Yeniden Merhaba, 

Bu haftaki konumuz AdWords’te Alışveriş Kampanyaları oluşturmak üzerine olacak. Geçtiğimiz hafta veri feed’lerimizi Türkiye pazarına uygun olarak nasıl hazırlayacağımız üzerinde durmuştuk, artık Alışveriş kampanyası oluşturmak için hazırız. AdWords’te Alışveriş kampanyası oluşturmak son derece hızlı ve basittir.

- Tüm Çevrimiçi Kampanyalar’a tıklayıp sağ tarafta kampanyalar sekmesini seçiyoruz.

- Kampanyalar sekmesinde kırmızı kutu içerisine alınmış +Kampanya üzerine tıklayıp “Alışveriş” seçeneğini seçiyoruz.

-  Kampanyamıza vermek istediğimiz ismi yazıyoruz.

- “Satıcı tanımlayıcısı” seçeneğinin karşısında Merchant Center kimlik numaramız yazılı olarak gelir. Burada birden fazla Merchant Center hesabı kullanan müşterilerimiz doğru hesapla eşleştiğinden emin olmalılar.

- “Satış yapılan ülke“ kısmında ülke seçeneğimizi belirtiyoruz.

- Biraz aşağıda “Yer” kısmında reklamlarımızı nerelerde yayınlamak istiyorsak buna uygun bir seçim gerçekleştiriyoruz. Örneğin, bazı büyük iller ya da tüm Türkiye gibi.

- Varsayılan teklif kısmında tıklama başı maliyetimizi; bütçe kısmına ise günlük bütçe limitimizi giriyoruz. Bunun ardından “Kaydet ve Devam Et” tuşuna basabiliriz.

- Açılan yeni sayfamızda Reklam Grubumuzu oluşturacağız. Reklam Grubunuza istediğiniz bir isim verebilirsiniz. Henüz alışveriş kampanyalarında birden fazla reklam grubu oluşturmak mümkün olmuyor; ilerleyen dönemlerde yeni bir özellik olarak bu eklenebilir.

- Bu sayfada yer alan “Tanıtım” seçeneğine ise ürünleri ile ilgili genel bir tanıtım metni yazabilirsiniz, örneğin “Ücretsiz Kargo” vb. Tanıtım metni tüm arama sonuçlarında çıkmayabilir ve farklı cihazlarda görüntülenme şekli farklı olabilir. Zorunlu bir alan değildir. Bu alana yeni bir metin yazdığınızda bu durum reklam onay sürecini normale göre biraz uzatabilir.

-Sonrasında “Kaydet ve Devam Et”  tuşuna basabilirsiniz.


Tebrikler! Kampanyanızı oluşturdunuz. Aşamaları doğru gerçekleştirdiyseniz Merchant Center’daki ürünlerinizin kampanyanızda ürünler sekmesinde göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Önümüzdeki hafta Alışveriş kampanyası yönetme ipuçları ile yeniden sizlerle olacağız.

Gönderen:  Murat ali KöybaşıGoogle AdWords Uzmanı
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!