Dönüşümlerinizi Artırın, YG'nizi Yükseltin

YG'nizi (Yatırım Getirisi) yükseltmenize yardımcı olacak yeni bir otomatik teklif verme özelliği olan Geliştirilmiş TBM'nin kullanıma sunulduğunu bildirmekten heyecan duyuyoruz. Geliştirilmiş TBM’nin otomatik teklif verme özelliği ile, reklamınız görünmeye uygun olduğu zamanlarda Maksimum TBM teklifinizi otomatik olarak ayarlar. Bu, reklamınızın dönüşüm sağlama olasılığına dayandırılarak ve kampanyanızın geçmişteki dönüşüm izleme verilerini kullanarak yapar. Sonucunda, genel EBM'niz (Edinme Başı Maliyet) aynı kalırken veya düşerken, daha fazla dönüşüm alırsınız ve Maksimum TBM tekliflerinizi yönetmek için daha az zaman harcarsınız.

Nasıl Çalışır?

Bir örnek üzerinden gidelim. Ozan, model uçak kitleri satmaktadır ve kampanyasında Geliştirilmiş TBM'yi etkinleştirmiştir. Her birinin Maksimum TBM teklifi 0,45 TL'ye ayarlanmış şu anahtar kelimeleri içermektedir: "model uçak", "model uçak kitleri" ve "model uçak yapın". Bir kullanıcı "model uçak kitleri" araması yaptığında, AdWords sistemi, bu terimin geçmişte Ozan için yüksek oranda dönüşüm sağladığını belirler ve dolayısıyla bu açık artırma için Maksimum TBM teklifini 0,48 TL'ye yükseltir. Dönüşüm sağlama olasılığı çok yüksekse Geliştirilmiş TBM, teklifi Maksimum TBM'den %30'a varan oranda yüksek olabilir. Diğer bir deyişle, Ozan bir tıklama için en fazla 0,59 TL ile ücretlendirilir.

Diğer yandan, bir kullanıcı daha genel bir terim olan "model uçak" araması yaptığında, AdWords sistemi, bu terimin geçmişte Ozan için yüksek oranda dönüşüm sağlamadığını belirler ve bu açık artırma için Maksimum TBM teklifini 0,30 TL'ye düşürür. AdWords sistemi, teklifleri Ozan'ın dönüşüm verilerine göre ayarlayarak, ortalama dönüşüm başına maliyetini korurken veya azaltırken, satışları artırmada Ozan'a yardımcı olur.

Geliştirilmiş TBM, dönüşüm olasılığını tahmin ederken birkaç faktörü hesaba katmak gibi benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Aşağıda, Geliştirilmiş TBM'nin yapabileceklerine ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

  • Teklifinizi, Google ağındaki belirli bir arama veya içerik ağı ortağı sitesinin geçmişte sizin için ne kadar yüksek oranda dönüşüm sağladığını hesaba katarak ayarlar
  • Bir anahtar kelimedeki belirli kelimeler (ör. "kitler") iyi dönüşüm sağladığında bunu saptar ve kullanıcılar bu terimin varyasyonlarıyla arama yaptığında (ör. "çocuklar için model uçak kitleri") teklifinizi ayarlar
  • Kullanıcının bulunduğu yer, dil ayarları, tarayıcısı ve işletim sistemi gibi nitelikleri tespit eder ve bu niteliklerin, reklamınızın dönüşüm sağlama olasılığını nasıl etkileyebileceğini analiz eder

Nasıl Başlangıç Yapacaksınız?

Geliştirilmiş TBM'yi kullanmak için, önce kampanyalarınızda Dönüşüm İzleme'yi etkinleştirmeniz gerekir. Dönüşüm İzleme, yalnızca Geliştirilmiş TBM gibi YG'yi artıran özelliklerden yararlanmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda, reklamlarınızın ne sıklıkta satışa dönüştüğü ve bu dönüşümler için ne kadar ödeme yaptığınızla ilgili önemli bilgiler de sağlar.

Dönüşüm İzleme'yi zaten kullanıyorsanız, başlangıç yapmanız kolay olacaktır. Kampanyanızın ayarlar sekmesindeki "Teklif Verme ve Bütçe Oluşturma" bölümüne gidip "Geliştirilmiş TBM"nin altındaki onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

YG'nizi artırmak üzere kullanacağınız yöntem olarak Geliştirilmiş TBM ve Dönüşüm Optimize Edici arasında bir seçim yapacaksanız, söz konusu araçlar arasında ne gibi farklar olduğuyla ilgili daha fazla bilgi için bu SSS'yi okuyabilirsiniz.

Geliştirilmiş TBM ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve Dönüşüm İzleme'yi etkinleştirme talimatlarını görüntülemek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.