Hazırlayan ve yayınlayan: Liana Saranga

İşletmenizin Google arama motoru ve ortaklarında reklamını ve tanıtımını yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Ancak, internet kullanıcılarının AdWords reklamlarınızı ziyaret ettiklerinde pozitif bir deneyim edinmeleri birinci önceliğimizdir. Bu nedenle, reklamlarınızın yönlendirildiği hedef sayfaların Google AdWords Reklamcılık Politikaları ve Gereksinimleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu gereksinimleri ihlal eden siteler askıya alınabilir, reklam yayınları duraklatılabilir. Sağlıklı bir reklam yayını yapmaya devam etmek için, Hedef Sayfası Gereksinimlerini ciddiye almanızı ve hedef sayfanızın bu gereksinimlere uyumluluğundan her daim emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu blog yazısında, hedef sayfası gereksinimlerine dair sık karşılaşılan eksiklikleri, sebepleri ve çözümleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

Reklamınızı tıklayan kullanıcılara iyi bir deneyim sağlamak istediğimiz için, reklam hedefleri çalışır durumda, kullanışlı ve taranabilir olmalıdır. Reklamınızın bu gereksinimlerden birine sahip olmadığı ve askıya alındığı durumda öncelikle sitenizin neden askıya alındığını öğrenin.

Sitenizin neden askıya alındığını öğrenmek için:
-Hesabınızın kampanyalar bölümüne gelin.
-Reklamlar sekmenizde her reklamınızın sağ tarafında bulunan Durum sütununa göz atın.
-Politika ihlali içerek reklamların Durum sütununda "Onaylanmadı" uyarısını göreceksiniz.
-"Onaylanmadı" yazısının yanındaki beyaz konuşma balonunun üzerine gelin.
-Bu balonun içerisinde sitenizin askıya alınıp alınmadığı ve bu durumun hangi sebeplerden kaynaklandığı yazacaktır.

Bu sayede, sitenizin askıya alınma durumunda probleminizi hızlıca tespit edebilir, gerekli adımları izleyerek askıdan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Park edilmiş alanı reklam hedefi olarak kullanma

Reklamınıza tıklayan internet kullanıcılarının almak istedikleri hizmet ve/veya ürüne ulaşabilmelerini istiyoruz. Dolayısıyla henüz yapım aşamasında olan, yalnızca başka site ve dosyalara bağlantı veren sitelerin reklamına izin vermiyoruz. Eğer hedef olarak kullanılan siteniz bu özelliklere sahip ise; gerekli şartları yerine getirene kadar siteniz askıya alınacak ve reklam yayınınız duraklatılacaktır. Bu sorun ile karşılaştığınızda sitenizi tekrar aktif hale getirebilmek için aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olun:

-Sunucu kayıt süreniz dolduğu veya siteniz yapım aşamasında olduğu için siteniz askıya alındıysa, sorunu çözmek için lütfen sunucu kaydınızı yenileyin ve sitenizi aktif hale getirin.
-Sitenizde geçici bir hizmet kesintisi yaşandıysa, sitenizin tekrar düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun.
-Web sitenizin kullanıcılara benzersiz ve değerli içerik sunduğundan, reklam listeleri ve dosya bağlantıları ile dolu olmadığından emin olun.
Bu koşulları sağladığınızdan ve aksaklığı çözümlediğinizden eminseniz; sitenizi tekrar yayına alabilmek için site inceleme formunu doldurun. Bu formu doldurduktan sonra ilgili ekiplerimiz sitenizin uygunluğunu inceleyecek; gerekli şart ve koşulların sağlandığını tespit ettiklerinde sitenizi askıdan kaldıracaklardır. İnceleme formuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çalışmayan hedef site veya uygulama

Reklamlarınıza tıklayan internet kullanıcılarının hata sayfaları ile karşılaşmalarını istemiyoruz. Dolayısıyla düzgün çalışmayan, hatalı oluşturulmuş veya hata sayfalarına yönlendirilen sitelerin yayınına izin vermiyoruz. Örneğin, 403 Yasaklandı veya 404 Bulunamadı gibi bir HTTP hata kodu veren bir hedef siteniz varsa, reklamınızın yayını anında duraklatılacaktır.
Bu sorun ile karşılaştığınız sitenizi tekrar aktif hale getirebilmek için aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olun:

-Hedef sitenizin çalıştığından ve hata sayfasına yönlendirilmediğinden emin olun. Sitenizin hedeflediğiniz bölge ve cihazlar fark etmeksizin dünyanın her yerinden ve her türlü cihazdan ulaşılabilir olması gerekmektedir.

-Açılış sayfası URL'nizde yazım ve yazılım hatası olmadığından emin olun.

-Açılış sayfanızın hangi kodu oluşturduğunu öğrendikten sonra, söz konusu HTTP durum kodunun tanımını ve sorunu çözmeye yönelik ipuçlarını inceleyin.

Sitenizin tekrardan çalıştığına eminseniz; sitenizi tekrar yayına alabilmek için site inceleme formunu doldurun. Bu formu doldurduktan sonra ilgili ekiplerimiz sitenizin uygunluğunu inceleyecek; gerekli şart ve koşulların sağlandığını tespit ettiklerinde sitenizi askıdan kaldıracaklardır. İnceleme formuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Taranabilir olmayan site

Sitenizin dünyanın dört bir yanındaki Google botları tarafından taranabiliyor olması gerekmektedir. Google botları, AdWords reklamlarının yönlendirildikleri hedef sayfaları tarayarak sizlerin ve internet kullanıcılarının güvenliğini sağlamak ve iyi bir internet deneyimine sahip olduklarından emin olmak ister. Bu nedenle, taranılır olmayan sitelerin AdWords platformunda reklam vermesine izin verilmemektedir. Örneğin; bir sitenin tamamına veya büyük bölümüne erişimi engellemek için hariç tutma dosyasının (ör. "robots.txt" dosyaları ve "googleoff" etiketleri) kullanımı bu soruna yol açabilir.Bu sorun ile karşılaştığınız sitenizi tekrar aktif hale getirebilmek için aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olun:

-Sitenizin taranabilir olduğundan emin olmak için uygulama ayarlarınızı kontrol edin.

-Tarama hatalarınızı düzeltmek için yardım sayfamızı kontrol edin veya Google Search Console'u kullanın.

Sitenizin tekrardan taranabilir olduğunu sağladığınızdan eminseniz; sitenizi tekrar yayına alabilmek için inceleme formunu doldurun. Bu formu doldurduktan sonra ilgili ekiplerimiz sitenizin uygunluğunu inceleyecek; gerekli şart ve koşulların sağlandığını tespit ettiklerinde sitenizi askıdan kaldıracaklardır. İnceleme formuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.