Günümüz ekonomik ortamında, doğru müşterileri doğru anda bulabilmek ve değişken müşteri davranışlarına hızlı tepki vermek işletmenizin devamlılığı için önemlidir. Düşük maliyetli pazarlama araçlarını ve İnterent'i avantajlı olarak kullanmak işletmenize bu ekonomik ortamı avantaja çevirmenize yardımcı olabilir. AdWords İnternet Reklamcılığı, hem reklamlarınızı doğru kitleye hedefleyebileceğiniz, hem de reklam harcamalarınızı kontrol edebileceğiniz etkili pazarlama ve reklamcılık çözümleri sunmaktadır.

AdWords ile bütçenizi ve tekliflerinizi etkili bir şekilde yönetebilir, daha fazla müşteri çekip maliyetlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. AdWords'e yapmış olduğunuz yatırımların getirisini takip edebilir ve yapmış olduğunuz yatırımlardan maksimum geri dönüşü elde edebilirsiniz. AdWords Yatırım Getirinizi (ROI) artırabilirsiniz. Bu yayın, bu hedefinizi başarmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış iki bölümlü bir dizisinin ilk bölümüdür.

Aşağıda, AdWords bütçenizi stratejik olarak yönetmek için bazı özet ipuçları verilmiştir:

1. AdWords ile oluşturulan satış ve gelirleri mutlaka izleyin

Tıklamalar ve gösterimler, reklamınızı görüntüleyen ve tıklayan kişi hacmini belirlemeye yardımcı olsa da, AdWords yoluyla aldığınız dönüşüm sayısına bakmak daha önemlidir. Dönüşüm, bir kullanıcının sitenizde gerçekleştirmesini istediğiniz, ürün satın alma veya daha fazla bilgi isteme gibi bir eylemdir. Dönüşümlerin izlenmesi, AdWords reklamlarınızla elde edilen satın alma sayısını ve gelir tutarını belirlemenize yardımcı olur.

AdWords'ün gelir bakımından işletmenize etkisini belirlemenize yardımcı olacak iki ücretsiz aracımız bulunmaktadır:

  • Dönüşüm izleme Aracı, hesabınızdaki hangi anahtar kelimelerin ve reklamların en çok dönüşümü sağladığını görebilmenizi sağlayan, kullanımı tamamen ücretsiz olan bir araçtır. Dönüşüm İzleme aracını nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın.

  • Google Analytics, web sitenizin aldığı trafik ve çevrimiçi pazarlama etkinlikleriyle ilgili raporlar sağlar ve web sitenizdeki alışveriş sepetiyle entegre edilebilir (E-Ticaret izlemeyi etkinleştirerek). Analytics Yükleme kılavuzundan daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.


AdWords yoluyla elde ettiğiniz satışları ve geliri henüz izlemiyorsanız, hemen başlamanızı öneririz. Elde ettiğiniz satışları ve gelirleri izlediğiniz zaman, hem AdWords performansınızı daha iyi anlayacaksınız hem de AdWords yatırım getirilerinizi (ROI) takip ederek daha bilinçli stratejik bütçe kararları verebileceksiniz. Yatırım Getirisinin nasıl hesaplandığı ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.


2. Bütçeyi yüksek getirili kampanyalara atayın

Kampanyalarınızın performans değerlerini izleyerek, bütçenizi size en çok iş getiren kampanyalara yönlendirebilirsiniz:

  • Bütçenizi, düşük yatırım getirisi olan kampanyalardan yüksek yatırım getirisi olan kampanyalara aktarın.

  • Yüksek yatırım getirili kampanyaların bütçesi gün içinde bitiyor ve gösterimi durduruluyorsa, bu kampanyalardaki bütçeyi artırın ve daha düşük yatırım getirili kampanyalar için bütçe sınırlamaları koyun.

  • Reklam bütçenizi stratejik olarak yönetin. Sizin için en önemli, en yüksek yatırım getirisi sağlayan veya en yüksek dönüşümleri sağlayan reklam kampanyalarına reklam bütçesi atarken öncelik tanıyın.


Bu sayede, reklam bütçenizden maksimum performans ve yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

3. Reklamları en karlı oldukları zaman yayınlayın

Her bir kampanya için en karlı saat ve günleri belirlemek üzere AdWords raporlamasını kullanın:

1. "Raporlama" sekmesini tıklayın ve "Raporlar"ı seçin
2. Yeni Rapor Oluştur"u seçin
3. "Kampanya Performansı" rapor türünü seçin, "Saatlik (tarihten bağımsız)" seçeneğini belirleyin ve istediğiniz tarih aralığını seçin.
4. "Gelişmiş Ayarlar" bölümünde "Sütun Ekle veya Kaldır"ı tıklayın ve ilgilendiğiniz performans ölçümlerini (Dönüşüm İzlemeyi etkinleştirdiyseniz, dönüşüm ölçümleri dahil) seçin
5. Raporunuza bir ad verin ve raporu oluşturun
6. Bu raporları düzenli e-posta olarak almak isterseniz 'E-posta ile raporları gönder'i seçin.
7. Eğer raporunuzu "Saatlik (
tarihten bağımsız)" yerine, "Haftanın Günü" olarak almak isterseniz yukarıdaki adımları, "Haftanın Günü" görünümünü (saat birimi) seçerek tekrarlayın.

Böylece, hangi saat ve günlerin en iyi performansı gösterdiğini görebilirsiniz. Reklam kampanyanızda hangi saatlerin size en fazla dönüşümü sağladığına bakarak, reklamlarınızı sadece bu saatlerde yayınlanması için ayarlayabilirsiniz.

Reklam Planlaması'nı kullanarak, reklamlarınızın günün belirli saatlerinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, Reklam Planlamasını, reklamlarınızın yalnızca hafta sonları veya her gün 15:00 - 18:00 arasında yayınlanmasını istiyorsunuz, reklam planlaması ile reklam kampanyanızdaki reklamların istediğiniz zamanlarda yayınlanması için ayarlayabilirsiniz.

Anahtar kelime maksimum TBM tekliflerinizi etkili bir şekilde yönetmeye odaklanan bir sonraki yazımızı bekleyin!