AdWords şu anda üç reklam rotasyonu ayarı sunmaktadır: tıklamalar için optimize et, dönüşümler için optimize et ve eşit sıklıkta dönüşümlü olarak yayınla. Reklam rotasyonu için "dönüşümlü yayınla" ayarını kullanmak, yeni reklamların test edilmesine yardımcı olur. Ancak, sürekli olarak bu ayarda yayın yapmak, reklamverenlerin performansını düşürebilir ve kullanıcılarımıza alaka düzeyi daha düşük reklamlar sunulmasına neden olabilir.

Önümüzdeki haftadan itibaren, reklam rotasyonu için "dönüşümlü yayınla" ayarı değişecektir. Değiştirilmiş şekliyle bu ayar, reklamları süresiz olarak dönüşümlü yayınlamak yerine, yalnızca 30 günlük bir süre için dönüşümlü olarak yayınlar. Ardından reklam rotasyonunuz, en fazla tıklama getirmesi beklenen reklamlar gösterilecek şekilde optimize edilir. Bir reklamın etkinleştirildiği veya düzenlendiği her seferde, ilgili reklam grubundaki reklamlar 30 günlük bir süreyle daha eşit sıklıkta dönüşümlü olarak yayınlanır.

Bu değişiklik önümüzdeki hafta yürürlüğe girecektir. Bu tarihte, son otuz gün içerisinde eklenmemiş veya değiştirilmemiş reklamların bulunduğu reklam grupları için bu yeni reklam rotasyonu davranışı geçerli olacaktır. Aksi durumda, bu değişiklik, en son reklamınızın etkinleştirildiği veya düzenlendiği tarihten 30 gün sonra başlayacaktır.

Bu değişiklik, kullanıcılara en alakalı reklam deneyimini sunmamızı sağlayacak ve reklamverenlere AdWords hesaplarının performansını iyileştirmelerinde yardımcı olacaktır. Bu değişiklikle ilgili daha fazla bilgi edinmek için, AdWords Yardım Merkezimiz'deki bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Karen Yao, Kıdemli Ürün Müdürü