Geliştiricilere ve web yöneticilerine, sayfalarını mobil cihazlara uygun hale getirmeleri için yardımcı olmak üzere PageSpeed Insights'ı güncelleyerek mobil kullanım ile ilgili ek öneriler sağladık.

Kullanılabilirliğin yetersiz olması, hızlı sayfa yüklemenin yararlarını azaltabilir. Ortalama bir Mobil sayfanın 7 saniyeden uzun sürede yüklendiğini biliyoruz. PageSpeed Insights aracını kullanarak ve hız önerilerini uygulayarak sayfanızın çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, mobil sitenizin 7 saniye yerine sadece 2 saniyede yüklendiğini düşünün. Ancak, mobil kullanıcıların sayfa yüklendikten sonra sayfadaki metni okumaya ve sayfayla etkileşime girmeye başlamadan önce ekranı yakınlaştırmak veya kaydırmak için 5 saniye daha harcamaları gerekiyorsa sitenin kullanımı gerçekte hızlı değil demektir. PageSpeed Insights’ın yeni Kullanıcı Deneyimi kuralları, bu kullanılabilirlik sorunlarını belirleyip düzeltmeniz için yardımcı olabilir.

Bu yeni öneriler şu anda aşağıdaki alanları kapsamaktadır:
  • Görünümü yapılandırma: Görünüm meta etiketi olmazsa modern mobil tarayıcılar, sayfanızın mobil cihazlara uygun olmadığını kabul ederler ve masaüstü görünümüne dönerler. Bu şekilde, muhtemelen yazı tipi boyutunu büyütürler ve hedeflediğiniz sayfa düzenini bozarlar. Görünümü yapılandırırken width=device-width (cihaz genişliği) ayarını kullanmak, sitenizin mobil cihazlara uygun hale getirilmesinde ilk adım olmalıdır.
  • İçeriğin boyutunu görünüme göre ayarlayın: Kullanıcılar, mobil sitelerin yatay olarak değil, dikey olarak kaydırılmasını beklerler. Görünümünüzü yapılandırdıktan sonra, sayfa içeriğinizin görünümün genişliğine uyduğundan emin olun ve tüm mobil cihazların aynı genişlikte olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
  • Okunabilir yazı tipi boyutları kullanın: Kullanıcıların makalenizin metnini okumak için akıllı telefonlarının ekranında yakınlaştırma yapmaları gerekiyorsa siteniz mobil cihazlara uygun değildir. PageSpeed Insights, sitenizin metninin, kullanıcıların çoğunun rahatça okuyabileceği biçimde yeterince büyük olup olmadığını kontrol eder.
  • Hafifçe vurma hedeflerini uygun şekilde boyutlandırın: Bir telefon veya tabletin dokunmatik ekranındaki bir düğmeye ya da bağlantıya hafifçe vurmaya çalışırken, parmak ucunun bir masaüstü faresi imlecinden çok daha büyük olması nedeniyle yanlış bir yere dokunmak herkes için son derece sinir bozucudur. Mobil sitenizin dokunmatik ekranındaki hafifçe vurma hedeflerinin kolayca basılabilecek büyüklükte olduğundan emin olun.
  • Eklentilerden kaçının: Akıllı telefonların çoğu Flash'ı veya diğer tarayıcı eklentilerini desteklemez. Bu nedenle mobil sitenizin eklentilere dayalı bir site olmadığından emin olun.

Bu kurallar yardım sayfalarımızda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Hazır olduğunuzda, PageSpeed Insights aracını kullanarak sayfalarınızı ve yaptığınız iyileştirmeleri test edebilirsiniz. Ayrıca PageSpeed Insights'ı mobil cihazlara uygun bir tasarım kullanacak biçimde güncelledik ve yardım dokümanlarımızı yeni dillere çevirdik.

Her zaman olduğu gibi, sorularınız veya geri bildirimiz olursa lütfen bunları tartışma grubumuzda yayınlayın.

Murat Yatağan - Kıdemli Ürün Kalite Uzmanı - Arama Kalitesi Ekibi, Google İrlanda

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!