Posted:
{KeyWord:New Skin Moisturizer}
For clearer and fresher skin, use
our new skin moisturizer!
www.Example-URL.net

{KeyWord:Nueva Crema Hidrantante}
Para una complexión clara y fresca,
utiliza una nueva crema hidratante!
www.Example-URL.net

İspanyolca konuşuyorsanız, İngilizce reklam metnimizin çevirisini inceleyebilir ve İspanyolca metnin kulağa oldukça iyi geldiğini düşünebilirsiniz. Cilt nemlendiricileri ile ilgili İspanyolca kampanyanız için bu reklam metnini kullanmak istediğinizi ve birkaç hafta sonra sonuçları incelemek istediğinizi varsayalım. İlgilendiğiniz kampanyanın Reklamlar sekmesine gidersiniz. Ardından, TO'ları yüksekten düşüğe doğru sıralamak için TO sütununu tıklarsınız. Reklam metinlerinizi incelediğinizde, İspanyolca reklam metniniz için TO oranının oldukça düşük olduğunu fark edersiniz. İngilizce reklam metninizin TO'su %7,89 iken, İspanyolca sürümünün TO'su %0,54 civarındadır. Buradaki sorun ne olabilir? Tıklama oranı (TO), reklamınızın aldığı tıklama sayısının reklamınızın görüntülenme (gösterim) sayısına bölümünden elde edilen sayıdır. Düşük bir TO, reklamınızın birçok kullanıcı tarafından görüntülenmesine rağmen gerçekten başlığı tıklayanların sayısının az olduğu anlamına gelir. Nemlendiriciler İspanya'da İngilizce konuşulan ülkelere göre daha mı az popüler diye düşünebilirsiniz. Ancak, özellikle İspanyolca metni incelemekte fayda vardır. Metin, ana dili İngilizce olan ve üniversitede İspanyolca eğitimi almış biri tarafından yazılmıştır. Ana dili İspanyolca olan birinden metni incelemesini istediğinizde, "complexión" kelimesinde tereddüt eder. Bu kişi cilt kelimesinin karşılığı olarak "tez" veya "cutis" kelimelerinin kullanıldığını, "complexión" kelimesinin ise yapı (vücut yapısı) anlamına geldiğini belirtir. İspanyol bir müşteri reklam metninizi okumaya başladığında, dildeki hataları garipseyecek ve bu nedenle ürününüzün yüksek kaliteli olmadığını düşünecektir.

Bir sonraki Fransızca örneği inceleyelim.

Broker en France
Testez gratuitement le compte démo.
Ce broker est ouvert en France.
www.Example-URL.net

Courtier en France
Testez gratuitement le compte démo.
Ce courtier est ouvert en France.
www.Example-URL.net

Bu iki reklam metni için reklam metni raporuna baktığımızda, ikinci reklamın TO'sunun ilk reklamınkine göre oldukça yüksek olduğunu görürüz. Fransız müşteriler neden ikinci reklamı tercih ediyor? Ana dili Fransızca olan birine danıştıktan sonra, Fransızca "courtier" kelimesinin İngilizce kökenli "broker" kelimesinden çok daha sık kullandığını anlıyoruz. Yalnızca çevrimiçi ticaret dünyasıyla ilgili bilgi sahibi olan kullanıcılar "broker" terimini kullanacaktır. Bu nedenle, ticarette yeni olan ve Fransızca konuşan kullanıcılar, İngilizce "broker" kelimesini içeren reklamın ne anlama geldiğini anlayamayabilirler. İçgüdüsel olarak, tamamen Fransızca olan bir reklamı tercih edebilirler.

Yine borsa ile ilgili olan bir sonraki örneği inceleyelim.

Trading en Ligne
Mon ordre de bourse, c’est €3.
Et mon banquier, c’est moi.
www.Example-URL.net

Bourse en Ligne
Mon ordre de bourse, c’est €3.
Et mon banquier, c’est moi.
www.Example-URL.net

Bu iki reklamın performansını karşılaştırıp analiz ettiğimizde, her ikisinin de %6 civarında iyi birer TO'ya sahip olduğunu görürüz. Fransızca "bourse" teriminin veya İngilizce "trading" teriminin kullanılması, Fransız müşterilerimiz için pek fark yaratmıyor gibi görünüyor. Ana dili Fransızca olan bir kişi, Fransızca'da "trading" kelimesinin halk arasında artık yaygın olarak kullanıldığını doğruluyor. "Broker" kelimesinin Fransa'da yaygın olarak kullanılmadığını, "trading" kelimesinin ise oldukça yaygın olduğunu, ancak ana dili Fransızca olan birine sorduktan sonra öğrendiğimizi unutmayın. Başka bir dile çevrilmiş reklam metinlerinizin TO'larının düşük olmasıyla ilgili şüpheye düşerseniz, ana dili söz konusu dil olan birine danışmanızda fayda vardır. İyi şanslar!

Hile Cremers, Google AdWords Ekibi

Posted:
AdWords Rapor Merkezi kapsamındaki mevcut raporlama özellikleri kullanımdan kaldırılmaktadır. Bunun nedeni, geçen yıl kullanıma sunulan tümüyle yenilenmiş kullanıcı arayüzünde bir dizi rapor ve sorgunun hizmete hazır hale gelmesidir. Bu rapor ve sorgulara kampanya yönetimi sekmelerinden daha hızlı ve daha doğrudan erişilebilir. Bunlar ayrıca istatistikleri ve sonuçları analiz etme işlevleri de sağlar. Bunlardan bazıları, raporlar ve kampanya sekmeleri arasında gidip gelmek zorunda kalmadan anında müdahale ve değişiklik yapma olanakları sunar.

Ana Hedefler

Yenilenen raporlama özelliklerini daha yakından incelemeden önce, verileri analiz etme ve rakamlar ile yüzdeleri yorumlamaya ilişkin çeşitli yolları anlamamız gerekir. Kişisel olarak, "AdWords'ün sırrı" veya "gizli AdWords stratejisi" diye bir şey olmadığını vurgulamak isterim! AdWords reklamverenleri olarak her zaman, kampanyalarımızı hedeflerimize ulaşacak şekilde oluşturmalıyız. Kimi zaman bir anahtar kelime için 0,50 TL'lik bir tıklama başına maliyet kabul edilebilirdir, kimi zamansa 0,10 TL bile çok yüksek olabilir. Bunu belirlemek için ürünü, hizmeti ve web sitesini bilmeniz gerekir. Hedeflerimizi belirlemezsek hiçbir yarar sağlamayan maliyetler ortaya çıkabilir ve AdWords sisteminin paramızı heba ettiği yönünde yanlış bir kanıya varabiliriz.

Hedeflerimiz neler olabilir? (Birkaç örnek)

Olası en yüksek gösterim sayısı: Burada istenen, bir marka veya web sitesi için olası en yaygın bilinirliği oluşturmaktır. Bu durumda, reklamın aldığı tıklama sayısı önemli değildir. Önemli olan tek şey reklamı gören kullanıcı sayısıdır.
Olası en fazla trafiği çekmek: Bir web sitesinin tamamı veya bir bölümü için, hatta belki de mikrosite olarak adlandırılan bir site için hedeflenendir. Daha fazla ziyaretçi çekmek anlamına gelir.
Kullanıcıyı bir web sitesinde bir veya daha fazla işlemi gerçekleştirmeye teşvik etmek: Bültene abone olmak, bir etkinlik veya hatta ürün satışı için kaydolmak, sipariş vermek vb. işlemler buna örnek gösterilebilir.

İlk örnekte en yüksek gösterim sayısına ulaşmaya çalışırız, ikincisinde hedefimiz tıklama oranını yükseltmektir ve son örnekte, web sitemizin trafiğinin kalitesini, gelir ve reklam maliyetlerinin artı bakiyeye sahip olacağı bir düzeye çekerek şunu söyleyebilmeyi amaçlarız: Reklam kendi maliyetini karşılıyor.

Hedeflerimizi tanımlayarak, aynı zamanda bunları izlemek için gereken önemli rakamları ve yöntemleri seçtiğimiz de açıklık kazanmıştır.

Sistemde ne kadar harcama yaparsak yapalım veya anahtar kelimelerimizi ne kadar iyi gruplandırırsak guplandıralım, sonuçları düzenli olarak kontrol etmek her zaman önemlidir. Kampanyalarımızın ve reklamlarımızın hedeflerimize uygun performans gösterip göstermediğini belirlemek için belirli bir döneme ait istatistikleri analiz etmemiz gerekir.
Şimdi, Rapor Merkezinin belirli bölümlerinin nasıl değiştiğine bakalım.

Filtreler, Görüntülenen Sütunlar

Aşağıdaki resim, Rapor Merkezinin bazı bölümlerini kullanmış olanlarınıza mutlaka tanıdık gelecektir:Yukarıdaki resimde gösterilen filtreleme seçenekleri, yeni kampanya yönetimi arayüzünde zaten mevcuttur. Rapor Merkezindeki alışılmış ortamlarından ayrıldıktan sonra bu seçeneklerin nerede olduklarına ve işleyiş şekillerine bir göz atalım.

Tarih aralığı filtresi arayüzün sağ üst köşesinde bulunur. Bu filtre kısa bir süre önce bazı yeni seçeneklerle geliştirilmiştir. Artık son 14 güne ait sonuçlar görüntülenebilir ve ayrıca hafta başlangıcının Pazartesi ve Pazar günü olduğu ülkelerde reklam verenlerimiz için de bir seçenek vardır. Özel bir tarih aralığı da tanımlanabilir.Sonuçlara filtre uygula bölümü de, Kampanyalar sekmesindeki Filtre düğmesini tıklayarak bir veya daha fazla filtre oluşturursak değiştirilebilir.Yeni filtre paneli, karmaşık filtrelerin yeniden oluşturulmasına gerek bırakmamak için filtreleri kaydetme olanağı sunmaktadır. Filtreleri bir defa oluşturup kaydetmek yeterlidir. Bir daha gerektiğinde, daha önce kaydedilmiş filtreler Filtre düğmesi seçilerek kolayca etkinleştirilebilir.
Kampanyaları ve reklam gruplarını filtrelemek için iki yol vardır: Kampanyalar sekmesinin sol tarafında, genişletilebilir ve kilitlenebilir bir gezinme paneli vardır. Bu panel, kampanyalar ve reklam grupları arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır.

Diğer yol ise daha önce sözünü ettiğimiz Filtre panelidir: Tüm çevrimiçi kampanyaların veya belirli bir kampanyanın açık olmasına bağlı olarak, Filtre paneliyle birden çok kampanyada bile birden çok reklam grubu seçilebilir:

Tek tek raporlarda, Sütun seç panelini kullanarak birçok veri sütunu görüntülemeyi seçebilirsiniz. Yeni arayüzde, Filtre düğmesinin yanında bir Sütunlar düğmesi vardır. Bu düğme, görüntülenmekte olan anahtar kelimeler veya reklamlara ilişkin çeşitli istatistikleri görüntülemek için kullanılabilir.

Örneğin, reklamımızın tetiklendiği toplam gösterimlerin yüzdesini görebilir ve ayrıca, sistemin belirli bir haftada kaç tane geçersiz (dolayısıyla ücretlendirilmeyen) tıklama kaydettiğini öğrenebiliriz.

Her bir sekmede bulunan tüm sütunların listesini incelemek yararlı olacaktır, zira e-tablolarda varsayılan olarak yalnızca en önemli veriler görüntülenir.

Ev ödevi olarak, "Tahmini ilk sayfa teklifi" sütunun etkinleştirildiği sekmeyi bulun.

Önümüzdeki haftalarda, farklı rapor türlerine göz atacağız, bunlara daha önce Rapor Merkezinde nasıl eriştiğimize ve Rapor Merkezi tümüyle kullanımdan kaldırıldıktan sonra bu raporları nasıl kullanmaya devam edeceğimize değineceğiz.

Gabor Petlyanszki, Google AdWords Ekibi

Posted:
Üçüncü taraf iş ortaklarımızın müşterilerine vermeleri gereken AdWords'le ilgili rapor ve bilgilerde yapılacak bazı değişiklikleri sizlerle paylaşmıştık. Şubat 2011 itibarıyla, tüm reklamverenlerin, reklam bütçelerinin ne kadarının (maliyet) AdWords'e harcandığını, reklamlarının kaç kez göründüğünü (gösterim sayısı) ve kullanıcıların reklamlarını kaç kez tıkladığını (tıklama sayısı) öğrenebilmelerini sağlamak zorunlu olacaktır. Üçüncü taraf iş ortaklarımızın çoğu bu temel raporları zaten sağlıyor olsa da, bu yeni gereksinimleri yerine getirmek üzere hazırlıklarını sürdüren iş ortaklarımız için Yardım Merkezimize bazı basit yönergeler ve sık sorulan soruların yanıtlarını ekledik.

Üçüncü taraf iş ortaklarımız ve reklamverenlerimiz bize, reklamverenlerin bir üçüncü taraf iş ortağıyla çalışırken neler beklemeleri gerektiğini ve politikalarımızın ihlal edildiği durumları Google'a nasıl bildireceklerini bilmelerinin önemli olduğu görüşünü iletiyor. Bu nedenle, tüm reklamverenlere yönelik olarak bu bilgileri içeren bir belge (EN) hazırladık.

Reklam bütçeleri küçük veya orta düzeyde olan, büyük reklamverenlerin kaynaklarına ve uzmanlığına sahip olmayabilecek reklamverenlerin, üçüncü taraf iş ortaklarımızla çalışırken neler beklemeleri gerektiğini bilmelerinin özellikle önemli olduğunu düşünüyoruz. Bir üçüncü taraf iş ortağıysanız ve müşterilerinizin %80'i veya daha fazlası AdWords'e ayda 1000 ABD dolarından (veya bunun yerel para birimindeki karşılığı) az harcıyorsa, bu belgeyi müşterilerinizle paylaşmalısınız. Bu gereksinimi yerine getirme konusunda bilgi edinmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yeni gereksinimlerin uygulanmasıyla birlikte, üçüncü taraf iş ortaklarıyla çalışan bütün reklamverenlerin, iş ortaklarından ve AdWords'ten ne kadar değer elde ettiklerini daha iyi anlayacaklarını düşünüyoruz.

Jason Shafton, Inside AdWords ekibi

Posted:
Çevrimiçi kullanıcı kitlesi masaüstü bilgisayarlardan mobil web'e geçerken, mobil arama sorgularının hacminde inanılmaz bir büyüme olduğunu gördük. Geçtiğimiz iki yıl içinde, Google'ın mobil arama trafiği beş kat arttı. Bu yıl ise Google mobil arama hacimleri, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'da iki katına çıktı.

Reklamverenlerin hızla gelişen mobil pazarlarda kullanıcılarla buluşmasına yardımcı olmak için, Google Arama'daki WAP reklam desteğini 15 yeni ülkede daha vermeye başlıyoruz (aşağıda görebilirsiniz).


Bir taraftan, ileri teknoloji cihazların yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde mobil yenilikler sunmak için çabalarken, diğer yandan normal cep telefonlarının (akıllı olmayan cep telefonları) egemen olduğu pazarlar için optimize edilmiş reklam biçimleri de geliştiriyoruz. WAP tabanlı mobil reklamlar, normal cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde bulunan müşterilere ulaşmanın etkili bir yoludur. Buna ek olarak reklamverenler, WAP reklamları özellikle mobil kampanyaların etki alanını genişletmek ve harekete geçirici güçlü mobil mesajlar iletmek açısından yararlı bulmaktalar.

Bir WAP mobil reklam oluşturma konusunda daha fazla bilgi isterseniz, lütfen Yardım Merkezimizi ziyaret edin.

Chrix Finne, Google Mobil Reklamlar - Ürün Müdürü

Posted:
Google Görüntülü Reklam Ağı'nda, görüntülü reklamcılığı, boyutu ya da bütçesi ne olursa olsun herkes için erişilebilir hale getirmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Görüntülü reklamlarınızı ücretsiz olarak çok kısa bir süre içerisinde tasarlamanıza yardımcı olabilmek amacıyla, 2008 yılında Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu kullanımınıza sunmuştuk.

Bugün, dönüşüm sağlamaktan markanızı oluşturmaya kadar tüm pazarlama hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olmak için Görüntülü Reklam Oluşturucu'da yaptığımız çeşitli değişiklikleri duyurmak istiyoruz.

Toplu Kopyalama ve Düzenleme Özelliği ile Yüzlerce Reklamı Hızlı bir Şekilde Yönetin

AdWords Editör'ün en son sürümü ile, artık Görüntülü Reklam Oluşturucu reklamlarınızı kampanyalar arasında kopyalayabilir ve reklam adları, hedef ve görünen URL'ler ile reklam durumları dahil olmak üzere temel düzenlemeleri toplu bir şekilde yapabilirsiniz. AdWords Editör desteği ile, hızlı bir şekilde her reklam grubu için özelleştirilmiş reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin, koşu eğitimiyle ilgili ipuçları için bir reklam oluşturabilir ve reklamı belirli şehirlerdeki kullanıcılar için yerel maratondan bahsedecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

AdWords Editör'ü zaten kullanıyorsanız, otomatik olarak yeni sürüme geçmeniz istenecektir. Yüklenmemiş değişikliklerinizi korumak için talimatları izlemeniz yeterlidir. AdWords Editör kullanmıyorsanız, daha fazla bilgi edinmek ve AdWords Editör'ü indirmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal ve Genişletilebilir Şablonlar ile Katılım Sağlayın

Görüntülü Reklam Oluşturucu, kullanıcıların katılımını sağlamak için tasarlanmış, yeni sosyal ve genişletilebilir şablonlarımızla markanızı oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Twitter hesabınızdan en son tweet mesajlarını reklamınıza dahil eden sosyal şablonları test ediyoruz. Günlük olarak değişen tanıtımları zamanında yayınlamak istiyorsanız, sosyal şablonlar gerçekten yararlıdır. Tamamen yeni bir reklam oluşturmak yerine, yeni bir tweet mesajı yayınlayabilirsiniz. Sosyal şablonlar, Twitter takipçileri tabanınızı oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Ayrıca, reklamınızın sayfadaki alanını büyüterek reklamınızla ilgilenen kullanıcılara daha fazla etkileşim olanağı sağlayan genişletilebilir şablonları da kullanıma sunduk. Kullanıcılar genişletilebilir reklamınızı tıkladığında, reklam, biçimine bağlı olarak genişliği veya yüksekliği iki katına çıkacak şekilde genişler. Oyun, perakende ve eğlence sektörlerindeki müşterilerimiz, bu yeni biçim sayesinde büyük başarı sağladılar.

Şablonlarınızı Özelleştirerek Mükemmel Reklamı Oluşturun

Ayrıca, istediğiniz reklamı oluşturabilmeniz için size daha fazla esneklik sağlayan şablon özelleştirmeyi de kullanıma sunuyoruz. Artık metin kutularını ve resimleri şablon içerisinde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Ayrıca, metin kutuları daha fazla metin ekleyebilmeniz için yeniden boyutlandırılabilir. Bu yeni özellikleri, seçebileceğiniz 180 şablon, yaklaşık 100 yazı tipi ve sınırsız renk seçeneği ile birleştirdiğinizde, ortaya sınırsız reklam seçenekleri çıkıyor.

Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu hiç denemediniz mi? Reklamlarınızı oluşturmaya başlamak için, AdWords hesabınızdaki yeni veya mevcut bir kampanyada, "Reklamlar" sekmesine gidin. Ardından, "Yeni Reklam"ı tıklayın ve Görüntülü Reklam Oluşturucu'yu seçin.

Kari Wilson, Ürün Pazarlama Yöneticisi

Posted:
Bugün, Fırsatlar sekmesindeki üç yeni özelliği duyurmak istiyoruz. Bu özelliklerin, AdWords hesabınızı optimize etme yöntemlerinizi geliştireceğini umuyoruz.

İlk Sayfa TBM Fikirleri

İlk sayfa TBM fikirleri, tekliflerinizi ayarlamanıza yardımcı olarak, reklamlarınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alma şansını artırır. Hesabınızda ilk sayfa TBM fikirleriniz varsa, bunlar Fırsatlar sekmesinde, anahtar kelime, teklif ve bütçe fikirlerinin yukarısında görünecektir.

Anahtar Kelime Fikirleriniz için daha Güçlü İstatistikler

Şimdiye kadar, anahtar kelime fikirlerinizin potansiyel etkisini değerlendirmek için birincil istatistik olarak "tahmini aylık aramalar"ı sağlıyorduk. Artık, her bir anahtar kelimeye ait arama tahminlerinin yanı sıra, ilgili bir istatistik mevcut olduğunda; gösterimler, maliyet ve tıklamalar için de tahminler sağlayacağız. Bu yeni istatistikler, hesabınıza hangi anahtar kelimeleri uygulayacağınız hakkında daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Fikirlerinizi Bir .csv Dosyasına Aktarın

Hesabınızda çok fazla fikir varsa, bunları uygulamadan önce optimizasyonları incelemek için bir .csv dosyasına aktarmak akıllıca olur. Fikirlerinizi aktarmak için "Tüm fikirleri .csv'ye aktar" bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Fırsatlar sekmesinde yaptığımız bu güncellemeleri yararlı bulacağınızı umarız. Fırsatlar sekmesiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için, Çevrimiçi AdWords Sınıfı'ndaki yeni web seminerimizi izleyebilir veya AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.


Google AdWords Ekibi

Posted:
Birçok işletme için telefon aramaları ve web sitesi ziyaretlerinin değeri farklıdır. Örneğin, bir pizza restoranı müşterileriyle telefon üzerinden bağlantı kurmayı tercih edebilir, çünkü telefon aramalarının siparişle sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Gerçekten de reklamverenler bizden sık sık, mobil kampanyalarıyla yalnızca telefon aramalarına odaklanmalarını sağlayacak kolay bir yol sağlamamızı istiyor. Bu nedenle bugün, Tıkla ve Ara Telefon Uzantılarını geliştirerek elde ettiğimiz, Yalnızca Arama Reklamı özelliğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu özellik reklamverenlere, tek amacı işletmelerinin aranmasını sağlamak olan kampanyalar oluşturma esnekliğini kazandıracaktır.

Burada örnek olarak verilen Pizza Sarayı reklamında gösterildiği gibi, Yalnızca Arama Reklamı, tıklanabilir bir telefon numarasını öne çıkarmakta ve kullanıcının reklamda herhangi başka bir yeri tıklamasını engellemektedir. Bunun sonucunda Pizza Sarayı, mobil reklamlarını kullanarak, tümüyle müşterileriyle telefon üzerinden gerçekleştirdikleri etkileşimleri geliştirmeye odaklanabilir.


Yalnızca Arama Reklamları, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip ileri teknoloji cihazlar üzerinden Google.com'da görüntülenir. Reklamverenlerin, bu özellikten yararlanabilmeleri için Telefon Uzantılarını etkinleştirmeleri ve mobil kampanyalarında, Telefon Uzantıları sekmesindeki "Yalnızca arama biçimi" kutusunu işaretlemeleri gerekir. Yalnızca Arama Reklamları, telefon araması yapamayan iPad veya iPod Touch gibi cihazlardan tıklamalar alabilir. Bu cihazlardan yapılan reklam tıklamaları, kullanıcıları reklamverenlerin açılış sayfasına götürür. Tüm Tıkla ve Ara reklam biçimlerinde olduğu gibi, sadece kullanıcılar reklamdaki telefon numarasını tıkladığı zaman ücret alınır. Mobil kampanyanızda Telefon Uzantılarını etkinleştirmeyle ilgili talimatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Anna Khesed, Google Mobil Reklamlar Pazarlama Ekibi

Posted:
AdWords Kampanya Denemeleri'ni (ACE) birkaç ay önce kullanıma sokmuştuk. Değişikliklerin anahtar kelimeleriniz, teklifleriniz, reklam gruplarınız ve yerleşimleriniz üzerindeki etkisini test etmeyi ve kesin bir şekilde ölçmeyi kolaylaştıran bu ücretsiz araçla yaptığınız testleri ve ölçümleri artık bizzat reklamlar için de yapabileceksiniz! ACE, AdWords trafiğinizin belirli bir yüzdesi üzerinde deneme amaçlı değişiklikler yapmanıza olanak verir. Deneme trafiğine ait istatistikleri kontrol trafiğinizle karşılaştırabilir ve size deneme amaçlı değişikliklerin performansınızı yükseltip yükseltmediğini güvenle söyleyen, istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Neyi Test Edebilirim?

Hem metin reklamlar hem de görüntülü reklamlar üzerinde denemeler çalıştırabilirsiniz. Her biriyle test yapabileceğiniz bileşenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Metin Reklamlar
• reklam metni
• başlıklar
• görünen URL'ler
• harekete geçirici mesajlar

Görüntülü Reklamlar
• resimler
• görünen URL'ler
• harekete geçirici mesajlar

Metin reklamları diğer metin reklamlarla, görüntülü reklamları ise diğer görüntülü reklamlarla karşılaştırarak test edebilirsiniz, ancak ACE daha fazlasını yapmanıza da olanak tanır. Reklamlarınız Google Görüntülü Reklam Ağı'na dahil edildiyse, metin reklamlarınızın performansını Görüntülü Reklam Ağı sitelerindeki görüntülü reklamlarınızın performansıyla karşılaştırabilirsiniz. Hesabınızda görüntülü reklamlar yoksa, AdWords'te bulunan görüntülü reklam oluşturucu (EN) ile kolayca oluşturabilirsiniz.

Peki, Reklam Rotasyonuyla İlgili Durum Nedir?

Daha önce, bir reklam grubu içindeki reklam varyasyonlarını test etmek için reklam rotasyonunu kullanmış olabilirsiniz. ACE ile reklam rotasyonu arasındaki temel fark, ACE'nin denemenizi çalıştırmak istediğiniz trafik yüzdesine karar verebilmenize olanak tanımasıdır. Bu da, hangi reklamların ne zaman gösterildiği konusunda size daha fazla kontrol verir. ACE, bütün bölümlerde, kampanyanızın ayarlar sekmesinde yaptığınız "optimize et" veya "dönüşümlü yayınla" reklam rotasyonu ayarlarına uygun hareket eder.

Daha Fazla Bilgi Edinin

Reklam denemelerinin ile ilgili daha fazla bilgi edinmek amacıyla diğer nasıl yapılır videolarımızı (EN) izleyebilir ve ek SSS'leri inceleyebilirsiniz.

Yararlı Denemeler Dileriz!

Google AdWords Ekibi

Posted:
Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte, kullanıcı davranışlarında ve yapılan aramalarda bazı farklılıklar gözlemleriz. Bu yazımızda yılbaşına yaklaşırken aramalarda görülen bu değişiklikleri paylaşacağız ve kampanyalarınızı yılbaşına hazırlama konusunda ip uçları vermeye çalışacağız.

Öncelikle, yılbaşının, hangi reklam verenler için önemli olduğunu sorgulamakla başlayalım. Yılbaşı programı sunan oteller, mekanlar ve eğlence yerleri, İlk akla gelen reklam verenlerdir. Bununla birlikte, senenin sonuna doğru “hediye” kelimesinde yaşanan arama artışını göz önünde bulundurursak (bkz: aşağıdaki grafik), hediye edilebilecek herhangi bir ürün veya hizmet satan her reklam verene, yılbaşı içi ayrı reklam kampanyaları oluşturmasını tavsiye edebiliriz. Takı, tekstill, kitap, seyahat bunlardan sadece birkaçı.


Yılbaşı için ayrı bir bütçe ayırmaya karar veren reklam verenlere öncelikli tavsiyemiz, ayrı arama ve görüntülü reklam ağı kampanyaları ve reklam grupları oluşturmaları olacaktır. Arama kampanyaları ile sunduğunuz ürünü veya hizmeti zaten talep eden kitleye ve ilgili kişilere ulaşırsınız. Ayrıca, resim ve video reklamlar gibi diğer reklam biçimlerini kullanabileceğiniz Görüntülü Reklam Ağı'nda da yayınlayarak, markanızı öne çıkarabilir, kullanıcıların aklında markanızı ve yılbaşı teklifinizi pekiştirebilirsiniz. Görüntülü reklamcılık kampanyalarınızdan nasıl daha iyi bir performans elde edebileceğinize buradan bakabilirsiniz.

Kampanyanızı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Reklam kampanyalarınızı oluştururken, birkaç noktaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bütçeniz yeterliyse, ilk önce hem arama hem de görüntülü reklam ağı reklamlarınıza bütçenizi hemen hemen eşit şekilde paylaştırın. Böylece hem arandığınızda reklamınız görüntülenecek, hem de hedef kitleniz internet sitelerinde dolanırken, sizin görsel reklamlarınızla karşılaşacak. Aralık ayının sonlarına doğru ise daha fazla dönüşüm elde etmek için, bütçenizin büyük kısmını arama kampanyalarına kaydırmalısınız. Eğer yeterli bütçeniz yoksa, en baştan arama kampanyalarına ağırlık vermeyi tercih edin.

Yılbaşı Programları Sunan Reklam Verenler:

Yılbaşına özel program hazırlayan mekanlar (otel, bar, restoran vs.) için, kampanyalarını coğrafi bölge hedefleme seçeneklerine göre hedeflemenizi tavsiye ediyoruz. Program mekanının bulunduğu şehri ve civar şehirleri hedeflemek, sadece o şehirdeki yılbaşı programı ile ilgilenen kişilerin arama sonuçlarında çıkmanıza olanak sağlar, böylece daha alakalı reklamlar sunarsınız. Bu sayede tıklama oranınızın yanı sıra, dönüşüm oranınız da olumlu etkilenir. Buna ilave olarak, mekanın bulunduğu şehri anahtar kelimeleriniz arasına eklemek de faydalı olabilir.

Nasıl bir Kampanya, Ne Tür bir Reklam Metni:

Hediye edilebilecek bir ürün ya da hizmet sunuyorsanız, reklam kampanyanızı oluştururken, her ürün grubunuz için ayrı bir reklam grubu oluşturmanızı öneririz. Ayrıca, en popüler anahtar kelimelerinize reklam başlığınızda yer vermeniz, arama sonuçlarında reklam metninde bu anahtar kelimenin kalın görünmesini sağlayacak ve sizin reklamınız rakiplerinize göre daha çok dikkat çekecek. Yılbaşı öncesindeki dönemde yaşanan arama hacmindeki artışı göz önünde bulundurduğumuzda, “hediye” ya da “yılbaşı hediyesi”nin, anahtar kelimeleriniz arasında yer almasını tavsiye ediyoruz.

Bunun yanı sıra, teklifinizi net bir şekilde reklam metninizde belirtin. Sunduğunuz ücretsiz kargo ya da hızlı teslimat gibi faydalar varsa, bunlara reklam metninde mutlaka yer verin. Ayrıca, sattığınız ürünün ya da sağladığınız servisin fiyatına / ücretine reklam metninizde yer vermek, rakiplerinize karşı avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, “Yılbaşına özel fırsat” ya da “Yılbaşı teklifi” gibi ifadeler kullanırsanız, reklamlarınızın daha çok dikkat çeker.

Berna Akın & Sezer Değirmenbaşı
Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Anahtar Kelime Aracı'yla ilgili bize verdiğiniz tüm geri bildirimler için teşekkür etmek istiyoruz. Bize ilk olarak, hesabınız ve aramalarınız için hedefi daha iyi belirlenmiş daha fazla anahtar kelime istediğinizi söylediniz. Bu alanda iyileştirmeler sağladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca araca, daha iyi filtreler, anahtar kelimeleri yıldızla işaretleyebilme ve onları metin olarak kopyalayabilme gibi özellikler de ekledik. Üstelik daha bitmedi! Bize geri bildirim vermeyi sürdürerek, sizin için önemli olan noktaları anlamamıza yardımcı olabilirsiniz. Aşağıda, yeni özelliklerimizden bazılarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi veriyoruz.

Anahtar Kelime Listenize Filtre Uygulamak

Anahtar kelime listenize filtre uygulayarak listenizi hassaslaştırabilirsiniz. Yeni güncellemelerimiz sayesinde:
1. Anahtar kelime listenize dahil edilecek veya listenizin dışında tutulacak belirli terimleri seçebilir,
2. Tablodan seçtiğiniz belirli anahtar kelime fikirlerine benzer terimleri aramak için "Daha fazla benzer sonuç" düğmesini kullanabilir, veya
3. Yalnızca, arama kutusuna yazdığınız kelimelerin veya kelime öbeklerinin bire bir aynılarını (ve yakın eş anlamlılarını) içeren sonuçları alabilirsiniz.


Anahtar Kelimelere Yıldız Ekleme

Yeni anahtar kelime fikirleri aramaya devam ederken, kaydetmek istediğiniz anahtar kelimelere yıldız ekleyebilirsiniz. Yıldız eklediğiniz anahtar kelimelerinizi aracın sol tarafındaki "Yıldızlı" başlıklı bölmede inceleyebilirsiniz.


"Metin Olarak Görüntüle" Düğmesi

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri, kolayca düzenlemek ve bir e-tabloya veya AdWords Editör'e yapıştırmak için metin biçiminde görüntüleyebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bize geri bildirim vermeye devam etmeniz önemlidir. Lütfen bize görüşlerinizi göndermeye devam edin. Pek yakında başka iyileştirmeleri daha duyurmayı umuyoruz.

Google AdWords Ekibi

Posted:
Kasım ayının ilk günlerinde sizi, kendi işletmenizin öyküsünü anlatarak AdWords'ün 10. doğum gününü kutlamamıza yardımcı olmaya davet etmiştik. Bugün, AdWords'ün 10. Doğum Günü web sitesinde yayınladığımız dünya haritasında sonuçları herkesle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Sizin gibi girişimcilerin öykülerinden oluşan bu derlemenin hoşunuza gideceğini umarız. Kendi öykünüzü henüz göndermediyseniz ancak göndermeyi arzu ediyorsanız hala çok geç değil. Bunun için, web sitemizi ziyaret etmeniz ve videonuzu ya da yazılı öykünüzü bize göndermeniz yeterli.

Geride bıraktığımız on muhteşem yıl için teşekkür ederiz. Önümüzdeki on yıl içinde olacakları görmek için sabırsızlanıyoruz.

Gönderen: Jason Shafton, Inside AdWords ekibi