Hazırlayan: Omry Pruzan, Kıdemli Ürün Müdürü, Gmail reklamları
Yayınlayan: Batu Okçuoğlu, AdWords Uzmanı
Ailemizle, arkadaşlarımızla ve çalışma arkadaşlarımızla iletişim kurmak için kullandığımız başlıca araçlardan biri olan e-posta, günlük yaşantımızın önemli bir parçası. Aynı zamanda, favori markalarımızın sunduklarından (ör. büyük hafta sonu indirimi, uygun fiyatlı tatil paketi fırsatları veya son teknoloji bir ürünle ilgili bilgi) haberdar olmak için de harika bir yöntem. Birkaç yıldır, yerel Gmail reklamları[1] aracılığıyla e-posta pazarlama stratejilerini genişletmek ve kullanıcılara daha alakalı fırsatları nasıl sunabileceklerini test etmek için reklamverenlerle birlikte çalışıyoruz. Bugünden itibaren, tüm reklamverenler doğrudan AdWords'te bu yerel Gmail reklamlarını kullanabilir.
Zengin ve etkileşimli reklam biçimleri
Gmail reklamlarını geliştirirken, kullanıcıların en fazla neye ilgi gösterdiğini öğrenmek için çeşitli reklam biçimlerini test ettik. Yaptığımız iyileştirmelerden biri, standart metin reklamları Gmail'den kaldırıp bunlar yerine daha az sayıda ve gelen kutusu deneyimiyle daha kusursuz bir uyum sağlayan yüksek kaliteli yerel reklamlar göstermek oldu.
Bugünkü duyuruyla birlikte reklamverenler, bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturup Reklam galerisinde Gmail reklam biçimini kullanarak doğrudan AdWords üzerinden yerel Gmail reklamları yayınlamaya başlayabilir. Reklamın iki ana kısmı vardır:
  Kullanıcıların ilk başta gördüğü, Gmail gelen kutusunun görünümüne uygun daraltılmış reklamdır. Kullanıcılar, daha fazla bilgi edinmek için, daraltılmış reklamı tıklayarak genişletebilir.
  Genişletilmiş reklam birimi, daraltılmış reklamın tıklanmasıyla tetiklenir. Bu, bilgi içeriği ve görsellik bakımından bir açılış sayfası kadar zengin bir deneyim sunan, tam sayfa bir yerel reklamdır. Kullanıcılar reklamı tıklayarak genişlettikten sonra, reklamı gelen kutusuna kaydetmek veya başkalarına iletmek için yapılanlar da dahil olmak üzere içeriğinize yapılacak tüm tıklamalar ücretsizdir.

Reklamverenler, genişletilmiş reklam birimi için, özelleştirilebilir birçok Gmail reklamı şablonu arasından seçim yapabilir. Tek bir resim kullanabileceğiniz gibi, resim, açıklama ve harekete geçirici mesaj düğmesini birlikte kullanarak bir promosyonu vurgulayabilir veya aynı anda birden çok ürünü sergileyebilirsiniz. Özel HTML biçimi, reklam öğelerini yapılandırma konusunda en geniş esnekliği sağlar. Bu biçim sayesinde reklamınıza video, form, telefon numarası ve birden çok bağlantı/harekete geçirici mesaj ekleyerek daha da zengin bir reklam deneyimi oluşturabilirsiniz.

Gmail Ads GIF 8.31.15.gif
Genişletilmiş reklam birimi örnekleri
Geliştirilmiş Görüntülü Reklam Ağı hedeflemesiyle kitlenize ulaşın
Anahtar kelimeler, yakın ilgi alanı kitleleri, demografi ve konular gibi zaten aşina olduğunuz Görüntülü Reklam Ağı hedefleme seçeneklerinin çoğunu kullanabilirsiniz. Örneğin, spor giyim alanında faaliyet gösteren bir reklamveren, "Fitness" ve "Spor Malzemeleri" gibi alakalı konuları seçebilir veya "Sağlık ve Fitness Tutkunları" ya da "Koşu Meraklıları" yakın ilgi alanı kitlelerindeki kullanıcılara ulaşabilir.
Marriott International gibi markalar, cazip teklifler arayan kullanıcılara ulaşmak için bir süredir Gmail Reklamlarını kullanıyor:
"Gmail reklamları yayınlayarak Renaissance Hotels'in bilinirliğini artırmak için medya ajansımız Beeby Clark+Meyler ile yaptığımız iş birliğinde büyük başarı elde ettik. Büyük reklam birimi sayesinde, Renaissance Hotels deneyimini ve konuklarımızın kaldıkları yerde yeni şeyler keşfetmesine yardımcı olma çabamızı ön plana çıkaran videoları ve resimleri kullanma olanağı bulduk. Kreatif ajansımız Anomaly ile birlikte çalışarak reklamlarımıza zengin görseller ekledik. Bu sayede, RenHotels.com'da sitede geçirilen süreyi %25, ziyaret başına sayfa görüntüleme sayısını da %18 artırarak etkileyici bir kullanıcı etkileşimi elde ettik. Bu birim aynı zamanda, Renaissance Hotels markası için sürekli yüksek erişim de sağladı. O zamandan bu yana, tüm dünyada Marriott International markasının diğer otelleri için de Gmail reklamlarını kullanmaya başladık ve kısa bir süre içinde Autograph Collection Hotels markası kapsamındaki otellerimiz için de kullanacağımızdan dolayı heyecanlıyız."
- Amy Sherman, Kıdemli Dijital Pazarlama Müdürü
Kullanıcılar için görecekleri reklamlar üzerinde kontrol olanağı
Gmail reklamları geliştikçe, kullanıcılara gördükleri reklamların türünü aktif olarak kontrol etme olanağı sunmaya devam ettik. Diğer Google reklamlarında olduğu gibi kullanıcılar, spesifik reklamverenlerin istemedikleri reklamlarını kaldırmak için reklam ayarlarını değiştirebilir İsterlerse, ilgi alanına dayalı reklamların kapsamından tamamen çıkabilirler.
İlk Gmail reklamınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezimizi ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

[1] Gmail reklamları, Google Apps for Work'ün bir parçası olan Gmail for Work'te yayınlanmaz.