Evrensel uygulama kampanyaları, uygulamanızın Google Arama, Google Play, YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer uygulamalarda ve mobil web sitelerinde tanıtımını yapmanıza olanak tanır. Bu makalede, AdWords hesabınızda böyle bir kampanyayı nasıl oluşturacağınız açıklanmıştır. 

Başlamadan önce

Bu kampanyaların işleyiş şeklini öğrenmek için Evrensel uygulama kampanyaları hakkında başlıklı makaleyi okuyun ve uygulamaları Google'da tanıtmanın en iyi örneklerini inceleyin.

Evrensel uygulama kampanyası nasıl oluşturulur?

 1. AdWords'de oturum açın.
 2. "Kampanyalar" sekmesinde, +Kampanya açılır menüsünü tıklayın ve Evrensel uygulama kampanyası'nı seçin.
 3. Kampanyanıza bir ad verin. Kampanyayı daha sonra bulmanıza yardımcı olması için, bir evrensel uygulama kampanyası olduğunu adında belirtebilirsiniz.
 4. Açılır menüden tanıtmak istediğiniz uygulamayı seçin veya yeni bir uygulama girmek için Yeni uygulama ekle... seçeneğini tıklayın.
 5. "Reklamlar" bölümünde, reklamlarınızda herhangi bir sırayla dönüşümlü olarak gösterilebilecek en fazla 4 farklı metin satırı girin. Reklam biçimine bağlı olarak, girdiğiniz metin kullanılamayabilir. Bu reklamların işleyiş şekli hakkında daha fazla bilgi
 6. Reklamınız için resim öğelerini yükleyin. 
  • .jpg, .gif veya .png biçiminde, maksimum 150 KB boyutunda 10 resim dosyası yükleyebilirsiniz.
  • Geçiş içeriği için dikey resimler en iyi performans gösteren biçimken, yerel reklamlar için en iyi performansı yatay resimler gösterebilir.
  • Diğer yüksek performanslı biçimler şunlardır: 320x50 piksel, 320x480 piksel ve 300x250 piksel.
 7. Ayrıca, video reklamlar için kullanılmak üzere en fazla 5 YouTube videosu (dikey videolar dahil) da ekleyebilirsiniz. 
  • Bunlara ek olarak AdWords, uygulamanızın mağaza girişindeki öğeleri kullanarak bir video reklam oluşturabilir.
 8. Gerekirse, konum veya dil ayarlarını güncelleyin. AdWords reklamlarınızın çevirisini yapmaz. Bu nedenle, yalnızca reklamlarınızla eşleşen dilleri hedeflemelisiniz.
 9. “Kampanya Optimizasyonu”nun altında kampanyanızı aşağıdakilerden hangisi için optimize edeceğinizi seçin: 
  • Yüklemeler. Uygulamanız için yeni kullanıcılara ulaşın.
  • Uygulama içi işlemler. Seçtiğiniz uygulama içi işlemleri tamamlama olasılığı yüksek olan yeni kullanıcılara ulaşın. 
 10. Hedef yükleme başına maliyet tekliflerinizi belirleyin. Android'de uygulama yüklemeleri için, Play ve AdWords hesaplarınızı bağladıysanız bir dizi teklif değeri için yükleme hacmi tahmini görebilirsiniz. Evrensel uygulama kampanyaları hakkında'da bu teklif stratejileri ile ilgili daha fazla bilgi edinin. 
 11. Bütçenizi girin.
 12. Kaydet ve devam et'i tıklayın.
 13. Dönüşüm izlemeyi kurduysanız, AdWords, Google Play mağazasındaki Android uygulamaları için yüklemeleri otomatik bir şekilde dönüşüm olarak sayabilir.

Kaynak: AdWords Yardım Merkezi