Akıllı telefonlar, İnternet'te arama yapmanın ve gezinmenin önemli bir parçasıdır. İşte işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak mobil reklamlara yönelik 14 ipucu.

1.  Aşağıdaki önemli mobil uyumlu uzantıları ve reklam biçimlerini kullanın:
Neden: Uzantılar aracılığıyla bu bilgilerin sağlanması, tıklama oranını artırabilir ve tüketicilerin sizi telefonla aramasını, aradıkları konumu, ürünleri ve ayrıntıları bulmasını kolaylaştırabilir.
2.  Mobil cihazlar için tercih edilen site bağlantılarını mobil yararlılığı göz önünde tutarak etkinleştirin. Kendinizi en iyi şekilde gösterebilmek için en az altı tane site bağlantısı kullanmaya çalışın.
Neden: Mobil cihaz ekranlarında alan kısıtlı olduğu için mobil site bağlantıları kısa ve öz olmalıdır. Ayrıca, mobil kullanıcılar sitenizdeki farklı sayfaları daha yararlı bulabilir.
3.  Mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarınızda tüm önemli bilgilerinizi ve mobil cihazlara özel harekete geçirici mesajlarınızı başlığa ve birinci açıklama satırına yerleştirin.
Neden: Bazı durumlarda (örneğin, mobil cihazla alakalı uzantılarınızdan daha iyi bir performans göstermesi beklenmediğinde) ikinci açıklama satırı mobil cihazlarda gösterilmeyebilir.
4.  Mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarınızda birinci ve ikinci açıklama satırlarını tam ve ayrı iki cümleden oluşturun.
Neden: Bazı durumlarda birinci açıklama satırı başlığa eklenerek daha uzun bir başlık oluşturulabilir. Bu durumda ikinci açıklama satırı gösterilmeye devam eder.
5.  Varsa mobil uyumlu bir açılış sayfanızın olduğunu belirtmek için görünen URL'nizi kullanın (ör. example.com/mobil; görünen URL'ler özelleştirilebilir olduğundan bu URL'yi duyarlı tasarıma sahip sitelere yönlendiren, mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarda bile kullanabilirsiniz).
Neden: Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler mobil kullanıcıların hayatını kolaylaştırır. Mobil uyumlu bir görünen URL, kullanıcıya keyifli bir mobil deneyim yaşayacağı sinyalini verir.
Sitenizin Mobil Uyumluluk ve hız bakımından nasıl bir puan aldığına bakın ve bunu nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenin. Sitenizi test edin.
6.  Google Görüntülü Reklam Ağı için mobil cihazlara özel reklam boyutlarını kullanın.
Neden: Mobil sitelerin masaüstünden farklı envanteri olduğundan, bunları hedeflemek için doğru reklam boyutlarına ihtiyacınız vardır.
AdWords'le mobil kullanıcılara ulaşma
7.  Masaüstünde Alışveriş kampanyaları, Google Görüntülü Reklam Ağı veya video reklamlarla başarıyı yakaladıysanız hedeflemenizi bu alanlarda mobili de içerecek şekilde genişletin.
Neden: Kullanıcılar alışveriş yapar, sitenizi ziyaret eder ve mobil cihazlarında başka içerikler tüketir. Reklamlarınız kullanıcılar nerede olurlarsa olsun onları karşılamaya hazır olmalıdır.
8.  Anlamlı olan tüm kampanyalarda mobil kullanıcılara reklam yayınlayın.
Neden: Mobil cihazlardan gelen trafik artmaya devam edecek. Dolayısıyla hemen bu trafiği hedeflemeye başlayın.

Mobil reklamların değerini ölçme

9.  Mobil dönüşüm izlemenin uygulandığından ve aktif bir şekilde çalıştığından emin olun.
Neden: Ayrı bir mobil siteniz varsa, masaüstünde yaptığınız gibi dönüşüm izleme özelliğini yüklemeniz gerekir.
10.  Mobil kullanıcıların işletmeniz için sağlayacağı farklı dönüşümleri (ör. sitenizdeki dönüşümle sonuçlanan tıklamalar, cihazlar arası dönüşümler, dönüşüm olarak sayılan telefon aramaları, web sitesi telefon araması dönüşümleri, uygulama indirme işlemleri ve uygulama içi dönüşümler) dikkate alarak Mobil Ortamın Tam Değerini ölçün.
Neden: Yerinde dönüşümler mobil kullanıcının markanızla olan potansiyel deneyiminin yalnızca bir parçasıdır.
11.  Telefon aramalarınızın performansını telefon araması ayrıntılarıyla izleyin ve telefon araması dönüşümlerini ayarlayıp optimize edin. Değerli telefon aramaları için süre eşiğini belirleyin ve başarılı aramaları tespit etmek için bunu kullanın.
Neden: Birçok reklamveren için telefon aramaları, yerinde dönüşümlerden daha değerlidir. Telefon aramasının süresi gibi ayrıntılar AdWords kaynaklı telefon aramalarının değeriyle ilgili daha ayrıntılı analizler sunabilir.

Mobil reklamlarda teklifleri ayarlama

12.  Reklamlarınız için mobil cihazlarda arama sonuçlarının yukarısına yönelik teklif verin, çünkü burası tıklamaların büyük çoğunluğunun gerçekleştiği yerdir.
Neden: Sonuçların yukarısındaki reklamlar nispeten küçük mobil cihaz ekranlarında daha kolay görülür. Ayrıca, mobil cihazlarda sonuçların sağ tarafında reklam bulunmaz.
13.  Mobil teklif ayarlamalarınızı mobil ortamın tam değerini göz önünde bulundurarak yapın. Bunu en iyi, Tahmini Toplam Dönüşüm Sayısı sütununda görebilirsiniz.
Neden: Tahmini Toplam Dönüşümlerde, cihazlar arası dönüşümler, uygulama indirme işlemleri ve Google çağrı yönlendirme numaraları tarafından izlenen mobil tıkla ve ara reklamlarından gelen bazı telefon aramaları sayılır.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler olmadan mobil reklamcılık

14.  Telefon aramalarını kabul ediyor ve mobil kullanıcıların sitenize gitmek yerine sizi aramasını tercih ediyorsanız yalnızca telefon araması üreten reklamları kullanın.
Neden: Bu yolla mobil kullanıcılar kolay ve hızlı bir şekilde doğrudan size ulaşabilir. Bu ayrıca en iyi kanalınızla atak yapmanın da bir yoludur.

Kaynak: Google AdWords Yardım Merkezi