Kullanıcıların görecekleri reklamlar üzerinde denetim sahibi olmasını sağlamak amacıyla çeşitli yatırımlar yapıyoruz. YouTube'da, TrueView reklam ürünlerimiz ile video reklamlarını izlemeden atlayabiliyorsunuz. Google aramada “Neden bu Reklam?” öğesini tıklayabilir ve ilgilenmediğiniz sitelerin reklamlarının görüntülenmesini durdurabilirsiniz. AdChoices simgesini tıklayarak ulaşacağınız   Reklam Tercihleri Yöneticisi aracımız ile bir müşteri olarak ilgi alanı kategorilerini düzenleyebilir veya Görüntülü Reklam Ağı üzerindeki yeniden pazarlama reklamları da dahil olmak üzere, ilgi alanına dayalı öğeleri devre dışı bırakabilirsiniz. 

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki bazı görüntülü reklamların köşesinde küçük bir [x] simgesi görüntülenecektir. Kullanıcı [x] öğesini tıkladığında, artık söz konusu kampanyadan yeni reklam görmeyecektir. [x] simgesi ilk olarak yeniden pazarlama ve ilgi alanı kategorilerine dayalı reklamlarda gösterilecektir.


[x] öğesini tıklayan kullanıcı için reklamın kaldırıldığını gösteren bir onay sayfası ve Reklam Tercihleri Yöneticisi bağlantısı görüntülenecektir. Bu şekilde sağlanan geri bildirim ayrıca reklamlarımızı iyileştirmemizi sağlayacaktır.

Bu simgenin tıklanması, reklamın tekrar görülmeyeceğini %100 garanti etmez; örneğin aynı reklam farklı bir reklam şirketi tarafından gösterilebilir veya pazarlamacı belirli bir web içeriğini hedefleyen farklı bir kampanya yürütebilir.  Ancak kullanıcılara reklamlar üzerinde kontrol sağlamanın, pazarlamacılara ve web sitelerine daha iyi reklam sağlama konusunda yardımcı olacak, doğru yönde önceden atılmış bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Bu yeni özelliğin, ekosistemin tamamı için faydalı olacağını düşünüyoruz; kullanıcılar yaşadıkları deneyimi kontrol edebilir ve belirli reklamlarla ilgilenmediklerini belirtebilir; reklamverenler artık reklamları ilgilenmeyen kişilere göstermek için para harcamaz; yayıncılar ise daha yüksek performanslı (ve muhtemelen daha değerli) reklamlar elde eder ve hedef kitleleri açısından ilgi çekici olmayacağını düşündükleri reklamları filtrelemek için zaman harcamazlar.

İnternet reklamcılığı web'in temelini oluşturur ve milyonlarca işletmeyi destekler. Ayrıca, kullanıcıları için sağlayacağı kontrol anlamında şimdiden benzersizdir. Şu anda bu yeniliğin ilk aşamalarını yaşamaktayız, önümüzdeki aylarda ve yıllarda çok daha fazlası bu özelliğe eklenecektir.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen : Michael Aiello, Ürün Yöneticisi
Yayınlayan : Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı