Posted:
Bundan önceki bölümlerde, anahtar kelime kullanımı, reklam metni yazma, dil ve coğrafi hedefleme özelliğini kullanma ile ilgili temel bilgiler üzerinde durduk. Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik bu blog dizisinin dördüncü bölümünde ise konumuz, doğru teklif verme ve bütçe belirlemedir.

Tıklama başına maliyet (TBM), bir tüketici reklamınızı tıkladığında ödeyeceğiniz tutardır. Günlük bütçe her bir gün için (kampanya başına) harcamaya hazır olduğunuz tutardır. Günlük bütçelerinizi hesaplamak söz konusu olduğunda aşağıdaki genel kurallar işinizi kolaylaştıracaktır:

• Bir aylık çevrimiçi pazarlama bütçenize bakın ve bu tutarı 30 güne bölün (ör. 300 TL/30 gün =10 TL/gün). Bu, günlük bütçenizi belirlemenin kolay bir yoludur. Bu örnekte günlük bütçeniz 10 TL'dir.
• Bütçenizi analiz etmek ve teklif fikirleri almak (ör. maliyetlerle trafiğin nasıl dengeleneceğiyle ilgili) için Fırsatlar Sekmesini kullanın.

Bu tavsiyelerin sağlayacağı bazı avantajlar şunlardır: Hiçbir zaman bütçenizi aşan tutarda harcama yapmayacağınız için, maliyetleriniz üzerinde artık yüzde yüz kontrole sahip olursunuz. TBM teklifi verme yöntemini seçtiğinizde, yalnızca kullanıcılar reklamlarınızı tıkladığında ödeme yaptığınız için, ürününüz veya hizmetinize gerçekten ilgi gösteren müşterilere para harcarsınız. Ayrıca, tıklama başına ne kadar harcama yapacağınıza siz karar verirsiniz ve aynı anda biz gerçek TBM'nizi azalttığımız için, reklamınızın sayfadaki konumu karşılığında mümkün olan en düşük ücreti ödersiniz. Tek tek anahtar kelimeler için TBM teklifi tutarları bile belirleyebilirsiniz.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin üçüncü bölümünde, reklam için hedef belirlemenin, üzerinde önemle durulması gereken boyutlarını ele alacağız.

Doğru dil ve coğrafi hedeflemeyle, reklamlarınız için kampanya düzeyinde hedef belirleyerek işletmenizle alaka düzeyi yüksek müşterilere ulaştığınızdan emin olabilirsiniz. Bu yüzden, uyulması faydalı olabilecek bazı genel kurallar hazırladık.

• Kampanya başına yalnızca İngilizce dışındaki bir tane dile ve İngilizceye odaklanmanızı öneririz. Örneğin, reklamın yazıldığı ve hedeflenen ülkede konuşulan dil ile standart tarayıcı ayarları nedeniyle ve kullanıcıların kendi ülkelerinin tarayıcısıyla değil, google.com ile arama yapma eğiliminde olması gerekçesiyle İngilizce.
• Her zaman coğrafi hedefleme verilerinizi izleyin. Belirli bir bölgede yerel müşteriler arayan bir şirketseniz, bu, daha büyük bir önem taşır.

Yukarıdaki tavsiyeye uyarsanız elde edeceğiniz avantajlar şunlardır:

• Yalnızca, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz alakalı bölgeleri hedefleyebilirsiniz.
• Reklamlarınız için yerel olduğu kadar global hedefler de belirleyebilirsiniz.
• Söz gelimi, İspanya'daki İngilizce konuşan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
• Kendi bölgenizi hedeflemeyi seçebilirsiniz (yerel işletme).

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
Ürünlerimizin performansını hem siz hem de kullanıcılarımız için optimize etmek amacıyla, arama sonuçları sayfamızda birtakım testler yapıyoruz. Benzer şekilde siz de büyük olasılıkla, reklamınızın her satırını en iyi şekilde kullanmak için sürekli yeni yollar aramaktasınız. Size yardımcı olmak için, bilgilerin fark edilme olasılığının en yüksek olduğu yerin reklam başlığı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kısa bir süre önce belirli reklamlarda bir değişiklik yaptık. Bu değişiklik sayesinde artık, başlıkta daha fazla bilgi yayınlayabileceksiniz.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, Google'daki arama sonuçlarının yukarısında yayınlanan bazı reklamların ilk açıklama satırının yerini değiştirdik. Her satırın ayrı bir cümle olarak göründüğü ve uygun bir noktalama işaretiyle bittiği bazı reklamlar için, 1. açıklama satırı başlığa taşındı ve bir tireyle ayrıldı. Sonuç olarak, en üst konuma yerleştirilen bazı reklamlar artık daha uzun başlıklara sahip. Aşağıda bir örnek verilmiştir:

Değişiklikten Önce


Değişiklikten Sonra


Bu değişikliğin, daha uzun bir başlıkla görüntülenen reklamların ve bunların yanında en üstte görüntülenen diğer reklamların tıklama oranlarını yükselttiğini saptadık. Ayrıca, bu değişiklik sayesinde, reklamda daha fazla bilgi vurgulanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturulmaktadır.

Yalnızca bazı reklamlar daha uzun başlıklarla gösterilse de, reklamınızın her satırının ayrı bir cümle olarak görünmesini ve uygun noktalama işaretiyle (ör. nokta veya soru işareti) bitmesini sağlayarak şansınızı artırabilirsiniz. Bu dünya çapında yapılan bir değişiklik olduğundan, noktalama işaretleri ülkeye göre değişir.

Daha fazla bilgi için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Hesap verilebilirlik, AdWords'ün temel bir özelliğidir. Reklamverenlerin deneyimini iyileştirmek amacıyla, üçüncü taraf iş ortaklarıyla çalışan reklamverenlerin AdWords'ün kendileri için nasıl performans gösterdiğini anlayabilmesi ve üçüncü taraflardan ne bekleyebileceğini öğrenebilmesi adına AdWords politikalarında değişiklikler yapıyoruz. Reklamverenler için en iyi olana odaklanmanın, AdWords ile çalışan üçüncü tarafların uzun vadede izleyebileceği en iyi yol olduğuna inanıyoruz.

Temmuz (İNG) ve Aralık 2010'da, üçüncü tarafların, AdWords ile ilgili raporları ve bilgileri müşterilerine nasıl sunması gerektiğiyle ilgili bazı değişiklikleri duyurduk. Buna, reklamverenlerinin yüzde sekseni ayda 1000 ABD Doları'ndan daha az harcayan tüm üçüncü taraflarca paylaşılması gereken bir açıklama belgesi de dahildi.

Bugün, AdWords politikalarını, yukarıda belirtilen raporlama ve açıklama gereksinimlerini içeren üçüncü taraf politikası bölümüyle güncellediğimizi bildirmek istiyoruz. Yaptırımların ve ihlal durumlarının nasıl ele alınacağına açıklık getirmenin yanı sıra, reklamverenlerin üçüncü taraflarla ilgili şikayetleri olması durumunda bize nasıl ulaşabileceklerini de belirttik. Google üçüncü taraf programlarıyla ilgili genel bir açıklamaya göz atın (İNG).

Çoğu ajansın, satıcının ve AdWords'ü satan diğer üçüncü tarafların bu politikalara zaten uyduğunu ve sistemlerinde çok küçük değişikler yapması gerektiğini veya hiçbir değişiklik yapmasına gerek olmadığını düşünüyoruz. Seçilen üçüncü taraflar için proaktif denetlemeler 1 Nisan 2011'de başlayacak, ancak bu gereksinimlere uymak için bugünden harekete geçmenizi özellikle öneririz. Tüm şikayetleri incelemeye ve gerekli işlemleri yapmaya devam edeceğimizi unutmayın.

Reklamverenler için, AdWords Yardım Merkezi'ni geçerli üçüncü taraf politikaları hakkında bilgiler ve bağlantılar bulunacak şekilde güncelledik. Politikalarımızı ihlal eden bir üçüncü taraf iş ortağıyla karşılaşırsanız, burada bulunan AdWords Yardım Merkezi "Bize Ulaşın" formunu kullanarak bizi bilgilendirebilirsiniz.

Bunun, üçüncü taraflar ve reklamverenler için, AdWords üçüncü taraf iş ortaklarının uyması gereken politikalara açıklık getirdiğini ve Google üçüncü taraf gereksinimleriyle ilgili yeterli bilgiyi sunduğunu umuyoruz. Bu yeni gereksinimlerin uygulanmasıyla birlikte, üçüncü taraf iş ortaklarıyla çalışan bütün reklamverenlerin, iş ortaklarının değerini daha iyi anlayacağını ve mükemmel bir deneyim yaşayacağını düşünüyoruz.

Katherine Wasilenko, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:

Google Online Marketing Challenge dünyanın her yerindeki yüksek öğrenim kurumlarının katılabileceği, öğrenciler için düzenlenen global bir çevrimiçi pazarlama yarışmasıdır. Öğrenci takımları Google AdWords (İNG) ile kullanmak üzere 200 ABD Doları değerinde ücretsiz çevrimiçi reklam kazanır ve etkili çevrimiçi pazarlama kampanyaları oluşturmak için yerel işletmelerle veya STK'larla çalışır. 2010 yılında düzenlenen Challenge'a 60 ülkeden 12 binin üzerinde öğrenci katıldı.

Challenge'ı bilenler, global kazananların Challenge ekibiyle tanışmak için Mountain View, Kaliforniya'da bulunan Google Merkezi'ne seyahat gibi kendilerini bekleyen büyük ödüller olduğunun farkında. Ayrıca bölge şampiyonlarının seçildiği bu yarışmaya bu yıl Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik'e ek olarak MEA'yı (Ortadoğu ve Afrika) da yeni bir bölge olarak ekliyoruz!

Bu yıl, Challenge'a katılan öğrenci takımlarının işletme olarak STK'ları seçmelerine olanak tanıyor. İş ortağı olarak STK'ları seçen öğrenciler ayrıca NGO Impact ödülü (İNG) için yarışarak STK ortaklarına 15.000, 10.000 ve 5.000 ABD Doları kazandırma şansına sahip olacaklar.

Bu yarışmayı duyurma konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Öğretim görevlilerinin veya okutmanların Nisan ortasına kadar web sitemize kaydolup (İNG) öğrenci takımlarının katılmasını sağlaması gerekiyor. Bu nedenle tanıdığınız aktif ve eski öğretim görevlileriyle irtibata geçip bu fırsatı kaçırmamaları konusunda uyarın. Akademik Kılavuz (İNG) öğretim görevlilerine, Challenge'ın derslerine uygun olup olmadığı kararını verme konusunda yardımcı olacaktır. Challenge, yüksek lisans veya lisans farketmeksizin dünyadaki tüm üniversitelere ve dallara açıktır. Öğretim görevlileri Nisan ortasına kadar kayıt yaptırabilir ve öğrenciler 31 Ocak - 10 Haziran 2011 tarihleri arasında yarışabilir. Kazananlar Temmuz 2011'de duyurulacaktır.

Öğrenci takımları, işletmeler ve STK'lar birlikte önemli bir kalıcı etki elde edebilir ve bu sırada çevrimiçi reklamcılığı öğrenebilir. Desteğiniz için teşekkür ederiz!

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Hesabınıza giriş yaptığınızda ilk olarak ne görmek istersiniz? Birçok reklamveren, bize hesap performansının anlık görüntüsünü ve çözülmesi gereken önemli sorunların özetini görmek istediğini bildirdi. Ancak, herkesin istekleri farklıydı. Bazı reklamverenler, teklifleri ilk sayfa teklifi tahminlerinin altında olan anahtar kelimeleri hızlıca görmek istiyordu. Diğerleriyse, anahtar kelime istatistiklerini incelemeye başlamadan önce kampanya düzeyindeki metriklere odaklanmak veya performanstaki önemli dalgalanmaları hızlıca tespit edebilmek için bir grafik görmek istiyordu. Kısaca ifade etmek gerekirse, ana sayfanın kullanıcının isteklerine göre özelleştirilebilmesi çok önemliydi!

Bunu göz önünde bulundurarak, kısa bir süre önce AdWords Ana Sayfa sekmesinin yeni bir sürümünü kullanıma sunduk. Daha önce olduğu gibi, sayfada, hesap uyarılarının özeti ve hesabın performansına ilişkin bir grafik bulunuyor. Ancak sayfa, hesabınızın sizin için önemli olan kısımlarını izlemenize yardımcı olmak üzere daha kapsamlı özelleştirme yapmanıza olanak sağlıyor.


Ana Sayfa sekmesindeki modüller, Kampanyalar sekmenizde oluşturulan kaydedilmiş filtreleri temel almaktadır. Bu size, giriş yaptıktan hemen sonra, hangi metrikleri ve hesabınızın hangi bölümlerini incelemek istediğinizi tam olarak tanımlama esnekliği sunar. Başlangıçta Ana Sayfa sekmenizde bulunacak birkaç varsayılan filtre ekledik. Ancak, bunları kaldırabilir ve Ana Sayfa sekmenizi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz! Mobil Cihazlar için AdWords'te de aynı modüller görünür. Böylece, hareket halindeyken de hesabınızı izleyebilirsiniz.

Bu değişiklerle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve Ana Sayfa sekmesinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Şu anda kullandığınız Hesabın Anlık Görüntüsü sayfanızda "Yeni sürüm"ü tıklayarak (şu anda göremiyorsanız, kısa bir süre sonra tekrar kontrol edin) yeni Ana Sayfa sekmesine ulaşabilirsiniz. Yeni sekmeyle ilgili düşüncelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz (İNG)!

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi

Posted:
Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin ikinci bölümünde, üzerinde önemle durulması gereken boyutlarını ele alacağımız konumuz reklam metnidir.

Reklam metni, müşterilerin ürününüzü/hizmetinizi ararken sponsorlu bağlantılar arasında gördüğü metindir. Reklamı, kullanıcıların ihtiyaçlarıyla ürününüz/hizmetiniz arasında kurulan bir köprü olarak görebilirsiniz. Bu köprüyü olabildiğince alakalı bir bağlantı haline getirmek için aşağıda belirtilen genel kuralları uygulayabilirsiniz.

• Reklam metni, anahtar kelimeler ve açılış sayfası arasında net bir bağlantı olması önemlidir.
• Daha kolay göze çarpmasını sağlamak için her kelimenin baş harfini büyük yazın.
Alakalı anahtar kelime ve görünen URL kullanımı alaka düzeyini artırıp kullanıcının, reklamın onu nereye götürdüğünü anlamasını kolaylaştırır.
Alt sayfa bağlantısı kullanın ve reklamı, Hedef URL üzerinden, reklam tarafından tanıtımı yapılan spesifik ürünün sayfasına bağlayın.
Araya Anahtar Kelime Ekleme özelliğini kullanmak TO'yu yükseltir. Ancak, anahtar kelimeler hatalı yazımları içeriyorsa bu özelliği kullanmayın.
• Reklam metninde, etkili bir harekete geçirici mesaj (Şimdi satın alın) kullanın ve özel tekliflere ve fiyat bilgilerine yer verin.

Yukarıdaki tavsiyelere uymanın size çeşitli yararları olur. Örneğin, müşterilerin girdiği arama sorgusu temelinde görünen reklam metni alakalı olacağı için, reklamların doğru kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca reklam metni yoluyla müşterileri harekete geçmek üzere motive edebilirsiniz ve doğru ürünlere alt sayfa bağlantıları vererek müşterileri satın alma kararına yakınlaştırmış olursunuz. Dolayısıyla, tüm bu önerilerin uygulanması sonucunda daha fazla dönüşüm ve satış elde edersiniz.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Reklam metninizi optimize etmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın. Ayrıca, daha ayrıntılı bilgi ve yardım için AdWords Yardım Merkezi'ndeki AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi ve Çevrimiçi AdWords Sınıfı'ndaki ücretsiz video eğitimimizi izlemeyi unutmayın. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.


Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi

Posted:
Tekliflerinizin ne durumda olduğunu düşünmekten uykunuz mu kaçıyor? Tatillerinizi, tıklama hacmindeki dalgalanmalara göre mi ayarlıyorsunuz?

Bir AdWords hesabını tüm potansiyelini kullanarak yönetmek zaman alır ve sonuçta, işinizin diğer önemli bölümlerini yönetmek için daha az zamanınız kalır. Otomatik kuralları bu nedenle geliştirdik. Bu, hesabınız 24 saat boyunca yönetilirken, size başka konulara odaklanma özgürlüğü tanıyacak yeni bir özelliktir.

Otomatik kurallar özelliğini kullanarak, hesabınızın belirli bir bölümündeki (seçilmiş anahtar kelimeler, reklam grupları, kampanyalar ve reklamlar) teklif, bütçe ve durum değişikliklerini belirli bir zamanda tetikleyecek otomatik kurallar oluşturabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki görevleri gerçekleştirmek için otomatik kurallar oluşturulabilir:
• Bir özel teklifi tanıtan reklamları, teklifin geçerli olacağı Pazar gecesi geç saatlerde devreye sokmak
• Bir kampanyada "indirim" kelimesini içeren tüm anahtar kelimeler için teklifinizi otomatik olarak ilk sayfa TBM'sine yükseltmek
• Günlük bütçenizi otomatik olarak Pazartesi günleri yükseltip Çarşamba günleri düşürerek, alışverişin en yüksek olduğu günlerde daha fazla trafik elde etmek

Bir örnek üzerinden gidelim. Google çalar saatleri sattığımızı ve reklamımızın "çalar saat" kelime öbeğini içeren anahtar kelimeler için üst konumlardan birinde görüntülenmesini istediğimizi varsayalım. Ortalama konum 2'nin altına düştüğünde bu önemli anahtar kelimeler için tekliflerimizi otomatik olarak yükseltecek bir kural oluşturabiliriz. İlk olarak, kampanyanın Anahtar Kelimeler sekmesine gidip "Otomatik" açılır menüsünü tıklarız ve "Maks. TBM tekliflerinin değiştirileceği durumlar:" ifadesini seçeriz.


Görüntülenen pencerede, belirli ölçütler karşılandığı zaman, maksimum teklif 3,5 TL olmak kaydıyla, teklifleri %10 oranında yükseltmek istediğimizi belirtiriz. Bu durumda şartlarımız, anahtar kelimelerin "çalar saat" terimini içermesi ve 2'nin altında bir ortalama konuma sahip olmasıdır.


Ardından, kuralın her gün saat 06:00'da, bir önceki günün verileri kullanılarak uygulanması gerektiğini belirtiriz. Kurala bir ad veririz ve değişiklikleri izlemek için, kural her çalıştırıldığında bize bir e-posta gönderilmesini seçeriz.
Önemli bir son adım olarak, kural o anda çalıştırılmış olsa yapılacak olan değişikliklerin listesini görmek için "Sonuçları önizle"yi tıklarız. Tüm ayarların doğru olduğundan emin olduğumuzda "Kaydet"i tıklarız.

Oluşturduğunuz kuralları yönetmek ve hesabınızda her gün otomatik olarak yapılan değişiklikleri izlemek için, hesabınızın "Kontrol paneli ve kütüphane" bölümüne gidip "Kurallar"ı tıklayabilirsiniz.

Hesabınızda düzenli olarak manuel görevler gerçekleştiriyorsanız, otomatik kuralları denemenizi öneririz. Otomatik kuralları denedikten sonra, sizden, bu özelliği nasıl daha da iyi hale getirebileceğimizle ilgili geri bildirim almak bizi memnun edecektir. Bu nedenle, deneyimlerinizi lütfen bizimle paylaşın!

Otomatik kurallarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Lisa Coffey, Ürün Pazarlama Müdürü

Posted:
AdWords Blog’umuzda, AdWords Yardım Forumu’nun en üst düzey katılımcılarından Sinan Can’ı konuk ediyoruz.

1982 İstanbul doğumluyum. İşletme fakültesinde öğrenim gördüm ve 2009 yılına kadar birçok internet projesinin tasarım, programlama ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarında görev aldım. 2009 yılından bu yana MoreClick'de SEM uzmanı olarak çalışıyorum. Birçok firmanın arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ve Google AdWords hesaplarını yönetiyorum.

Google AdWords reklamlarınızdan en yüksek verimi alabilmenizin ve yatırım getirinizi artırabilmenizin bir çok farklı etkene dayandığını biliyoruz. Web sitenizden kampanya kurgunuza, oluşturduğunuz reklam metinlerine ve anahtar kelimelerinize kadar bir çok faktör reklam yatırımınızın başarı ile sonuçlanmasında önemlidir.

Gün geçtikçe artan reklamveren rekabetinde bütçenizin hacmi ne olursa olsun, reklam performansınızı en üst düzeye taşıyarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Bunun için, kampanya performansınızı takip ederek reklamlarınıza yön vermeli ve alacağınız verimi en üst düzeye taşımak için gerekli müdahalelerde bulunmalısınız.

Bu yazıda; sizlere kampanya optimizasyonu ve performans takibi konusunda bilgiler vererek, reklamlarınızdan maksimum getiriyi elde etmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi yakın bir zaman önce Google AdWords rapor merkezi, kampanya sekmelerimize taşındı. Artık, daha ayrıntılı raporlar sadece birkaç “tık” ötemizde.

Yeni raporlama özelliklerini ve araçlarını kullanmaya başlamadan önce kendimize aşağıdaki soruları sormamız, yol haritamızı başarıyla çizmemiz açısından çok önemlidir:

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Öncelikle reklamlarınızdan beklentilerinizi ve amaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemeli ve reklam verilerinizi bu çerçevede değerlendirmelisiniz. Doğrudan satın almaya yönelik bir çalışmanın mı, yoksa marka/ürün bilinirliğini artırmanın mı daha önemli olduğuna karar vererek reklamlarınızı buna uygun olarak optimize etmeniz önemlidir.

2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımak ve bu kişilerin nerelerde karşınıza çıkacağını bilmek; sizin, rakiplerinizden bir adım önde başlamanız demektir. Reklam çalışmalarınızı bu bilgiler ışığında şekillendirerek doğru bir reklam kampanyası düzenleyebilirsiniz.

Eğer hedef kitlenizin yer aldığı noktalardan emin değilseniz, reklam performans raporları ve dönüşüm izleme seçenekleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

3. Ürün / Markanızı Tanıyın ve Doğru Tanıtın

Ürün ya da markanızın reklamlarını Google platformunda yayınlarken bilinçli bir yaklaşıma sahip olmanız, hangi Google reklam seçeneklerini kullanmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

4. Rakamlara Güvenin

En zor kısım burası. Raporlarda ortaya çıkacak bazı veriler sizin hiç tahmin etmediğiniz veriler olacaktır. Bu noktada, dip analizlerle rakamların ve Google raporlarının hassasiyetine güvenin.

Bu soruları sorduk ve cevaplarını aldık. Artık raporlara geçmeye hazırız. Biraz uzun bir hazırlık dönemi oldu ama, bundan sonra Google raporları sizleri daha az yoracaktır.

Şimdi temel raporlama seçeneklerine ve rapor türlerine göz atalım. Temel raporlama seçeneklerini kullanarak:

● Verileri hassaslaştırmak için filtreler oluşturabilir ve oluşturduğumuz filtreleri tekrar kullanmak için saklayabilir

● Belirli bir döneme ait verilere ulaşmak için tarih aralığı seçebilir

● Geçmişte oluşturduğumuz raporların benzerlerini kolayca oluşturabilir

● Kampanyamızı sürekli kontrol altında tutmak için belirli periyotlarda çalıştırılmak üzere raporlar planlayabilir ve raporları e-posta ile paylaşabilir

● Raporları csv, xml, pdf vb. biçimlerde oluşturabilir ve bu raporları bilgisayarımıza indirebilir

● Oluşturmak istediğimiz rapordaki sütunları özelleştirebiliriz.

Oluşturabileceğimiz rapor türleri şunlardır:

Hesap Raporları: Hesabımıza ait özet istatistikleri gösterir ve genel AdWords performansımızı hızla gözden geçirmemize yardımcı olur.

Kampanya Raporları: Tek tek kampanyalarımızın performansını gösterir.

Reklam Grubu Raporları: Kampanyalarımızdaki reklam gruplarının performansını gösterir.

Anahtar Kelime Raporları: Anahtar kelimelerimizin tüm kampanyalardaki veya belirli kampanyalardaki performansını gösterir.

Yerleşim Raporları: Görüntülü Reklam Ağı'ndaki sitelerde görünen reklamlarımızın performansını gösterir.

Reklam Raporları: Metin reklamlar, resim reklamlar, video reklamlar, mobil reklamlar ve yerel işletme reklamları da dahil olmak üzere kampanyalarımızdaki belirli reklam türlerinin performans istatistiklerini gösterir.

Hedef URL Raporu: Hedef URL'lerimizin her birinin performans verilerini gösterir.

Demografi Raporları: Görüntülü Reklam Ağı'ndaki yayıncı sitelerinde reklamlarımızı gören kullanıcıların demografik özelliklerini gösterir.

Coğrafi Raporlar: Sitemize AdWords trafiği gönderen ülkeler ve bölgelerdeki performansınızı gösterir.

Arama Terimi Raporları: Reklamımızı tetikleyen gerçek arama sorgularına ilişkin performans istatistiklerini gösterir.

Google AdWords, size fikir veren yararlı istatistikleri bulabileceğiniz bir yer olmuştur her zaman. AdWords raporlarını doğru ve etkin kullanarak, reklamlarınızdan elde ettiğiniz değerin daha da artacağına emin olabilirsiniz.

Sinan Can'a bu yazıyı hazırladığı için teşekkür ederiz.

Cihan Enginar & Cemal Büyükgökçesu, Google Adwords Ekibi

Posted:
AdWords'le reklam vermeye yeni mi başladınız ya da yalnızca programla ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu soruya evet yanıtını veriyorsanız, bu blog dizisi sizin içindir. Bu dizide, AdWords'le reklam vermeye yeni başladığınızda, üzerinde önemle durulması gereken unsurlarla ilgili farklı bölümleri işleyeceğiz. Bugün ise, anahtar kelimeleri ve onları hesabınızda nasıl yönetmeniz gerektiğini ele almaya başlıyoruz.

Anahtar kelime, reklamınızın sponsorlu bağlantılar arasında görüntülenecek şekilde tetiklenmesi amacıyla kullandığınız terimdir (kelime veya kelime öbeği). Müşterilerin, web'e göz atarken kullandığı arama terimlerinin neler olduğunu düşünmek ve bunu hesaba ekleyeceğiniz anahtar kelimeleri bulmak için bir ilham kaynağı olarak kullanmak önemlidir. Hesabınıza yeni anahtar kelimeler eklediğinizde, mutlaka akılda tutulması gereken bazı genel kurallar vardır.

• Anahtar kelimeler trafik elde etmeye başladığında 100 gösterimden fazlasını sağlayan, ancak TO'su %1'in altında kalan anahtar kelimeleri duraklatın. Aksi halde, bu durum anahtar kelimenin kalite puanını olumsuz etkileyebilir.
• Tek bir kelime çoğunlukla çok genel olduğu ve yeterince belirgin olmadığı için, anahtar kelime başına 2-3 kelime kullanın. Örneğin, ikinci el otomobil satıyorsanız, anahtar kelime olarak yalnızca "otomobil" yerine "ikinci el otomobil" kelime öbeği daha iyi sonuç verir. Anahtar kelime olarak yalnızca "otomobil" terimini kullanırsanız, "oyuncak otomobil"den "yeni otomobil"e veya "otomobil boyama"ya kadar her türlü aramada reklamınız tetiklenebilir.
• Reklam metninde kullanılan ve reklamla, ürünle ve reklamını yapacağınız açılış sayfasıyla yüksek düzeyde alakalı anahtar kelimeler seçin.
Daha yüksek Kalite Puanı, aynı bütçe ile daha fazla reklam verebilmenizi de sağlar.
• Tüm arama terimlerini kapsamak amacıyla, anahtar kelimeleri hem tekil hem de çoğul olarak yazın.

Bunu yapmanın yararları nelerdir? İlk olarak, alaka düzeyi daha yüksek olan daha belirgin anahtar kelimeler, daha fazla tıklama sağlar. Bunun sonucunda, daha fazla müşteri sitenizi ziyaret eder. Bu ayrıca, pazarlama hedefinizin daha belirgin olması ve işletmenizle alakalı müşterilerin tıklamaları için ödeme yapıyor olmanız anlamına gelir. Bunun yanı sıra, verilen mesaj üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Etkili bir anahtar kelime listesini nasıl oluşturabileceğinizle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca, Çevrimiçi AdWords Sınıfı'ndaki bu ücretsiz video eğitimi (İNG) izleyerek anahtar kelime listenizi nasıl iyileştireceğinizle ilgili daha fazla fikir edinebilirsiniz. Son olarak, AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nda daha fazla faydalı bilgi bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt, Inside AdWords Ekibi

Posted:
Ocak ayında, mobil reklamlar için, reklamverenlerin potansiyel müşterilerle telefon üzerinden doğrudan bağlantı kurmalarını sağlayan Tıkla ve Ara işlevini kullanıma sunmuştuk. Tıkla ve Ara (TA) reklamları bir yıldan kısa bir sürede uzun bir yol aldı ve bu reklam biçimini bugün yüz binlerce reklamveren kullanıyor. Gerçekten, geçtiğimiz üç ayda, mobil reklamcılıkta telefon uzantılarını kullanan Google reklamverenlerinin sayısının, global olarak ayda %28 arttığını gördük. Dahası, Google Arama ve Görüntülü Reklam Ağlarının ikisinde birden görüntülenen Tıkla ve Ara reklamları her ay mobil cihazlardan milyonlarca arama yapılmasını sağlıyor.

Tıkla ve Ara reklamlarının bu kadar ilgi görmüş olmasından heyecan duyuyoruz ve henüz yolun başındayız! İlk kullanıma sunulduğundan bu yana, reklamverenlerin pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli yeni reklam biçimleri geliştirerek TA platformundaki yeniliklerimizi sürdürdük. Yapılan son araştırmalar, telefon numarası içermeyen reklamlarla karşılaştırıldığında, Tıkla ve Ara reklamlarının, tıklama oranlarında ortalama %6-8 artış sağladığını gösteriyor. Tıkla ve Ara işlevinin gücünü en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak amacıyla, aşağıda, son TA iyileştirmelerimize yönelik en iyi uygulamaları derledik. Böylece kampanya hedefinize en çok uyan reklam biçimini seçebilirsiniz. Bu reklam biçimleri, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda gösterilmeye uygun olmakla birlikte, aşağıdaki ipuçları Google.com'u hedefleyen ve tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip ileri teknoloji cihazlarda reklam görüntüleme seçeneği etkinleştirilmiş kampanyalara özgüdür.

Telefon Uzantılarıyla aramaları merkezi bir numaraya yönlendirin


Çağrı merkezi işleten ulusal çapta bir reklamveren olabilirsiniz ya da tek amacınız aramaları belirli bir telefon numarasına yönlendirmek olabilir. Telefon Uzantıları reklam biçimi, her iki durumda da işinize yarayan bir araç olabilir. Telefon Uzantıları, nerede gösterildiğinden bağımsız olarak mobil reklamınıza bir telefon numarası eklemenize olanak tanır (reklamınızda bir değişiklik olmaz). Örneğin, 0800'lü bir ulusal numaranız varsa, numarayı Telefon Uzantınıza eklemekle, İstanbul'da ve Ankara'da bulunan kullanıcılara tam olarak bu numarayı gösteren bir reklam elde edersiniz. Müşterilere, sizinle anında iletişim kurma seçeneğini sunmak, işletmenizi büyütmenin yanı sıra nitelikli olası satışlar elde etmenin etkili bir yoludur. Bu reklam biçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Telefon Uzantıları yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.


Yalnızca Arama Reklamı ile telefon aramalarına odaklanın


Birçok işletme için telefon aramaları ve web sitesi ziyaretlerinin değeri farklıdır. Müşterilerinizle özel olarak telefon üzerinden bağlantı kurmak istiyorsanız, artık, tek hedefi işletmenizin aranmasını sağlamak olan kampanyalar oluşturmak üzere Yalnızca Arama Reklamı işlevini kullanabilirsiniz. Yalnızca Arama Reklamı, Telefon Uzantıları ile birlikte çalışan bir özellik olarak mobil reklamınızdaki tıklanabilir tek alanın telefon numaranız olmasını sağlar. Bir aramanın maliyeti ile reklamınızın aldığı bir tıklamanın maliyeti aynı olduğundan, tamamen, mobil kampanyalarınız üzerinden istediğiniz kitleyle telefonla etkileşimi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Yer Uzantıları ile yerel müşterilere ulaşma


Mobil durumda olup alışveriş yapmaya hazır yerel müşterilerle mi bağlantı kurmaya çalışıyorsunuz? Reklamlarınıza yere özgü bir işletme telefonu numarası eklemek, bu kitlenin ilgisini sonuç alıcı bir şekilde çekmenize yardımcı olabilir. Bir pizza restoranları zinciri işlettiğinizi ve müşterilerin kendilerine en yakın pizzacıya anında ulaşabilmelerini sağlamak istediğinizi varsayalım. Yer Uzantıları kullanılan reklamlar kullanıcıların bulundukları yere göre yayınlandıklarından, karnı acıkan düzenli müşteriler, tıklayarak, şehrin öbür ucundaki restoran yerine, en yakındaki restoranı arayabilir. Bu reklam biçiminin ek bir faydası da, genişletilebilir bir harita üzerinde adresinizi ve işletmenizin bulunduğu yeri görüntülemesi ve müşterileri restoranınıza yönlendirmeye yardımcı olabilmesidir. Bu reklam biçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yer Uzantıları yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu ipuçlarını faydalı bulacağınızı umuyoruz ve gelecekte sizin için daha fazla Tıkla ve Ara özelliği geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Surojit Chatterjee, Google Mobil Reklamlar, Ürün Müdürü

Posted:
AdWords kullanıcıları olarak, AdWords'ün web sitenize trafik çekmek konusunda ne kadar etkili olabileceğini ve meraklı ziyaretçileri nasıl düzenli müşterilere dönüştürebileceğini biliyorsunuz. Ne var ki ortalama olarak, e-ticaret sitelerinin çoğu için dönüşüm oranı sadece %1 dolaylarındadır. Bu, ortalama bir e-ticaret sitesi için, siteye gelen ziyaretçilerin %99'unun hiçbir şey almadan ayrıldığı anlamına gelir.

Google AdSense, web sitesi sahiplerine sitelerinde alakalı reklamları görüntüleyerek kazanç elde etme fırsatı veren ücretsiz bir programdır. Bu %99'luk trafikten para kazanmak üzere AdSense'i kullanmak, beklenmedik bir kanaldan kazanç elde etmek için son derece etkili bir yol olabilir. Size sitenize yapıştırmanız için kısa bir kod veririz, reklamların nereye yerleştirileceğine karar verirsiniz, reklamları yayınlamaya başlarız ve kazanç elde edersiniz. (Google AdSense hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin!) (İNG)

DesignerApparel.com, iki ürünü birlikte kullanarak büyük başarı yakalamış olan bir AdWords ve AdSense müşterisidir. Designerapparel.com, tasarımcı imzalı kıyafetleri uygun fiyatlarla sunan lüks bir e-ticaret sitesidir. İçerik için AdSense ile Arama için AdSense'i uygulayıp, özel olarak sitelerindeki belirli sayfaları hedeflediler. Ne tür reklamların gösterileceği tamamen DesignerApparel'ın kontrolündeydi.


DesignerApparel.com'un sahibi olan MyPerfectSale.com'un Müdürü Dominic Ang, “AdSense'in AdWords YG'lerinin temel bir bileşeni haline geldiğini” belirtiyor. “Diğer e-ticaret siteleri gibi, yamyamlık etkisi olasılığı başlangıçta bizi de kaygılandırdı. Ancak, testlerimiz ve AdSense’in kapsamlı rakip filtrelerini kullanmamız sayesinde, AdSense için sayfa sonu veya çıkış sayfaları gibi belirli yerleri kullanmanın, asıl e-ticaret kazancımızda hiçbir kayba yol açmaksızın önemli miktarda ek kazanç sağlayabileceğini anladık. Son iki yılda AdSense kazancımızda %600'ün üzerinde bir artış oldu. Bu artış, bir yandan tutarlı ve pozitif YG'yi sürdürürken diğer yandan AdWords'e daha çok yatırım yapmamızı sağladı. AdSense kazancımızı, AdWords yatırım maliyetimizde kısmi fakat hızlı bir indirim olarak görüyoruz.”

İkna olmak için daha fazlasına ihtiyacınız varsa, aşağıda AdSense hakkında bazı ek bilgiler sunulmuştur.
Kazanç elde edersiniz. Size ödeme yaparız! Bu kadar basit!
Kontrol sizdedir. Gösterilen reklamların boyutu, yeri ve kategorisi tamamen sizin kontrolünüzdedir.
Risk ve yükümlülük bulunmaz. Program size uygun değilse, kaldırabilirsiniz. Darılmayacağımıza söz veriyoruz!


Google AdSense hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın (İNG) veya en son haberlere ve ipuçlarına ulaşmak için http://adsense-tr.blogspot.com adresindeki faydalı blogumuzu ziyaret edin.

Catherine Downes, AdSense Uzmanı

Posted:
Reklam Önizleme Aracı, ek gösterim veya tıklama almadan reklamlarınızın Google'da nasıl göründüğünü kontrol edebilmeniz için pratik bir yoldur. Önizlemeniz için belirli bir yer ayarladığınızda, San Francisco'da bulunuyor olsanız bile reklamlarınızın New York'taki normal bir kullanıcıya nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Kısa bir süre önce Önizleme Aracı'nın görünümünü yenileyerek faydalı ve yeni birtakım özellikleri kullanıma sunduk. Artık reklamlarınızı önizlerken oturumunuz açıksa, entegre edilmiş anahtar kelime teşhis sonuçlarını görürsünüz. Aşağıdaki örnekte, girdiğimiz kırmızı güller anahtar kelimelerinin New York'taki reklamları tetikleyip tetiklemediğine baktık:


Reklam Önizleme Aracı artık arama için görüntülediği reklamların yanı sıra reklamınızın görüntülendiğini onaylıyor ve alakalı kampanya ve reklam grubuna bağlantı veriyor. Reklamınız görüntülenmiyorsa Önizleme Aracı bunun nedenini size bildirerek tekliflerinizi, yer hedeflemenizi veya günlük bütçenizi ayarlamanız ya da hesabınızı optimize etmek için incelemeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı oluyor.

Yeni Cihaz ayarını kullanarak ayrıca ileri teknoloji mobil cihazlar için reklamlarınızı görüntüleyebilir ve teşhis edebilirsiniz. Hatta ilgilendiğiniz belirli bir cihazı ve operatörü özelleştirebilir ve bu özellik sayesinde arkadaşlarınızın telefonlarını ödünç almadan birden çok cihazdaki reklam görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz!


Bu özellik, özellikle mobil reklam kampanyanızı fiziksel konumunuz dışında bir alana hedeflemek için yer uzantıları kullanıyorsanız uygundur. Reklam Önizleme Aracı'na enlem ve boylam bilgilerini girerek, reklamlarınızda iş adresinizin belirli bir yerdeki mobil kullanıcılara doğru biçimde gösterildiğini hızlı bir şekilde onaylayabilirsiniz. Ayrıca reklamlarınız için bir yerel mesafe işaretleyicisinin (İNG) görünür olup olmadığını belirleyebilir ve kullanıcılarınızın işletmenizden tam olarak ne kadar uzaklıkta olduklarını bilmesini sağlayabilirsiniz.

AdWords hesabınızdaki Raporlar ve Araçlar sekmesinin altından Reklam Önizleme Aracı'na erişerek veya doğrudan Reklam Önizleme Aracı sitesini ziyaret ederek bu yeni özellikleri inceleyebilirsiniz.

Kaan Baloğlu, Mobil Reklamcılık Yazılım Mühendisi