Hazırlayan: Lane Shackleton, Grup Ürün Yöneticisi; Ammar Ibrahim, Ürün Yöneticisi; Avi Fein, Ürün Yöneticisi Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı

TrueView video kampanyalarınızı oluşturmak ve yönetmek için AdWords'teki özel bölüme nasıl gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Tüm kampanyalarınızda rapor almak ve optimizasyon yapmak için ileri ve geri gitmek zorunda mı kalıyorsunuz? Ve hâlâ video kampanyalarınız için AdWords toplu araçlarından yararlanamıyor musunuz? Size iyi bir haberimiz var. O günler artık geride kaldı. TrueView, temel AdWords arayüzünde Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş kampanyalarının yanına katılıyor.
Tek bir arayüzün basitliği ve sunulan daha tutarlı kullanıcı deneyimi sayesinde AdWords, kampanya türlerinde optimizasyon gerçekleştirmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, birden fazla TrueView kampanyası üzerinde çalışırken zamandan ve emekten tasarruf etmek için güçlü toplu yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik, artık tüm kampanya türleri aynı yapıyı paylaştığından, videoya yönelik yeni özellikleri her zamankinden daha hızlı bir şekilde kullanımınıza sunabileceğiz.
Sizi bir gezintiye çıkarmak istiyoruz, lütfen bizi takip edin…
Sol üst köşede kampanya türü seçiciyi bulabilirsiniz. Yalnızca belirli türdeki kampanyaları görmek istiyorsanız bu özellik yararlıdır. Örneğin, "Video"yu seçtiğinizde, kampanyalarınızın Google AdWords Video'dakine benzer bir görünümünü elde edersiniz. Yani, yalnızca video kampanyaları yönetmek için en alakalı sekmeleri ve sütunları görürsünüz. En önemlisi, görünümler arasında geçiş yaptığınızda sütun tercihlerinizi hatırlarız. Böylece kampanya türleri arasında her geçiş yaptığınızda bunları değiştirmeniz gerekmez.

Kampanya türü seçici
Ayrıca, hedefleme gruplarını, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş kampanyaları için temel yapı blokları olan reklam grupları ile değiştiriyoruz. Artık her reklam grubu tek bir TrueView biçimine (yayın içi veya görüntülü) sahip olacaktır. Her bir reklam grubu tek bir biçime sahip olsa da kampanyalar birden fazla reklam grubuna sahip olabilir. Böylece aynı kampanyada hem yayın içi hem de görüntülü reklamlar yayınlayabilirsiniz. Yeni bir kampanya oluşturmak için +KAMPANYA düğmesini tıklayın, yeni Video kampanyası türünü tıklayın, ardından +REKLAM GRUBU'nu tıklayarak her bir kampanyada yeni reklam grupları oluşturun.

Reklam grubu oluşturma
TrueView, kampanya türlerini AdWords'te birleştirdiğinden, çok sayıda kampanya içeren hesapları yönetmeniz, optimize etmeniz ve bu hesaplarda rapor almanız için tasarlanan birçok özelliğe erişebilirsiniz. Örneğin, toplu kullanıcı arayüzü düzenleme, birden fazla kampanyaya ilişkin bilgileri tek seferde doğrudan kullanıcı arayüzünden düzenlemenizi sağlar. Toplu yüklemeler ise, kampanyalarınızın anlık görüntüsünü indirmenize, toplu halde değişiklik yapmanıza ve değişiklikleri hesabınıza anında yüklemenize olanak tanır. Rapor planlama, raporların otomatik olarak çalışması için bir planlama ayarlamanıza ve raporların düzenli olarak kullanıcı hesaplarına e-postayla gönderilmesine olanak tanır.

Toplu düzenleme
Kampanya adı, etiket, maliyet ve dönüşümler gibi bilgilere filtre uygulayabildiğinizden, video kampanyalarına yönelik raporlar da daha güçlü hale geliyor.

Filtreler
Ayrıca, popüler video özelliklerini AdWords'te de aşina olduğunuz yerlerde göreceksiniz. Örneğin, video yeniden pazarlama artık AdWords paylaşılan kitaplığında, YouTube hesabını bağlama ise Bağlı hesaplar bölümünde. Ek olarak, video reklamlarınıza ilişkin analizleri yeni "Videolar" sekmesinde görebilir ve hedeflemenizi "Video hedefleme" sekmesinden yönetebilirsiniz.

Yeniden pazarlama listelesi oluşturma

YouTube kanallarını bağlama
Hedefiniz ister doğrudan yanıt oluşturmak ister marka bilinci oluşturmak olsun, artık tüm pazarlama hedeflerinizi yönetebileceğiniz tek bir birleştirilmiş araca sahipsiniz. Bugünden itibaren, kampanyalarınızı yeni reklam grubu yapısına geçirebilir ve TrueView kampanyalarınıza ulaşmak için "Tüm Video Kampanyaları"na gittiğiniz günlere veda edebilirsiniz. Kampanyalarınızı yeni yapıya geçirmek için, Tüm video kampanyaları'nı tıklayarak (eski günlerin hatırına bir kere daha) AdWords Video'ya gitmeniz ve tüm kampanyalarınızı bir çırpıda kolayca geçirmek için Yeni Sürüme Geçirme Merkezi'ni tıklamanız yeterlidir.  Endişelenmeyin, tüm geçmiş istatistikleriniz ve hedeflemeniz de birlikte taşınır (bunları görmek için kampanya düzeyinde ayrıntılı inceleme yapmanız yeterlidir). Kampanyalarınızın geçişini kendiniz yapmamayı tercih ediyor ve bu yeni video özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız hiç sorun değil. Kampanyalarınız altı hafta içinde otomatik olarak yeni yapıya geçirilecektir.


Video kullanmayı tercih ediyorsanız (bizim tercihimiz kesinlikle öyle!), bu blog yayınının tüm içeriğini buradaki videoda bulabilirsiniz