Hazırlayan: Joan Arensman, Ürün Yöneticisi
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Şu bilgiyi dikkate alın: ABD'de 10 İnternet kullanıcısının 6'sı bir cihazda başladığı alışverişi farklı bir cihazda sürdürüyor veya tamamlıyor.1 Reklamverenlerin, bir cihazda başlayıp farklı bir cihazda dönüşümle sonuçlanan bu müşteri yollarını ölçmesine yardımcı olmak için üç yılı aşkın bir süre önce cihazlar arası dönüşümleri kullanıma sunduk. Tam arama dönüşüm yolundaki cihaz kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlamak amacıyla, aynı teknolojiyi kullanarak AdWords'ün İlişkilendirme bölümünde üç yeni raporu kullanıma sunuyoruz.

Cihazlar - Gerçekleşen cihazlar arası etkinlik miktarını AdWords hesabınızda görün
 Destekleyen Cihazlar - Farklı cihazların başka cihazlarda dönüşümü ne sıklıkta desteklediğini öğrenerek daha bilinçli bir şekilde cihaz teklif ayarlamaları yapabilirsiniz
 Cihaz Yolları - İki veya daha fazla cihaz kullanan müşterileriniz için en iyi dönüşüm yollarını inceleyin


Dünya genelinde pek çok farklı sektörde faaliyet yürüten reklamverenler, cihazlar arası etkinliğin son tıklama dönüşümleri üzerindeki etkisini görmüş durumda. Bu yeni cihazlar arası analizlerden yola çıkarak şu iki ana yoldan birini seçebilirsiniz:

 Son tıklamanın ötesinde farklı bir ilişkilendirme modeli seçin. Her bir dönüşüm türünüz için altı farklı ilişkilendirme modelinden birini seçebilirsiniz: son tıklama, ilk tıklama, doğrusal, zamanla değer kaybı, konuma dayalı veya veriye dayalı. Bu ilişkilendirme modelleri Arama Ağı reklamlarınıza uygulanır ve cihazlar arası davranışlar hesaba katılır. Yeni bir model seçtiğinizde kredi, dönüşüm yolunda yeniden atanır ve dönüşüm istatistikleriniz bundan sonra değişir. Ek bilgi edinmek için yeni en iyi uygulamalar kılavuzumuzu inceleyin.
 Cihaz teklifi ayarlamalarınızı güncelleyin. Yeni Destekleyen Cihazlar raporuyla, farklı cihazlardaki tıklamalar veya gösterimlerle desteklenen dönüşümlerin sayısını öğrenebilirsiniz. Mobil Destek Oranı, mobil cihazlar tarafından desteklenen dönüşümlerin sayısı ile mobil cihazlarda gerçekleşen nihai dönüşümlerin sayısının karşılaştırmasıdır. Örneğin, bir kampanya için Mobil Destek Oranınız 3,72 ise bu, bir mobil cihazda gerçekleşen her dönüşüm için diğer cihazlarda 3,72 oranında dönüşümün mobil cihazlar tarafından desteklendiği anlamına gelir. Mobil teklif ayarlamalarınızı bu bilgiler ışığında güncelleyebilirsiniz.

Bu yeni raporlara Araçlar sekmesindeki İlişkilendirme bölümünden ulaşabileceksiniz. Bu yeni rapor ve karşılaştırmaların, tüm cihazlardaki önemli anları ölçmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

1 Google/Ipsos Connect, Mart 2016, GPS Omnibus, ABD'de İnternet üzerinden yanıtlayan 18 yaş üstü kullanıcı sayısı n=2.013