleri URL hedefi olarak belirlemek mantıklı olabilir.


Google Analytics’te Hedef Nasıl Oluştururum?


 1. Analytics'te herhangi bir ekranın sağ üst kısmındaki Yönetici sekmesini tıklayın.  2. Hesabın adını, ardından hedef eklemek istediğiniz mülkün adını tıklayın.


 3. İlgili profilinizi de seçtikten sonra Hedefler sekmesine basın.


 4. Hedef kümelerinden birine bir hedef eklemek için Hedef Ekle butonunu tıklayın.
Google Analytics’te Farklı Hedef Türleri Nelerdir?
 • URL Hedefi

Sitenizde gezinen ziyaretçilerin ulaşmalarını istediğiniz sayfayı hedef olarak belirleyebilirsiniz.

1) Hedef Huninizi Belirleyin

Futboldan bir örnekle hedef hunisi oluşturmayı daha detaylı konuşalım. Diyelim ki, Fatih Terim Galatasaray’ın gelecek maçı için şöyle bir taktik uygulayacak olsun: Hamit topu Selçuk’a iletecek, Selçuk Burak’a pas verecek, Burak da topu ağlarla buluşturacak.

Galatasaray’ın amacı maçtan 3 puan alabilmek. Bunu yapabilmek için de gol atması gerekli. Yani takımın hedefi gol atmak ve hedef hunisi de Hamit > Selçuk > Burak. Gol olana kadar top bu yolu izlerse hedefe ulaşılmış olacak. Eğer pas kaybı olursa, hedefe ulaşılmamış olacak. Buradaki oyuncular, websitenizin farklı sayfalarını temsil ediyor.
 • Hamit Altıntop: /hamit-altintop.html
 • Selçuk İnan: /selcuk-inan.html
 • Burak Yılmaz: /burak-yilmaz.html
 • Gol: /gol.html

2) Hedef Ayarlarınızı Girin

* Raporlarda kolayca tanıyabileceğiniz bir Hedef Adı girin.

Hedefin, oluşturulup kaydedildikten hemen sonra uygulanmasını istiyorsanız Etkin'i seçin. Hedefi oluşturmak istiyor ancak hedefin hesabınıza uygulanmasını istemiyorsanız Etkin Değil'i seçin.

* Hedef URL, ziyaretçinin ulaşmasını istediğiniz nihai sayfayı göstermektedir. 

Hedef Eşleme Türü olarak tam eşleme, URL’deki her karakterin istisnasız baştan sona eşlendiği eşleme türüdür. Diğer eşleme türleri ile ilgili detaylı bilgi bulabileceğiniz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

* Hedef Değeri, dönüşüme atadığınız parasal değerdir. Hedef her tamamlandığında, bu rakam kaydedilir. Ardından, tüm rakamlar toplanır ve Hedef Değeri olarak rapor edilir. Bunu boş da bırakabilirsiniz.

* “Huni Kullan” seçeneğini işaretleyip dönüşüm huninizi tanımlayabilirsiniz.

3) Birkaç Gün Bekleyin ve Hedef Performansınızı Analiz Etmeye Başlayın

Hedef Akışı Raporu

Hedef Akışı Raporu, ziyaretçilerinizin bir dönüşüm hunisinde bir Hedef doğrultusunda ilerledikleri yolu görselleştirir. Bu rapor, ziyaretçilerin beklediğiniz gibi web sitenizdeki bölümlere gidip gitmediklerini ve hedeflenmiş bir amacı gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini görmenize yardımcı olabilir.

Dönüşüm hunisinde ilerleyen ve Hedef noktasında (son düğüm) çıkış yapan ziyaretçiler amacınızı gerçekleştirmiş, diğer bir deyişle dönüşüm sağlamış olur.
Dönüşümler → Hedefler → Hedef Akışı
Trafik belirli bir adımda istediğinizden farklı davranıyorsa, web sitenizin o sayfasını veya bölümünü inceleyebilirsiniz. Düzgün görüntülenmeyen bir sayfa öğesi saptayabilir veya ziyaretçilerin gezinme işlevine bakış açısının, dönüşüm huninizi oluştururken düşündüğünüzden farklı olduğunu görebilirsiniz. 
 • Ziyaret Süresi
Bir ziyaretçinin sitenizde geçireceği süreyi hedef olarak belirleyebilirsiniz. Hedef Ayrıntıları'nın altında, koşulu, saati, dakikayı ve saniyeyi belirtebilirsiniz.
 • Sayfa Sayısı/Ziyaret (web) Ekran Sayısı/Ziyaret (uygulama)
Sayfa veya ekran sayısını da hedef olarak belirleyebilirsiniz.
 • Etkinlik
Hedef olarak bir Etkinlik belirlemek için öncelikle Etkinlik İzleme'yi kurmanız gerekir.
Analytics’te Hedefler Belirlemek Neden Önemlidir?

Analytics hesabınızda anlamlı analizler yapabilmeniz için doğru hedefler belirlemiş olmanız oldukça önemlidir. Doğru hedefler belirleyip bunlara uygun Hedef Dönüşüm Hunileri tanımlamak Google Analytics'ten alacağınız faydayı artıracaktır. Size önerim, işletmenizin hedeflerini belirlemeniz veya belirlediyseniz yeniden gözden geçirmenizdir. 

Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Bildiğiniz gibi Google AdWords Türkiye Destek Ekibi’ne telefonla ulaşıp profesyonel yardım almak mümkün. Gelin Pazartesi - Cuma günleri 11:00-19:00 saatleri arasında çalışan 00800-4488-25333 numaralı destek hattını aramak için elinizdeki mevcut seçeneklere göz gezdirelim:
 • Türk Telekom Sabit Hatlar: AdWords destek hattını Türk Telekom sabit hatlardan direkt olarak ücretsiz şekilde arayabilirsiniz. Ancak, eğer bir santralden hat almanız gerekiyorsa santral ayarlarının 00800’lü numaralara izin vermesi ve aramayı gene Türk Telekom üzerinden gerçekleştirmesi gerekmekte. Ayrıca sabit hattınızla ilişkili bir Wirofon kurulumunuz mevcut ise Wirofon üzerinden de ücretsiz şekilde ekibimize ulaşabilirsiniz.
 • Türk Telekom Dışındaki Sabit Hatlar: Türk Telekom dışında bir kurum tarafından sağlanan sabit hattınız varsa AdWords destek ekibine kendi paket tarifeniz dahilinde ücretlendirilerek ulaşabilirsiniz.
 • Cep Telefonları: AdWords Yardım Hattı’na maalesef henüz cep telefonlarından ulaşılamıyor.
 • VoIP hizmetleri: VoIP(Voice over Internet Protocol) üzerinden yardım hattına ulaşılamamakta.
Eğer bir şekilde AdWords Destek Ekibi’ne telefonla ulaşamazsanız alternatif seçenekler olarak

 • AdWords hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki “Yardım” bağlantısına tıklayıp E-Posta Gönder seçeneğini işaretleyerek ya da
 • Henüz dün duyurusunu yaptığımız "Sohbet Desteği" ile bize ulaşabilirsiniz.

Sertaç Akın, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:

Mail ve telefon desteği, internet üzerinden veya seminer olarak yapılan eğitimler! Google AdWords ekibi olarak her zaman size daha yakın olabilme yollarını araştırıyoruz. Zaman içerisinde sizlerden aldığımız geri bildirimlerde AdWords uzmanlarımıza ulaşmak için alternatif bir iletişim aracı istendiğini gördük.

Biz de yeni hizmetimizle mevcut destek seviyemizi bir adım daha ileriye taşıyoruz, nasıl mı? Sohbet desteğiyle!

Artık e-postalarla vakit kaybetmek istemediğinizde, hızlı cevap alarak çözebileceğiniz sorularınız için kullanabileceğiniz Sohbet desteğiyle de uzmanlarımıza erişebiliyorsunuz.

Unutmayın!

Sohbet desteği yapısı itibariyle hızlı cevaplanabilecek, çözümlenebilecek sorular için kullanılmalıdır. Örneğin belli bir işlemi nasıl yapabileceğinizle ilgili sorularınız veya 3 iş günü geçmesine rağmen incelemede görünen reklamlar gibi. Hesap optimizasyonu gibi konuşmanın daha verimli olduğu durumlar içinse sizi sabit hatlardan ulaşabildiğiniz 00 800 4488 25 333 numaramızı ücretsiz olarak aramaya davet ediyoruz.

Sohbet Desteğine Nasıl Ulaşılır?

Çok kolay: Buradan ulaşabileceğiniz AdWords Yardım sayfasında BİZE ULAŞIN tuşunu tıklayın ve hafta içi 11.00-19.00 arası çevrimiçi olan uzmanlarımızla konuşmaya başlayın.

Sizlere verdiğimiz hizmeti daha da iyileştirebilmemiz için geribildirimlerinizi buradan doldurmanızdan memnuniyet duyarız.


Reha Hoşhanlı, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Günümüzde kullanıcılar sürekli bağlantı halinde olmayı ve bilgiye erişimde farklı cihazları kullanmayı tercih ediyor. Çok ekranlı hayata hızla geçişin yaşandığı bu dönemde, reklam programımız AdWords'ü bir ileri aşamaya taşıyor, yeni bir sürüme geçiriyoruz. Bugün, "geliştirilmiş kampanyalar"ı kullanıma sunarak günümüzün çok cihazlı dünyasında reklam kampanyalarınızı daha basit bir şekilde ve daha akıllıca yönetmenize yardımcı olacak çözümleri size sunuyoruz.

Neden ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’?

Kullanıcılar artık gerçek hayatlarını İnternet’e taşıyorlar. Birbirleri ile iletişim kurmak, alışveriş yapmak ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak için online olmayı ve birden çok cihazdan faydalanmayı tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar da kullanıcıların bu yaklaşımını doğruluyor.  Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, tüketicilerin %90'ının aynı gün içinde birden çok cihaz kullandığı ve "bir ekrandan diğerine" geçtiği gözlemlendi. Yeni cihazların sayısı gün gittikçe artıyor: masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, hibrit cihazlar, mini tabletler, televizyonlar ve diğerleri. Yakın gelecekte bu listeye çok sayıda başka dijital ekran ve cihaz da eklenecek ve gün geçtikçe bu cihazlar arasındaki farklar daha da belirsizleşmeye devam edecek. Cihazlar giderek iç içe geçtikçe tabletlerdeki ve masaüstü bilgisayarlardaki tüketici davranışlarının benzer hale geldiğini gözlemliyoruz.

Bu durum, işletmeler için çok büyük fırsatlar yaratıyor. Ama aynı zamanda ‘pazarlama daha karmaşık ve zaman alıcı bir iş haline mi dönüşüyor?’ sorusunu da gündeme getiriyor. Örneğin, bir pizza restoranı, ofisindeki bilgisayarından saat 13:00'te [pizza] araması yapan bir kullanıcıya belirli bir reklam (ör. çevrimiçi bir sipariş formuna veya menüye yönlendiren bir bağlantı), saat 20:00'de restorandan yarım kilometre uzakta bulunan ve akıllı telefonundan [pizza] araması yapan bir kullanıcıya ise farklı bir reklam (ör. bir "tıkla ve ara" telefon numarası ve restoran bulucu) göstermek isteyebilir. Yer, saat, kullanılan cihazın özellikleri gibi ipuçlarının kullanıcılara ilintili reklamı gösterme konusundaki önemi giderek artıyor.

‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile örneğini paylaştığımız ‘Pizza restoranı’ ulaşmak istediği kitleye ilintili reklamlar sunabilmek için farklı birçok kampanyayı, raporu ve reklam uzantısını yan yana getirip karşılaştırmak yerine, tümünü tek bir yerden kolayca yönetebilir. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’, kullanıcılara ilintili  reklamlarla ulaşmanıza yardımcı olur. Kampanyayı planlarken tüm cihazlar için yer, günün saati ve cihaz türü gibi kriterler temel alınır. Ayrı ayrı kampanyalar oluşturup yönetmeniz gerekmez.

Şu anda yalnızca İngilizce videomuz bulunuyor. 

Geliştirilmiş Kampanyalar’da Öne Çıkan Özellikler

Geliştirilmiş Kampanyalar’ın temel özellikleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:
 1. Çok cihazlı dünyaya yönelik güçlü pazarlama araçları
 2. Kullanıcılar, o an bulundukları koşullara bağlı olarak (ör. kullandıkları cihaz, bulundukları yer ve günün saati) ilgili arama sonuçlarına ulaşmak isterler. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’, bu çok cihazlı dünyada kampanyalarınızı ve bütçelerinizi daha etkin yönetmenize yardımcı olur. "Teklif ayarlamaları" sayesinde, reklamlarınızın tekliflerini, tek bir kampanyada cihazlara, yere, günün saatine ve diğer bilgilere dayalı olarak yönetebilirsiniz.

  Örnek: Bir kahvaltı salonu, yakında bulunan ve akıllı telefonlarından [çay] veya [kahvaltı] kelimeleriyle arama yapan kullanıcılara ulaşmak istemektedir. Teklif ayarlamalarını kullanarak üç basit adımda; yarım kilometreden daha yakın olan kişiler için %25 daha yüksek, 11:00'den sonra gerçekleştirilen aramalar için %20 daha düşük, akıllı telefonlardan yapılan aramalar için de %50 daha yüksek teklif verebilir. Bu teklif ayarlamaları, tek bir kampanyadaki tüm reklamlar ve anahtar kelimeler için geçerli olabilir.

 3. Kullanıcı davranış modelleri/tercihleri için optimize edilmiş daha akıllı reklamlar
 4. Hareket halinde veya mağazanızın yakınında olan kişilerin aradıkları, masasında oturan birinin aradığından farklı olabilir. ‘Geliştirilmiş kampanyalar’ sayesinde, tüm cihazlarda doğru reklam metnine, site bağlantısına, uygulamaya veya uzantıya sahip reklamlar gösterebilirsiniz. Bunu yaparken her bir kampanyayı olası tüm cihaz/yer/günün saati kombinasyonları için düzenlemeniz gerekmez.

  Örnek: Offline ve online mağazası olan ve tüm ülke geneline hizmet veren bir perakende mağaza sahibi, akıllı telefonlarından arama yapan kullanıcılara; ‘tıkla ve ara’  ve ‘yer uzantısına’ sahip reklamları, bilgisayarlarından arama yapan kullanıcılara ise e-ticaret web sitesinin reklamını gösterebilir ve bunları bir arada, tek bir kampanyanın içinden yapabilir.

 5. Yeni dönüşüm modellerini ölçmeye yönelik geliştirilmiş raporlar
 6. Teknoloji, kullanıcıların reklamlarınızla karşılaştıklarında yeni yöntemlerle karar verme ve harekete geçmelerine olanak tanımaktadır. Reklamınızı gören potansiyel müşteriler, uygulamanızı indirebilir veya telefonla sizi arayabilir. Pazarlama uzmanlarının bu dönüşümleri ölçmesi ve karşılaştırması hep zor olmuştur. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ yardımı ile AdWords kampanyalarınızın geri dönüşümünü; uygulama indirme, yapılan arama sayılarına kadar daha detaylı olarak raporlama ve ölçümleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Geliştirilmiş Kampanyalar’a geçiş

Geliştirilmiş kampanyalar, önümüzdeki birkaç hafta içinde reklam verenlere bir seçenek olarak sunulmaya başlanacaktır. 2013 yılının ortalarına doğru tüm kampanyaları ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ programına geçirmeyi planlıyoruz.

Geliştirilmiş kampanyalar, çok ekranlı bir dünyada başarıya ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ancak geçiş sırasında başlangıçta bazı değişiklikler söz konusu olabilecektir. Değişiklikler ile ilgili size yardımcı olacak bazı kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:
Önümüzdeki haftalarda, Inside AdWords blogumuzda ve G+ sayfamızda ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulamalara  yer vererek yeni özellikleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.  Reklam programımızı çoklu cihaz dünyasına hazır hale getirmek amacı ile hayata geçirdiğimiz ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile ilgili görüşleriniz bizim için değerli. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Gönderen: Sridhar Ramaswamy, Mühendislikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!